Yalova' daki "Atatürk Anıtı", Polatlı' daki "Sakarya Şehitleri", Marmaristeki "Balıkçı Ailesi" gibi yapıtlarıyla tanınmış heykel ve seramik sanatçımız...

Haluk Tezonar,
(D. 1942 - Ö. 1995)
Türk heykeltraş. En çok Atatürk Anıtı yapan heykeltraşlar arasında yer alır.
1942 yılında Çorlu’da doğdu. Ortaöğrenimi sırasında müzikle ilgilendi ve bir süre İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yaylı Sazlar Bölümü’nde kontrbas eğitimi aldı. İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda seramik eğitimi gördü. Okulun hocalarından heykeltraş Hakkı Karayiğitoğlu, kendisini heykel çalışmalarına yöneltti. 


1965 yılında mezun olduğu okulunda asistan olarak çalıştı. Okulun, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne dönmesinden sonra da uzun yıllar öğretim üyeliğine devam etti. 1985 yılında heykel bölümü başkanlığına atandı. 31 Aralık 1995 günü hayatını kaybetti.

Ödülleri; 

1966 - Uluslar arası İstanbul Öğrenci Festivali
1970 - Ankara Yapı ve Kredi Bankası heykel yarışmasında birincilik ödülü

Eserleri ;
Kurtuluş Savaşı Anıtı , (Milis Anıtı). Dumlupınar Şehitliği'nde yer alır. Türk halkını temsil eden üçlü bir anıttı; genç bir milis, kucağında çocuğu ile genç bir kadın ve yaşlı bir erkek Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekün mücadeleyi simgeler.

Şehit Baba ve Oğul Anıtı, (Milis Anıtı). Dumlupınar Şehitliği'nde yer alır. Şehit babasını kucaklayan bir oğlu gösterir. Kaidesinde hikâyesi anlatılan Çetmeli Kara Ali Çavuş ile oğlu Mehmet Onbaşı tasvir edilmektedir.

Atatürk Anıtı , (Yalova). Yalova Cumhuriyet Meydanı'na 1971 yılında dikilmiştir. Heykel, yerine yeni bir anıt yapılması üzerine 2000 yılında Atatürk Ağaç Müzesi'ne taşınmıştır.


Atatürk Anıtı (Kayseri). Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan bronz Atatürk heykelidir. 1983-1984 yılları arasında yapılmıştır. Atatükr at üzerinde pelerinli ve resmi üniformalı resmedilmiştir.

Sakarya Şehitleri Anıtı, Polatlı ilçesinde Şehitlerkaşı Tepesi'nde yer alır. 1972 yılında yapılmıştır. 420 dik basamakla girilen anıt, sonu belirsiz zorlu günlerden düzlüğe çıkmayı ifade eder.

Cezayirli Hasan Paşa Anıtı, Çeşme Kalesi önünde yer alır. 1974 yılında yapılmıştır. Cezayirli Hasan Paşa, Evcilleştirdiği aslanı ile birlikte tasvir edilmiştir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ