Japon yemekleri...

Akaşiyaki, 
Ahtopot-Parçaları içeren yumurta topcukları

Çavanmuşi 
Tavuk yahnisi,

Domburi
Dana etinden yemek,

Donburi 
(Sebze, et veye başka içerikli pilav yemeği).

Gohan
Pirinç pilavı,

Gyoza 
Mantıya benzer bir yemek,

Hakozuşi, Oşizuşi de denir.  
Kalın bir tabaka suşihan ve üzerine balık veya diğer deniz ürünlerini dizildikten sonra preslenip, daha sonra kesilerek servis yapılır. Hakozuşininde bölgelere göre değişen birçok türü vardır.      

Kare Raisu ,
Köri sosu ile yapılan içinde tavuk, havuç, patates olan ve istenirse üzerine tonkatsu vb. konularak da yenilen bir yemektir. Köri orijin olarak Hindistan’ dan gelmedir. Fakat, yüz yıldan fazladır Japon mutfağında kullanılmaktadır.    

Maki, 
Pilav üstü Deniz Otu Sarması.

Makizuşi, 
Yaprak şeklinde kurutulmuş deniz yosunun içine önce suşihan yerleştirilir. Suşihanin üzerine ise isteğe göre salatalık, yumurta, çiğ ya da pişmiş balık, sosis, diğer deniz ürünleri gibi çok çeşitli tür yiyecekleriden bir ya da birkaçı yerleştirilip son olarak yosun suşigohan etrafına yuvarlanarak sarılır. Daha sonra isteğe göre kesilerek ya da bütün halinde yenir.

Miso, Misoşiru,
Soya ezmesiyle yapılan çorba, Buharda haşlanmış soya fasulyesi, soya fasulyesi, pirinç ya da buğdaydan yapılmış maya ve soya sosu karışımından elde edilir.

Özellikle misoşiru (miso çorbası) en basit ve temel Japon yemeklerinden biridir.

Miso, protein ve amino asitler bakımından zengindir. Çok tuzludur.

Miso birçok yemekte tatlandırıcı olarak kullanılır.


Nigirizuşi,
Hemen hemen başparmak büyüklüğünde sıkılaştırılmış suşihan üzerine çok çeşitli deniz ürünleri yerleştirilmesiyle hazırlanır. En çok bilinen ve bulunan suşi türlerinden biridir.

Okonomiyaki ,
Lahanalı hamur işi. Su ve un ilave edilmiş yumurtanın içine soba (Kara buğdaydan yapılan bir şehriye türü),  ahtapot, karides, et ve çeşitli sebzelerin ilave edilerek sote edilmesiyle yapılır.

Worchestershire sosunun, Japonya versiyonu olan Okonomiyaki sosu üzerine ilave edilir. Malzemeler isteğe göre değişir. Ayrıca batıdan gelen yeni yemek alışkanlarının etkisi ile ketçap ve mayonez de sos olarak kullanılır. Ana yemek olarak değil, daha çok akşam yemeği öncesi hafif atıştırma yemeği olarak yenir.


Ongiri,
Kurutulmuş yosun.

Ramen,
Çorbaların içinde servis edilen ve Japon mutfağına özgü olan bir tür erişte yemeğidir.  Japonya ve Uzak Doğu’nun her yerinde geniş bir ramen kültürü mevcuttur. Bu çorbanın birçok çeşidi vardır. Çorba ve eriştenin birleşimi olarak hazırlanan bir yemek türüdür.  Sebze parçaları, et dilimleri ve hatta yumurta katılan çorbanın içerisine eklenen özel bir erişte ile hazırlanır.

Japon mutfağının vazgeçilmez bir yemeğidir. Her evde değişik bir tarifle hazırlanabildiği gibi, en iyi restoran ve lokantalarda da servis edilmektedir.

Genel olarak çorbası tavuk suyu, deniz ürünleri ya da et suyundan yapılmaktadır. Ramen içine kavrulmuş soğan, sebze dilimleri ve mısır tanelerinin ilave edilerek hazırlanır.


Sashimi,
Çiğ balık,

Soba,
Kara buğdaydan yapılan bir başka şehriye türüdür. Kara buğday, beyaz buğday ve  kalınlaştırıcı olarak da yumurta akı ya da tatlı patates püresi karışımına su ilave edilerek hamur haline getirilir. Oklava yardımıyla açilip ince ince makarna şeklinde kesilir. Haşlandıktan sonra genelde soğuk olarak hasır bir tabakta servis yapılır.

Garnitür olarak tavuksuyu, kurutulmuş yosun, rendelenmiş turp, wasabi ve ince doğranmiş taze soğan kullanılır.Sukiyaki,
Sushi, 
Saşimi, 
Sasiri, 

Şabu Şabu,
Çok ince kesilmiş et dilimleri masanın üzerinde duran ve kaynayan bir suyun içine bir iki saniye tutulur ve yenir.

Tempura,
İlk olarak XVI. Yüzyıl'da Portekizliler'in ve İspanyollar' ın ziyaretleri sırasında gelen kızartma yemek kültürünün bir parçasıdır. Adının Portekizce'de pişirmek anlamına gelen tempero'dan geldiği sanılmaktadır. Balık, midye ve çeşitli sebzeler, yumurta, un ve su karışımına batırılıp yağda kızartılır. Soya sosu, tatlı sake ve et suyu ile hazırlanan sos ile servis yapılır.

Teriyaki,
Pişirilmeden yağ içinde turşu yapılmış et.

Tofu,
Bitkisel protein açısından en zengin gıdası olarak bilinir. Hiç yağ içermemesi ve sıfıra yakın kalorisi ile son günlerde yaygınlaşmıştır. Soya fasulyesinin ezilip, elde edilen pürenin haşlanması ve daha sonra posa ve suyun ayrılmasıyla elde edilir. Tofu, posa kısmı kullanılarak yapılır. Tofunun sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi bulunur.

Tonkatsu ,
Domuz eti kızartması. 

Udon,
Udon, makarnalar içinde en kalını. Buğday unu, tuz ve su karışımı ile elde edilen makarna hamurundan 4-6 mm. eninde ve 20-30 cm. boyunda kesilerek yapılıyor. Hamurun içinde yumurta bulunmuyor. Şehriye çorbası, Buğday unundan yapılan bir tür şehriye olan udon, en yaygın yemeklerden biridir. Udon, haşlandıktan sonra, tavuksuyu ve şekerden oluşan sos ilave edilmiş sıcak suyun içinde çorba gibi servis yapılır. Üzerine genelde tenpura, çiğ yumurta, taze soğan ve diğer çeşitli sebzeler de ilave edilir.   

Yakitori,
Tavuk ızgara,
Tavuk eti Şiş Kebabı.Not:
Soba, Udon, Ramen.
Bunların her biri bir Japon makarna türü ve aynı zamanda bu makarnalardan yapılan yemeklere verilen genel isimdir. Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ