Köpekbalığı çeşitleri ...


Harharyas,
Boyu 6 (nadiren 7) metreye ağırlığı 1.7 tona kadar ulaşabilen bu köpekbalığı, bütün dünyadaki ılıman sularda, dolayısı ile Türkiye'nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında bulunur. Bazı kaynaklarda, Karadeniz'de de bulunduğu belirtilir. Türkiye'de gerçek adı olan Harharyas, Rum kökenli balıkçılardan kalan bir kelimedir, balığın latince adından türetilmiş gibi durmaktadır. İstanbullu yaşlı balıkçılar, 1980'li yılların ortalarına kadar Adalar ve İstanbul Boğazı çevresinde bu köpekbalığını sıklıkla yakaladıklarını belirtmektedirler.. Ayrıca Atlantik okyanusu'ndakilerin üreme bölgesi Ege'dir. Harharyas ya da diğer adı ile Büyük Beyaz Köpekbalığının Akdeniz havzasındaki temel besinleri, Orkinos balıklarıdır. Ancak Orkinos balıklarının neslinin azalması sonucu Yunuslar ile beslenmeye ağırlık verdikleri tahmin edilmektedir.

Mako (Dikburun), Shortfin mako köpekbalığı görünüş olarak büyük beyaz köpekbalığına benzer. Gövde üzerinde ve yanlardaki parlak mavi renkle diğerlerinden farklılık gösterir. Gövde üzerinde ve yanlardaki parlak mavi ona ait belirgin bir özelliktir. Daha büyük gözleri vardır. Dişleri daha dar ve düz yüzeylidir. Büyüdüğünde 4 metreye kadar ulaşır.

Sanbar (Sandbar), Carcharhinidae ailesinin Requiem Shark türündendir. Atlantik Okyanusu ve Indo Pasifik'te bulunurlar. Kahverengi köpekbalığı veya ince derili köpekbalığı olarak da tanınırlar. Dünyanın sahillerde dolaşan en büyük köpekbalığıdır.


Kum Köpekbalığı, (Carcharinus plumbeus),


Boğa Köpekbalığı, 

Esmer Köpekbalığı,

Büyük Burun Köpekbalığı.


Kaplan köpekbalığı,

Büyük beyaz köpekbalığı (Carcharodan carcharias).
 
Apolet köpek balığı (Hemiscyllium ocellatum), Hemiscylliidae familyasından bir köpek balığı türü. Genellikle 50 m ve yakınlarındaki derinliklerde görülürler. Uzunlukları 1,07 m'den uzundur. Apolet köpek balıkları ovipar olarak ürerler. Az oksijenli ortamda avlanmaya ve yaşamaya adapte olmuşlardır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ