Ege yöresine özgü, çeşitli ot ve sebzelerle hazırlanan, pizzaya benzer bir yiyecek.

Çalkama,

Ege ‘de tüm gün tarlada çalıştıktan sonra evlerine gelen köylü kadınların, topladıkları otlarla kolayca hazırlayarak sofrasına koyduğu, Ege köylerinde yıllardır pişirilen çalkalama, bir çeşit ot böreği diyebiliriz.
Gelincik kırlarda ve tarlalarda yetişen, parlak kırmızı renkte çiçekleri olan otsu bir bitki. Çiçeklerinin suda kaynatılmasıyla hazırlanan gelincik şurubu ; öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyku verici özelliğe sahip. Yapraklarından ise çalkama gibi lezzetli yemekler hazırlanabiliyor. Çalkama ıspanak, pazı, ebegümeci gibi otlarla da hazırlanabilir. 
 
Malzemeler;
1 kg gelincik otu,
2 avuç ısırgan otu,
4-5 adet tazesoğan ,
Yarım su bardağı zeytinyağı,
1 adet kurusoğan,
3 su bardağı un,
2,5-3 su bardağı su ,
Yarım limon suyu Tuz Karabiber,

Yapılışı,
Gelincik ve ısırgan otlarını iyice yıkayıp temizlenir. Doğrayıp genişçe bir kaba alınır. Kuru soğanı rendeleyip, taze soğanlar ince ince kıyılır ve otlara karıştırılır. Tuz ve karabiber de ilave edilir. Elimizle karıştırılır. Soğan lezzetinin ot ile bütünleşmesi için biraz sıkıp ovulur.

Ayrı bir derin kapta un , su ve limon suyunu iyice karıştırarak pürüzsüz ve tahin kıvamında bir karışım elde edilir. Karışımın kıvamı tahin kıvamında olmalıdır. Bardağınızın ölçüsüne göre su miktarı bu doğrultuda ayarlanır. Fırın tepsisinin dibine yapışabilme ihtimaline karşı yağlı kağıt serilir. Tepsinin dibini kaplayacak şekilde az miktarda unlu karışımdan fırın tepsisine dökülür sonra, unlu karışımın tamamı ve zeytin yağının yarısı otlarla karıştırılır. Hepsini fırın tepsisine dökülür. Son olarak kalan zeytin yağını da üzerine gezdirdikten sonra önceden 200 derecede ısıttığımız fırında üzeri kızarana dek 40-50 dakika kadar pişirip fırından çıkarılır. 7-8 dakika beklettikten sonra kesip dilimleyerek ayran ya da çay ile servis yapılır.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ