Niyasin adlı vitamin eksikliğinden kaynaklanan ve deri lezyonları ile sindirim ve sinir sistemi bozukluğuna neden olan hastalık ...

Pellagra Hastalığı, (Sert Deri).

Besinlerde yeterince niyasin, B (vitamini) alınmaması sonucu meydana gelen bir hastalık. Vücut, doğal olarak içerdiği triptofan adlı amino asitten niyasin oluşturulabilir. Bu nedenle Pellagra hastalığı bu amino asit eksikliğinin de bir belirtisi sayılabilir. Pellagra hastalığının başlıca belirtileri, deri yangılanması, ishal ve bunamadır. Oysa vücutta doğal olarak bulunan birçok besleyici madde deri yangılanması, ishal ve bunamanın etkinliğini hafifletebilir.

Pellagra, bu nedenle, vücutta birçok vitamin eksikliğinin yol açtığı bir hastalık olarak tanımlanabilir.   Pellagra hastalığı ilk kez 18.  yüzyılda İtalya’ da ve Kuzey İspanya’ da görülmüştür. Bu yörelerde – pelle agro – (sert deri) olarak adlandırılan Pellagra hastalığının adı bu sözcüklerden türemiştir. Pellagra hastalığı belirli beslenme yöntemleri ile önlenebilir ve iyileştirilebilir. Besinlerle alınması gereken başlıca madde nikotinik asit (niyasin) dir.


Günümüzde Pellagra hastalığına az rastlanır; sindirim yolları hastalıkları, özellikle mide kanseri ve ülseri, ince ve kalın bağırsak hastalıkları ile birlikte görülür. Çok alkol alan kişilerde de bazen Pellagra hastalığı meydana gelir. Aşırı alkol alan hastaların uygun ve dengeli bir şekilde beslenmemeleri Pellagra hastalığına yol açar. Pellagra hastalığı, çocuklarda ve gebe kadınlarda görülür. Hastalığın deride yol açtığı yaralar, ilk kez güneş yanığı görünümünde kırmızı lekeler eritemler olarak ortaya çıkar.     Eritem genellikle kaşınır ve yanağa dönüşür, su kabarcıkları belirir, deri soyulur. Derinin soyulduğu yer kahverengi bir renk alır, sertleşir ve pul pul olur. Derideki bu yaralar genellikle ilk bahar aylarında ortaya çıkar. Kış mevsimi boyunca kötü beslenme ve güneş ışınları deri yangılanmasının yinelenmesine yada yeni yaralarlın oluşmasına yol açar. Pellagra hastalığında deri yaraları, yüzde, boyunda, dirseklerde, ellerde, dizlerde ve ayakların tabanlarında görülür.   Pellagra hastalığının yol açtığı sindirim yolları ile ilgili bir çok belirtiler arasında hazımsızlık, iştahsızlık, iştahsızlık sonucu kilo kaybı, dilin şişip duyarlılaşması ve ishal yer alır. İshal, Pellagra hastalığının en belirgin özelliğidir. Hasta sık sık dışarı çıkar ancak dışkısı az ve sulu olur. Deri yangılanması ve ishal sinirleri de etkiler. Sinirlerin etkilenmesi sonucu, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, kaslarda ani kasılma ve titreme görülür.  

Vitaminler yönünden zengin bir beslenme yöntemi uygulanarak Pellagra hastalığının önüne geçilebilir. Besinlerde özellikle bol miktarda nikotinik asit bulunulması gerekir. Nikotonik asitin bulunduğu besinlerin başlıcaları et, süt ve sütten yapılan yiyecekler, yumurta ve buğday taneleridir. Kahvede çok miktarda olan nikotonik asit sebze ve tahılda daha az miktarda bulunur. Mısıra dayanan beslenmeler Pellagra hastalığına yol açabilir. Çünkü mısırdaki nikotonik asit bağırsaklarda tam olarak soğurulmaz. 

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ