Yunan müziğinde bir tür...

Laika,
Rebetika,

Laika Müziği (Yunan Halk Müziği). 
Laïka Yunan halk müziği ve pop müziğin birleşimi bir müzik tarzıdır. Pop ve arabesk karışımı bir yunan müzik tarzı. Rebetiko, Modern Laika ve Yunan Halk Müziği dalında birçok şarkıya hayat vermiş, çeyrek yüzyılı aşan zaman diliminde "Olmasa Mektubun", "Telli Telli" ve "Maskeli Balo" gibi pek çok şarkının aşina olduğumuz büyüleyici sesi, Yunanistan’ın Harula’sı Haris Alexiou' dur. 

Ünlü Şarkıcılar
Anna Vissi, Giorgos Mazonakis, Grup Antique, Keti Garbi, Despina Vandi, Eleni Vitali, Eleftheria Arvanitaki, Glykeria, Elena Paparizou, Apostolia Zoi, Balantis, Basia Riga, Dimitris Kokkotas, Eirini Merkouri, Elli Kokkinou, Giorgos Lembesis, Giorgos Tsalikis, Girogos Yiannias, Hristina Anagnostopoulou, Ioanna Koutalidou, Kalomira, Kostandinos Pantzis, Labis Lieveratos, Marianda Pieridi, Maro Lytra, Nancy Alexiadi, Nino, Notis Xristodoulou, Peggy Zina Sabrina (Greek singer), Sarmbel, Stella Georgiadou , Strato Dionisiou, Triandafilos, Xristos Dantis Xryspa, Yiorgos Mazonakis, Yiorgos Xristou, Vasilis karras, Zig Zag.

Rembetiko, (Rumca).  RebetikoRebetikaRembetika,
Nüfus mübadelesi sonucu, Anadolu'dan Yunanistan'a göç eden Rumların orada oluşturdukları müzik türü.
Kökeni olasılıkla rağbet sözcüğünden gelen Rebet terimindendir. Çünkü bu müzik türüne ait şarkılar genellikle herkesin bildiği/söyleyebildiği görece daha kolay ve sevilen (rağbet edilen) şarkılardır. Zembekiko' daki zeybekin y harfi nasıl düsürülmüşse; rağbetteki ğ harfi de öyle düşürülmüş olmalıdır. Bu bakımdan rembetiko Osmanlıca bir sözcüktür. Rebetiko'nun coğrafi bölgesi modern Yunanistan'dır.


Kaynak: Wikipedia

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ