İtalya' ya özgü keçiboynuzundan yapılan bir içki...

Amaro (Amara),
İtalyan likörü,

Keçiboynuzu, Harnup, Boynuz. (Latince: Ceratonia siliqua L., İngilizce: Carob, St.John's Bread, Locust bean, Almanca: Johannisbrot)

Akdeniz bölgesinin sahil şeridinde İtalya, İspanya, Kıbrıs ve Türkiye'de bol miktarda yetişmektedir. Keçiboynuzunun ortalama %35'i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur. Yine yaklaşık %40'ı yüksek moleküler yapılı nışasta içermektedir. Yağ oranı ise oldukça düşük olup ancak %1'dir.
İngilizcesi her ne kadar "carob" ise de, genelde "St.Johns Bread" olarak bilinir. Almanca'sıda "johannisbrot" dur. Her iki lisandada "Yakup Peygamberin Ekmeği" anlamına gelir. Yakup peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği bir meyvedir.  

Yaklaşık 5000 yıldan beri bilinen bir meyvedir. Birkaç yüzyıl öncesine kadar yapılan tatlılarda ağırlıklı olarak harnup kullanılırdı veya şeker yerine yenilirdi. Keçiboynuzunun içerdiği çekirdeklerin her biri 0,2 gram gelir. Bu çekirdeklerin ebatlarına bakılmaksızın her biri aynı ağırlıktadır. Yani, tek bir harnup çekirdeği 0,2 gram ağırlığındadır. Bu 0.2 gram ağırlık neden bu kadar mühim diye soracak olursanız, cevabı eski çağlara kadar dayanır. Antikçağda ve daha öncesinde altın ve kıymetli taşları hassas olarak tartabilmek için keçiboynuzunun çekirdekleri kullanılmıştır. Günümüzde de 0,2 gramın karşılığı 1 Karat olarak kullanılmaktadır. Kıymetli taş veya metal satanların kullandıkları 1 Karat buradan gelmektedir. Karat kelimesi keçiboynuzunun latince adı olan "Ceratonia" dan türetilmiştir. Beş tane keçiboynuzu çekirdeği 1 gram ağırlığındadır. Keçiboynuzu oksalik asit içermemesidir.

Sağlık üzerinde etkileri; 
Nefes darlığı ,
Alerjik nefes darlığı ,
Soğuk alerjisi ,
İktidarsızlık ,
Akciğer ödemini yok edici ,
Balgam söktürücü,
Akciğer kanserini önleyici ,
Hareketli sperm sayısını artırıcı ,
Astıma karşı ,
Ishale karşı ,
Kabızlığa karşı,

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ