Az pişmiş et ...

Tatari,
Tam pişmemiş, yarı pişmiş.
Az pişmiş et.
Tam pişmeden; tatarsı.
Tatar bifteği ise tamamen çiğdir. Tatarlar sürekli atları üzerinde savaşıyor ve çiğ et yiyorlardı. Zamanla eğerlerinin altına koydukları etin, atın hareketleri sonucunda az da olsa piştiğini ve daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfettiler.
Yıllar içinde bu eti eğerlerinin altından çıkartıp ona tuz, biber ve soğan ilave etmeye başladılar ve bugünkü  "Tatar Bifteği" ortaya çıktı. 

Almanya'nın Hamburg şehrinden bir tüccar, 19. yüzyılın ortalarında ticaret amacıyla gittiği Orta Asya'da Tatar Bifteği'ni gördü ve bu lezzeti Almanya'ya getirerek Hamburg bifteği olarak sundu.  Daha sonraları bir aşçı bu eti kızartarak servis etti ve ona "Hamburg'a ait" anlamında hamburger adını verdi.

Steak Tartare-Tatar bifteği;
1 kişi İçin Malzemeler,
150 veya 180 gr. sinirsiz ve yağsız bıçakla kıyılmış veya makinadan çekilmiş sığır sokumu veya kontrafilesi
Yarımşar tatlı kaşığı çok ince kıyılmış soğan, kapari, maydanoz ve az tuz.
Birer çimdik toz hardal ve karabiber
Varsa bir kaç damla varçester ve tabasco acısı.
Yoksa az kıyılmış kırmızı yaprak biberi (çuşka)
1 yumrutanın sarısı
1 tatlı kaşığı rafine yağı
1/2 tatlı kaşığı ketçap

Yapılışı;
Çukur bir kabın içersine et hariç bütün malzemeyi koyunuz. Ağaç bir kaşıkla üç dakika karıştırıp eti ilave ediniz. Tekrar birkaç dakika iyice karıştırınız, taze kızarmış tost ekmek üzerine yuvarlak kalınca bir bonfile gibi koyarak servis ediniz. Veya tabağa bir yeşil yaprak salatanın üzerine koyup yanında tostu ayrı olarak servis ediniz. Tatar bifteği çiğ kıymanın az miktarda ince kıyılmış soğan, taze baharat ve az tuzla yoğrulması ile yapılır. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ