Türkiye' nin ilk kadın karikatürcüsü...

Selma Emiroğlu-Aykan

İlk Türk kadın karikatürcüsüdür.1928 yılında doğan Selma Emiroğlu (evlendikten sonra S.E. Aykan), çizim dünyasına ilk kez Amcabey dergisinde karikatür çizerek adım atmıştır. Bu derginin yayıncısı da olan ünlü çizer Cemal Nadir Güler'in yönlendirme ve önerileriyle 1945 yılından itibaren Doğan Kardeş dergisine önce kapak, ardından da Kara Kedi Çetesi başlıklı bir çizgiroman hazırlamaya başlamıştır. Üç yaşından beri elinden düşürmediği kalemiyle karikatür çizen Emiroğlu, bu konudaki yeteneğinin dışında uzun yıllar istanbul Şehir Korosu'nda dramatik soprano olarak da çalışmış, radyoda konserlere çıkmıştır.

Selma Emiroğlu, bu tarihten sonra yeteneğinin de devreye girmesi sayesinde bu dergide 1945'den itibaren çizmeye başladığı Kara Kedi Çetesi'nin Başına Gelenler başlıklı çizgiromanın popülaritesiyle üne kavuşarak, şöhretli ilk Tür kadın çizgiromancısı haline gelmiştir. Emiroğlu, hepsi bu çocuk dergisinin sayfalarında yayınlanan başka bazı çizgiromanlara da imza atmıştır. Bunların hemen hepsi metinleri alt yazılı olarak yayınlanmıştır. 1947 yılında 'Cin ile Can ve Mercan Balığının Serüvenleri', 1948'de 'Oya'nın Hikayesi', 1949'da çoğunu La Fontaine'in eserlerinden esinlendiği Tavşan Kardeşin Sofrası, Böceklerin Oyunu, Tırtılın Hikayesi ve Zenci ile Maymun başlıklı çizgiromanları hazırlamıştır. Emiroğlu'nun karikatürize stildeki temiz ve sade çizgileriyle hayat bulan bu çalışmaların hemen tamamı hayvan karakterlerin başrolde olduğu yapıtlardır. Bilhassa Ekim 1949 tarihinde Kara Kedi Çetesinin Dönüşü başlığıyla yeniden Doğan Kardeş sayfalarına misafir olan popüler çizgiroman serisinde yer alan Kara Kedi, Pamuk ve Sarman adlı sıkı arkadaş olan üç kedi, hepsinin arasından en sivrilenleri olmuştur. Bu şöhretli seri 1964 yılı sonundan itibaren ve bu kez evlendiği için soyadı değişerek Selma Emiroğlu Aykan adıyla, çizerin elinden yine derginin arka kapağında maceralar yaşamışlardır. Doğan Kardeş için pek çok kapak resmi de çizen Emiroğlu, böylece çizerlik kariyerinin dokuzuncu sanatla alakalı bölümüne noktayı koymuştur.

Önemli not:

[Yapı Kredi’nin kurucusu Kâzım Taşkent’in, 10 Nisan 1939 günü İsviçre’de çığ kazasında ölen 10 yaşındaki oğlu Doğan’ın anısına yayımladığı çocuk dergisi Doğan Kardeş’in ilk sayısı 23 Nisan 1945’te çıkmıştı. Dönemin önemli kültür adamlarından Vedat Nedim Tör’ün önerisiyle ve onun yönetiminde yayımlanan dergi, sonraki yıllarda ülkemizin kültür hayatında yerlerini alacak pek çok şair, yazar ve sanatçının ilk kez göründüğü yer oldu. Dergide karikatürleri yayımlanan 1930 doğumlu lise öğrencisi Yalçın Emiroğlu da onlardan biriydi. Emiroğlu, sonradan derginin yayımladığı kitapların kapak ve iç resimlerini de çizdi.]

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ