“Hint sümbülü” de denilen ve ilaç yapımında kullanılan bir çiçek...

Ale,
Hint Sümbülü, (Nardostachys grandiflora),
Mekke Ayrığı, 

Valerianaceae (kedi otugiller)  familyasından bir tür çiçekli bitkidir. Çin, Hindistan ve Nepal’de Himalayalar’da yetişir. Çan şeklinde, pembe renkli, boyu yaklaşık 1 metreyi bulan bir bitkidir. Mekke, Mısır ve Afrika’da yetişen olmak üzere üç türdür. Türkiye’de Güney Anadolu’da ve Güney Doğu Anadolu’da bulunur.
 
Faydaları,
Mekke ayrığı Mesane ve böbrek taşlarını kırıp çıkarır.  Kan tükürenler için yapılan macunlara bundan katılırsa gayet uygundur. Pişirip suyunu içerseler, ko­vuk taşlarını giderir.  Mideleri bir şey kabul etmeyen kimselere 10 gün müddetle her gün 4 er gram bir miktar biberle vermelidir. Kadınlarda adet bozuklukları için demlenip içilir.

Saçlarınızın onarılması canlanması ve parlaklık kazanmasını istiyorsanız hintsümbülü yağını deneyin.

Kaynamış suyuna kadınlar girip otururlarsa ra­him şişlerine gayet uygundur. Eğer bu otu çok koklarsalar, gerçi baş ağrıtır ama uyku getirir, derler. Balgam ve sıtmaya da faydalıdır.
Eğer serkencebin ile içseler; tabiatı tutar ama sidiği yürütür. Netice olarak; Mekke ayrığı mide ağ­rılarına, şişlerine, ciğerlere ve iç âza veremlerine fayda verir.

Özellikle soğuktan olanları kızdırıp vücutta ne kadar yel nevi varsa giderir. İstiska hastalığı ki, karında yahut vücudun bir yerinde su toplanmasıdır, fayda eder.  Böbreklere ve akciğere iyi gelir. Eğer kökünden 4 gram miktarı aynı ağırlık miktarında biberle birkaç gün içilirse eskiden olan gönül dönmesini, mide bulanmasını giderir. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ