Venezüella'daki çayırlık ovalara verilen ad. ..

Llanos,

Venezuellanın bir bölümü olan Orinoko Irmak havzasında, birçok kolun beslediği Orinoko Irmağı, ba­taklık bir delta oluşturarak Atlas Okyanusu' na ulaşır. Apure Irmağı'nın kuzeyi ile Orino­ko'nun bir bölümü llanos denen çayırlık ovalarla kaplıdır. Bu ovalarda sığır yetiştirilir. Kuzeybatı Güney Amerika'daki And Dağları'nın doğusunda (Kolombiya ve Venezüella) yer alan geniş bir tropik otlak veya çayırlıklardır.

Venezuella; 
Güney Amerika'nın kuzeyindedir. Guyana ve Kolombiya ile komşudur. Dili, ispanyolca; dini, Katolik olup para birimi, Bolivar' dır. Venezuela bir göçmenler ülkesidir. Halkın yoğunluğu İspanyol, Yerli ve Afrikalı karışımı oir kökenden gelir. Ülkede İtalyan, Portekizi, Alman ve Arap göçmenlerin yanı sıra, kıyı boyunca yerleşmiş Afrika kökenli topluluklar da yaşamaktadır. Bölgenin asıl halkı olan Amerika Yerlileri çok küçük bir azınlık ola­rak kalmıştır.

Başlıca dört bölgeye ayrılır. Kuzeybatıda, Maracaibo Gölü çevresindeki Maracaibo düzlükleri; Maracaibo Gölü'nün doğusunda ve güneyinde, And Dağları'nın bir uzantısı olan Merida Dağları; orman­lar ve çayırlık ovalar ya da llanos ile Orinoko Irmak havzası ve Orinoko'nun güneyindeki Guyana Yay­lası.

Başkenti, Caracas, önemli şehirleri : Caracas, Maracabio, Barquisimeto, Valencia, Maracay. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ