Boksta vurulan bir yumruk çeşidi...

Aparkat,
(İng. uppercut) ,
Boksta bükük kolla aşağıdan yukarıya doğru çeneye atılan yumruk.

Swing, Yana yatık olarak yapılan vuruş.
Kroşe, 
(Fr. crochet ), Boksta kolun bükülmesiyle yapılan bir yumruk vuruş biçimi.

Boks karşılaşmaları ringde yapılır. Ring, üç veya dört sıra halatla çevrili ve yerden yüksekliği en az 91 cm en fazla 122 cm olan kare biçiminde bir alandır. Halat aralıkları en az 40 cm olmalıdır. Ringte kırmızı mavi ve tarafsız beyaz köşeler vardır. Sporcular ait oldukları köşeden, hakem ve doktor ise jüri masasına yakın olan beyaz köşeden ringe çıkar. Eski Yunan'da ve Roma'da boks önemli sporlardan biriydi. 

Bu spor acımasız bir biçimde yapılırdı. Dövüş genellikle boksörlerden biri ölünceye kadar sürerdi. Daha sonra yasaklanan boks, XVIII. yüzyılın başlarında İngiltere’de yeniden ortaya çıktı. Türkiye'de boksa ilgi I. Dünya Savaşı sonrasında başladı. 1919 yılında İstanbul'da ilk boks kulübü kuruldu. Türk boksörler ilk uluslararası karşılaşmalara 1928 yılında Moskova ve Bakü'de katıldılar.

Bir boks maçı üç biçimde sonuçlanır. Karşılaşmada daha fazla puan alan boksör maçı sayıyla kazanır. Yere düştükten sonra 10 saniye içinde ayağa kalkamayan ya da raundun başında ringe yeniden dönemeyen boksör nakavt ile yenilmiş sayılır. Ring hakemi ya da doktor boksörün maça devam edemeyecek durumda olduğuna karar verirse, rakibi karşılaşmayı Teknik nakavt ile kazanmış olur.

Bir boksör yere düştükten sonra, maçın yeniden başlaması için ring hakeminin sekize kadar sayması gerekir. Her iki boksör ayakta olsa bile hakem sekize kadar saymayı sürdürür. Bu kurala zorunlu sekize kadar sayma denir ve pek çok maçta uygulanan bir kuraldır. ABD’deki maçlarda bir rauntta üç kez düşen boksör yenilmiş kabul edilir.

Amatör karşılaşmalar kısadır ve bazen yalnızca ikişer dakikalık üç raunt sürer. Profesyonel maçlar ise, her biri üç dakikalık olmak üzere en çok 15 raunt yapılabilir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ