Kahverengiye çalar kırmızı renk...

Or,
Kahverengiye çalar kırmızı renk.
Kahverengine bakan kırmızı kiremit rengine aşı boyası, 
Kahverengiye çalan yeşil renk ise kimyoni.

Hesap defteri...

Abar,
Evar,
Fündak,
Ebar,
Engare,

Hesap defteri.
Veresiye defterine ise zimem.
Kişi, kurum ve kuruluşların, borç ve alacaklarını sistemli bir biçimde kaydettikleri defter.

"Uçucu" da denilen, gökyüzündeki en parlak 15 yıldızdan biri ...

Altair,
Uçucu,
Altair ,
Uçan Kartal,
Arapça kuş demektir. Kuş, arapça El tayr yani uçucu anlamındadır. Zaten dilimizde de Tayyare uçak anlamında kullanılmaktadır.
Kartal takımyıldızının en parlak yıldızıdır.
Gökyüzünün 12. parlak yıldızıdır.  Yer'den 17 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Yaz ve Sonbahar mevsimlerinde ülkemizden gözle görülebilen en yakın ak yıldızlardan biridir. 

Beyinde önemli hasara neden olan hastalıklar geçirmiş yaşlı kimselerde görülen bunama ...

Demans,
Bunama,
Demans, Demantia
Demans (bunama); 
Ateh, (Arapça).
Beyin hücrelerinin hasarına ve kaybına yol açan hastalıkların belirtileridir.
Normal yaşlanmada beyin hücrelerinin kaybı normal bir süreçtir, Ancak bu kaybın miktarı ve hızı artarsa beyin normal fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Bu duruma bunama, demans denir.
Demans, zihinsel becerilerdeki bozulmanın bireyin mesleki ve sosyal etkinliklerini etkileyecek kadar ciddi olduğu bir sendromdur.

Hafıza, düşünme ve muhakeme becerilerinin aşama aşama ilerleyerek azalmasıdır. Demans hastalığına yol açma ihtimali olan birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Demans; banyo yapmaktan, yemek pişirmekten tutun da evin yolunu bulmak gibi birçok günlük rutinleri etkileyebilir. Amerika'da demansın en yaygın nedeni Alzheimer hastalığıdır. Aynı zamanda Alzheimer hastalığı, bir insanın kişiliğini, davranışlarını, ailesi ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini de etkileyebilir. Eğitim ve destekleyici hizmetler, Alzheimer hastalarının ve onların ailelerinin yaşam kalitesini artırabilir.

Organik bir beyin hastalığı sonunda akıl gücünün gitgide bozularak yitirilmesidir. Beyin dokusu faaliyeti (fonksiyonu) o derece zedelenir ki sosyal yaşamla veya işle ilgili faaliyetleri etkileyecek derecede zekâ kaybı veya azalması olur. Demans'ın belki de en çarpıcı özelliği, hafıza kaybıdır. Depresyon veya kuruntu da olabilir. Alzheimer hastalığı, en bilinen ve tartışılan örnektir. Demans, ekseriyetle düzelmez. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ