Havyarı çok değerli olan bir mersinbalığı türü ...


Beluga, Mersinbalığı ailesinin en iri türü olup değerli havyarı için avlanan bir balık türüdür.  

Havyar: Balık yumurtası. Her çesit balık yumurtasına havyar denilir ancak bazı balıkların yumurtaları özel bir yiyecek olarak ayrıca değerlidir. Bunlar özellikle Hazar denizinde yaşayan mersin balığından ve bir mersinbalığı olan çirozdan elde edilen yumurtalardır. Bunlar içinde siyah havyar en değerlisidir. Mersin ve çiroz balıkları canlı olarak yakalanır içlerinden yumurtaları çıkarılır karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. Bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir. Tuzlanıp kutulanan havyarlar yüksek fiyattan bütün dünyaya satılır. Siyah havyarın en makbul ve pahalı cinsi beluga havyarıdır. Somondan elde edilen kırmızı havyar siyahı kadar değerli değildir.


Mersin balığı Acipenser cinsinden balık türlerinin ortak adıdır. Son derece pahalı bir besin olan havyar iskeletleri kıkırdaktandır.

Türlerinin büyük bölümü denizlerde yaşamakla birlikte üremek için tatlı sulara girerler. Mersinbalıkları kuzey yarıkürenin ılık ve serin sularına dağılmıştır. Ama tür ve birey sayıları eskiçağlara göre çok daha azdır.Mersinbalıkları iri yapılı ve çok uzun ömürlüdür. Uzunluğu 8 m. buldukları küçük hayvanları yerler. Burunlarının altındaki tek sıra halinde enine dizili bıyıklar avlarını bulmalarına yardımcı olur. Bıyıklarının gerisinde yer alan ağızları bazılarında ileriye doğru uzanabilir. Mersin morinasının Ege Denizi'nin kuzey kesimleri ve Adriya Denizi'nde yaşarlar. Üremek için akarsulara girerler. Karadeniz ve Hazar Denizi havzalarında yaşayan Rus mersini (Acipenser gueldenstaedti) de en değerli mersinbalıkları arasındadır.

Mersinbalıkları havyar olarak değerlendirilen yumurtalarının yanı sıra lezzetli eti tutkal ya da jelatin yapımında kullanılan yüzme keseleri için de avlanmaktadır.

Mersin balığı çeşitleri;
Sibirya -Kısa burunlu -Yangtze - Göl -Rus -Yeşil -Sakhalin -Japon -Adriyatik -Şip -Körfez - Atlantik -İran -Çuka balığı -Amur -Çin -Yıldızlı -Kolan balığı - Beyaz mersin balığı -


Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ