Okutmak, Satarak elinden çıkarmak anlamında argo sözcük...

Okutmak,
Satarak elinden çıkarmak anlamında argo sözcük.

Budanmış asma çubuğu...

Kiline,
Gilamada,
Budanmış asma çubuğuna Konya ve köylerinde kiline denir.
Kayseri, Bünyan ve Niğde yöresinde budanmış asma çubuğuna Gilamada deniyor.

Cıfn, Asma Çubuğu demektir.

Saç kepeği ...

Donra,
Kepek, 
Saç kepeği,
Kaş konağı.
Kalınlaşmış, tabaka durumuna gelmiş kir.
Ölü deri, Pul pul olmuş ölü deri,
Kepek genellikle ciddi bir soruna işaret etmez ve bulaşıcı değildir.


Toplum içerisinde kepekli saçla dolaşmak iyi karşılanmaz. Bu sebeble kepek sıkıntı yaratır. Esasen kepeğin temizlik ile bir alakası yoktur. Ama öyle görünür. Dışarıdan sanki saçlar kirliymiş, kişi bakımsızmış izlenimi doğurur. Bu durum hoş değildir.

Kepek çok miktarda ve ciddi bir seviyede ise kafa derisinde kaşıntıya neden olur. Kepeğe karşı bir çok tedavi yöntemi mevcuttur. En etkili tedavi yönteminin başında kepek şampuanı kullanmak gelir. Eczanelerde, marketlerde, bakkallarda dahi satılan kepek şampuanları vardır. Saçınıza uygun olan ve denediğiniz bir çeşit iyi gelebilir. Bu konuda müthiş iddialı şampuanlar mevcut olup çözüm olarak kullanılmaktadır. Herkese göre mevcut bir şampuan vardır. Daha etkili bir çözüm için cilt doktoruna danışabilirsiniz. 

Bana göre çözüm şöyle; Bildiğiniz doğal yeşil, açık kahverenkli veya beyaz renkli sabunlarla saçları yıkamak bir çözümdür. Eskiden Kerpeten marka derlerdi. Hakiki zeytinyağından yapılan sabunlar. Uzun saç herzaman bakım ve temizlik sorunu getirir. Kısa saç uygun çözüm için avantajdır. Kepekten korunmak için bal kullanımının da uygun sonuç verdiği söylenir. Bir bardak sıcak suda 1 kaşık balı eritin. Parmaklarınızla saç diplerinize masaj yapın. Bu sıvıyı saç diplerine yedirin. Bir süre bekledikten sonra saçınızı yıkayıp durulayınız. Etkili olduğunu söylüyorlar. Bir de kepeğe karşı elma sirkesi de iyidir derler. Saç bakımı ve onarımı için sirke bir nevi zayıf bir asit olarak çözüm getirebilir. Ayrıca Bıttım sabununda etkili olduğu sonuçlarının iyi olduğu söyleniyor.

Saçlarda kepeğin varlığı özellikle kadınlarda bir felaket olarak karşılanır. Çünkü bakımlı ve temiz saçlar kadını her zaman güzel gösterir. Kepek saç güzelliğini oldukça olumsuz etkiler. Kesin tedavi kepeğin ortaya çıkma nedenlerini bulmak ve onlarla savaşmaktır. Kepek baş derisindeki keratenize olmuş ölü hücrelerden kaynaklanır. Sağlıklı bir baş derisinde 10 bin ile 200 bin arasında saç kökü vardır ve gözle fark edilmeyecek kadar deri dökülmesi olur. Bu olayın istenmeyen oranda olması rahatsızlık verir. 


Aşırı kuruluk, antibiyotik, hormonal ilaç kullanımı, dengesiz beslenme v.b. nedenlerle pul pul dökülme olur. Sarışınlarda saç telleri daha ince, buna karşılık saç yuvaları daha sıktır.

Donra kelimesinin diğer anlamı;
Soğuk etkisiyle elde, ayakta oluşan çatlaklar.
Kir, su ve ısı değişimi sebebiyle el ve ayaklarda meydana gelen siyahımsı çatlaklar, yaracıklar.
Kalınlaşmış, sertleşmiş çıban, kel.
Nasır.

Opossum, Kürkü makbul, kedi büyüklüğünde keseli bir hayvan...

Opossum,
Oselo, (Leopardus pardalis), kedigiller familyasının leopardus cinsine ait türdür.
Oselot,
Opossum,
Kürkü makbul, kedi büyüklüğünde keseli bir hayvan.
Amerika’ da yaşayan Oselo kedigillerin en güzel üyelerinden biridir. 


Güney Amerika ve Orta Amerika' da yaşayan bu küçük ve yırtıcı memeli türün uzunluğu kuyruğu ile birlikte 130 cm' yi bulur. Oselolar Arjantin’in Kuzey kesimlerinden ABD’ nin Texas eyaletine kadar uzanan bölgelerde ormanlarda ve sık çalılıklarda bulunur. Oselonun postu soluk griden sarıya ve koyu kahverengiye kadar değişebilir. Başında küçük siyah benekler, dikine ve yanlara doğru ikişer siyah çizgi, boynunda uzunlamasına siyah çizgiler, gövdesinde zincir biçiminde dizili siyah halkalar ve benekler vardır. Postunun bu desenleri ormanın gölgeli kuytularında çevreden ayırt edilmesini güçleştirir. Geceleri avlanmaya çıkan bu hayvanlar küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenleri avlar. Postu için avlandığından Oselo’ nun soyu tükenme noktasındadır. Bundan ötürü birçok ülkede oselo kürkünün alınıp satılması yasaklanmıştır.

Besinlerini sürüngenler, kuşlar ya da orta boy memeliler oluşturur. Genellikle geceleri avlanır. Dişileri 2-3 yavru doğurur. Alt bölümleri kirli beyaz üstüne siyah benekli, kuyruklarının üsütü koyu renk bantlar üstü koyu renk bantlar ya da lekelerle kaplıdır.

Güney Amerika'da ünlü bir çağlayan ...

Iguazu,
Iguazu Şelalesi,
Arjantin, 
Gocta Şelaleleri (Peru), 
Angel Şelalesi (Venezualla, Venezuela)


Dünya'nın en yüksek şelaleleri;
Angel Şelalesi : Venezuela: 979 m :
Tugela Şelalesi: Güney Afrika Cumhuriyeti: 948 m :
Mtarazi Şelalesi: Zimbabve: 762 m:
Yosemite Şelalesi : ABD 739 m :
Sutherland Şelalesi : Yeni Zelanda: 580 m:
Gavarnie Şelalesi : Fransa: 422 m :
Serio Şelalesi : İtalya: 315 m :
Reichenbach Şelalesi : İsviçre: 190 m :
Niyagara Şelalesi : Kanada-ABD: 51 m:

Halile, Pirinçten yapılmış iki diskten oluşan vurmalı bir çalgı ...

Halile,
Pirinçten yapılmış iki diskten oluşan vurmalı bir çalgı.
Arapça Halile, Tekkelerde kullanılan, mehter musikisindeki zillerden biraz daha küçük, pirinçten bir usul sazıdır.
Özellikle mehter müziğinde kullanılmış vurmalı bir çalgı.
Halile kelimesinin diğer anlamı;
Arapça (ﺣﻠﻴﻠﻪ),  Halile, ḥelal türetilmiştir. Bir erkeğin nikahlı karısı, zevce, eş anlamındadır.

Uderzo, Goscinny ile birlikte Asteriks çizgi romanını yaratan Fransız çizer..

Uderzo,
Albert Uderzo,
Goscinny ile birlikte Asteriks çizgi romanını yaratan Fransız çizer.
Rene Goscinny 14 Ağustos 1926 tarihinde Polonya göçmeni Yahudi bir ailenin ikinci çocuğu olarak Paris’te dünyaya geldi. Babası, Stanislas Simha Goscinny kimya mühendisi idi. Rene’nin annesi Anna ise, editörlük yapan Beresniak ailesindendi. Ailece yaşadıkları şimdiki Ukrayna’da Khordorkow kentini terketmek zorunda kalmışlar.1912 yılında Paris’e yerleşmişler. Rene’nin dedesi Lazare Abraham Beresniak, Paris’te yayınlanan Yahudi gazetelerin basıldığı Beresniak matbaasını kurmuş. Bu matbaa Paris’te halen faal durumdadır.

Brüksel seyahati esnasında dev World Press ajansının yöneticisi Georges Troisfontaines ile tanışan Uderzo, World Press için çalışmaya başladı. İlk görev yeri Paris ve ilk görevi de Albert Uderzo’nun hazırladığı çizgi romanları düzenlemek olacaktı. Goscinny- Uderzo işbirliği Goscinny’nin ölümüne kadar devam etti. 


Bu işbirliğinin ilk ürünü Kızılderili Oumpah-pah oldu. Bu karakter aslında ABD okurları için hazırlanmıştı ancak ABD’den önce Avrupa’da popüler oldu. Asteriks, Goscinny-Uderzo imzasıyla yayın hayatına devam etti. 

2002 yılında Asteriks ve Obeliks, 2009 yılında Le Petit Nicolas, Pıtırcık uzun metrajlı normal film olarak beyaz perdede gösterime girdi. Beyaz perdeye katkılarından dolayı ölümünden sonra, 1978 yılında, Cesar Ödülü verildi. Her sene Angouleme Festivali’nde dağıtılan Goscinny “En İyi Çizgi Roman Ödülü” ihdas edildi.

Köşe çaprazı ...

Diyagonal,
Köşegen,
Köşe çaprazı.
Fransızca diagonale
Eğri bir biçimde dokunmuş kumaş.
Matematikte köşegen.

Nazret, Yüzdeki canlılık ifadesi ...

Nazret,
Yüzdeki canlılık ifadesi.
Eski dilde, Canlılık, tazelik.
Fer,
Farsça fer, فر / فَرْ
Parlaklık, aydınlık.
Canlılık,
Güç, kuvvet.
Işık, canlılık.
Işık, parlaklık, zinet, süs. 
İktidar; şevket, kuvvet. 
Ferr, Geri çekilme, kaçma, firar.
Işık, parıltı, süs.

Hizmetçi ve uşakların özel forması...

Livre,
Fransızca livrée
Hizmetçi ve uşakların özel forması.
Hizmetçi ve uşaklar için özel elbise.

Üzgün, kederli.

Meyus,
Arapça, مأیوس  
Umutsuz, üzgün.
Üzgün, kederli.
Eski dilde karamsar.

Geçimsizlik, anlaşmazlık...

Nifak,
Arapça, (ﻧﻔﺎﻕ) 
Geçimsizlik, anlaşmazlık, ara bozuculuk.
Geçimsizlik, anlaşmazlık, 
İki yüzlülük, münafıklık 
İnsanlar arasında anlaşmazlıktan gelen ayrılık, ara bozukluğu.
Müslüman gibi görünüp kafir olmak.

Şili-Bolivya sınırında bir yanardağ...

Licancabur, İnsanların Dağı,
Licancabur uyuyan bir volkandır.
Licancabur, 5.920 m yüksekliğinde sönmüş bir Stratovolkan. Bolivya-Şili sınırında Laguna Verde gölü yakınlarındadır. Atacama Çölü üzerinde yükselir. Kraterinin içinde Dünya'nın en yüksekteki gölü bulunur. Dış sıcaklık -30 °C dereceyi bulsa da gölde, çok sayıda canlı mevcuttur.


Dağa en yakın yerleşim yeri San Pedro de Atacama köyüdür. Dağın hemen yanında, çok günlü turlarla Bolivya şehri Uyuni ve Salar de Uyuni'ne giderken bağlantılı olarak ziyaret edilen ünlü Laguna Verde bulunur.

Bolivya tarafındaki zirve buzsuzdur. Şili'deki tarafındaki zirve buzullarla kaplıdır. Ayrıca Şili tarafından tırmanış, buradaki arazi mayınlı olduğundan imkansızdır.

Zirveye giden en kolay yol, Bolivya tarafında bulunan Laguna Verde'den başlar. Zirveye tırmanışın kendisi, yumuşak volkan kumu, keskin kenarlı çakıl taşları ve yüksek irtifa sebebiyle çok zahmetlidir.

Hem normal yol boyunca hem de hemen zirvede İnka zamanından kalma kalıntılar bulunur.

Ryotvari, İngiliz sömürge yönetiminin Hlndistan’da yürürlüğe koyduğu başlıca üç vergi toplama yönetiminden biri ...

Ryotvari,
İngiliz sömürge yönetiminin Hlndistan’da yürürlüğe koyduğu başlıca üç vergi toplama yönetiminden biri.

Ryotwari Sistemi 1820 yılında Thomas Munro tarafından tanıtılan bir vergi toplama sistemi. Başlıca giriş alanları arasında Madras, Bombay, Assam ve Coorgh eyaletlerinin İngiliz Hindistan'ı vardı. Ryotwari Sisteminde mülkiyet hakları köylülere devredildi ve İngiliz Hükümeti doğrudan köylülerden vergi topladı.

Ryotwari sistemi, İngiliz Hindistan'da bir arazi gelir sistemiydi ve Thomas Munro tarafından 1820'de Baramahal bölgesinde Kaptan Alexander Read tarafından yönetilen sisteme dayanarak tanıtıldı. Hükümetin gelir toplama için doğrudan kültivatörle ('ryot') başa çıkmasına izin verdi ve köylüye xiulian için yeni topraklardan vazgeçme veya yeni topraklar edinme özgürlüğü verdi. Köylü sadece yetiştirdiği topraklar için değerlendirildi.

Bu sistem yaklaşık 5 yıldır faaliyettedir ve Mughals'ın gelir sisteminin birçok özelliğine sahiptir. Tarım arazilerinin kültivatörlerinden gelir toplamak için kullanılan üç ana sistemden biri olan İngiliz Hindistan'ın bazı bölgelerinde kurulmuştur. 

Bu vergiler, aynı anda toplanan farklılaştırılmamış arazi geliri ve kiralarını içeriyordu. Arazi gelirinin doğrudan ryotlara (gerçekte araziyi çalıştıran bireysel uygulayıcılar) uygulandığı durumlarda, değerlendirme sistemi ryotwari olarak biliniyor. 

Arazi gelirinin dolaylı olarak uygulandığı yerlerde değerlendirme sistemi zamindari olarak biliniyordu. Bombay, Medrese, Assam ve Burma'da Zamindar genellikle hükümet ve çiftçi arasında aracı görevi görüyordu.

Erzincan'ın bir ilçesi ...

İliç,
Erzincan, Merkez ,
Çayırlı, İliç,
Kemah, Kemaliye,
Otlukbeli,
Tercan,
Refahiye.
Üzümlü.

Altay Şamanlığında hastalık yapan kötü ruh ya da cin...

Çor,
Altay Şamanlığında hastalık yapan kötü ruh ya da cin.
Çor,
Rusça: Чёрт, Ukraynaca: Чорт, 
Polca: Czart, 
Cekçe ve Slovakça: Čert, 
Belarusça: Чорт

Türk, Altay ve Moğol halk kültüründe Cin demektir. 
Çer, Çur, Şor, Şar, Çora, Çura şeklinde de ifade edilir. 
Moğolcada Çotgor, Çutgur, Çutkur, Çetger, Çetker, Çidkür, Südkür, Sötkör olarak söylenir. Gözle görülemeyen, ateşten yaratılmış varlık.

Sığır çobanı ...


Gezekçi,
Güddeci,
Rai,
Sığırtmaç,
Kovboy,
Çoban,
Yörükçü,
Hebhebi, Heyban, 
Bekar,
Göcer,
Muzdur,
Şuban, Şüban,
Sığır Çobanı.


Farsça çuban, şuban; 
Koyun ve keçi sürülerini otlatan kimse.

Ham ipek...

Kaz,
Ham ipek.
Ham ipek ibrişim.
Kur'an'ın cennet tasvirlerinde görülen ipek anlamındaki istebrak ve sündüs kelimeleri Farsça'dan Arapça'ya geçmiştir. Arapça'da haz, kaz, ibraysem ve harir de bulunmakta, ipek böceğine ise dudülkaz veya dudül harir denilmektedir.

Haz kelimesi ipekle yün veya pamuk karışımı dokumalar için de kullanılır. Ayrıca nakışlı ipek kumaşlar da yağmur yağınca çiçeklerin yeryüzünü süslemesi anlamına gelen dibac adıyla bilinir. Hz. Peygamber'in elinin yumuşaklığı haz, dibac ve haririn yumuşaklığına benzetilir.

İstidrak, Över gibi görünüp yerme, yeriyormuş gözüküp övme sanatı ...

İstidrak,
İstidrak Sanatı,
Över gibi görünüp yerme, yeriyormuş gözüküp övme sanatı.

Espressoya su katılarak yapılan filtre kahve ...

Amerikano,
Espresso üzerine sıcak su ekleyerek yapılan içecektir. 

Espresso: 
Yüksek basınç altında demlenen yoğun kahve içeceği çeşidine denir. 50 – 75 ml arası shot bardakları ile servis edilir. Kahve/su oranı yaklaşık 1:3’tür. Filtre Kahve: 
Kağıt ya da metal bir filtre yardımı ile öğütülmüş kahve içerisinden sıcak suyun süzülmesi ile elde edilen kahvedir. Dünyada en çok tüketilen kahve çeşididir. 

Ristretto: 
Espresso gibi hazırlanır. Espresso kahveden farkı kahve/su oranının 1:1 olmasıdır. Bu da Ristretto’yu espressodan daha yoğun ve sert yapar. 

Lungo: 
Espresso gibi hazırlanır. Espresso kahveden farkı kahve/su oranının 1:4 olmasıdır. Lungo espressoya göre daha kolay içimlidir. 

Macchiato: 
İtalyanca lekeli anlamına gelmektedir. espressonun üstüne az miktarda süt köpüğü eklenmesi ile elde edilir. 

Cortado: 
Espressonun aynı miktarda sıcak süt ile shot bardağında servis edilen içeceğidir. İspanyol kökenlidir. 

Cappuccino:
İngilizcede “Capuchin monks” olarak anılan rahiplerin kıyafetlerinden ismini almıştır. Espresso üzerine az sıcak süt ve bol (3 cm kadar) süt köpüğü eklenmesi ile yapılır. Flat 

White:
Avustralya usulü sütlü kahvedir. Ristretto üzerine bol süt köpüğü eklenerek elde edilir. Latte ve Cappuccino’ ya göre küçük bardaklar ile servis edilir. 

Latte: 
İtalyanca süt anlamına gelmektedir. Espresso üzerine sıcak süt eklenmesi ile yapılır. 

Çözünebilir Kahve: 
Herhangi bir demleme/filtreleme ihtiyacı olmadan, sıcak su içerisinde çözünebilen kimyasal içerikli kahvedir.

Kapadokya yöresine özgü kuru fasulyeli börek ...

Fasulnik,
Grafkoranik,
Kapadokya yöresine özgü kuru fasulyeli börek.
Kuru fasulyeli börek yapılışı;
Malzemeler;
4 yufka
2 yumurta
40 gr tereyağı

1 su bardağı ılık süt
1 soğan
2 yemek kaşığı zeytinyağı
3 su bardağı haşlanmış fasulye
2 domates
Kırmızı pul biber
Karabiber
Tuz

Yapılışı;
Soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavurun. Domatesleri küp şeklinde doğrayıp ekleyin ve 2 dakika soteleyin. Haşlanmış fasulyeyi ilave edip tencereyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Tuz, karabiber ve pul biber ekleyip harmanlayın. Yuvarlak bir tepsiyi tereyağı ile yağlayın. Tereyağını eritin. Süt ve yumurtayı ekleyip çırpın. 

Bir yufkayı kenarları sarkacak şekilde tepsiye yayın. İki yufkayı fırında hafif kurutun. İri parçalara bölerek yarısını yufkanın üzerine yerleştirin. Sütlü harç ile ıslatın. Fasulyeli karışımın yarısını yayın. Tekrar kurutulmuş yufkaları yerleştirip ıslatın ve kalan fasulyeyi ekleyin. Son yufkayı üzerine büzerek yerleştirin. Kenarlardan sarkan yufkayı üzerine kapatın. Fırça yardımıyla sütlü harçtan sürün. Küçük tereyağı parçalarını üzerine serpip 200 dereceye ayarlanmış fırında kızarıncaya kadar pişirin. 

Kapadokya yemekleri;
Ağpakla, Aside, Ayva dolması, Ayvalı Et, 
Bulama, Bulgur çorbası,
Çanak, Çömlek Fasulyesi, 
Dolaz, Düğü(ince bulgur) çorbası.
Dıvıl,
Fasülnik, Ferik Elması Dolması 
Gendime, Grafkoranik,
Kayısı dolması, Kayısılı Yahni, Kesme çorbası, Kömbe
Nevşehir tavası, Nohutlu yahni, 
Patates çorbası, Peravu (bir tür peynirli mantı)
Sızgıt, Soğanlama, Sütlü çorba, 
Testi Kebabı, 
Üzüm Çorbası, 
Zerdi pilavı.

Yenilik yapma, yenilikçilik ...

İnavasyon,
Teceddütperver,
Yenilik yapma,
Yenilikçilik,
İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (mal ya da hizmet) veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.
En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. 
İnovasyon süreci, bilginin ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürülmesi olarak tanımlanır. İnovasyon genellikle yenileştirmek, değiştirmek veya daha verimli süreçler, ürünler veya yollar yaratmak olarak anlaşılır. İnovatif olmak demek icat etmek anlamına gelmez. İnovasyon iş modelinizi değiştirmek ve daha iyi ürünler veya hizmetler sunabilmek için çevrenizdeki değişimlere adapte olabilmeniz anlamına gelir. 

İhra, “Eksiltme” anlamında eski sözcük...

İhra,
Eksiltme, azaltma, noksanlaştırma.
Tenkis,
Azaltma,
Eksiltme anlamında eski sözcük.

Çağan, Kimi Türk topluluklarında Nevruz verilen ad ...

Çağan,
Yeni Kün,
Yeni Gün,
İlkbahar.
Navrız,
Ergenekon,
Nevruz, Nou ruz (
Farsça),
Newroz (Kürtçe),
Navruz (Özbekçe),
Nowruz (Türkmence),
Kazakça: Naurız,
Kırgızca: Nooruz,
Azerice: Novruz,
Navrez (
Kırım).
Bayram, şenlik, mutlu gün.
Kimi Türk topluluklarında nevruza verilen ad.
Eski takvimlere göre yılın ve baharın ilk günü sayılan martın yirmi birine rastlayan gün. 
Eski bir İran takvimine göre, yılbaşı sayılan mart ayının 22. günü.

Baharın ilk günü sayılan ve güneşin Hamel (Kuzu) burcuna girdiği 22 Marta rastlayan gün. Bu tarihte gece ve gündüz müsâvi olur. 
İranlıların yılbaşısıdır.
Eski İran takvimine göre yeni yılın ve baharın başlangıç günü. 
Güneşin Koç burcuna girdiği gün.
Çiçekleri aslanağzına benzeyen, türlü renkte bir kır bitkisi. 
Nevruz otu.

Abuşka, 16. yüzyılda düzenlenmiş Çağatayca sözlük...

Abuşka,
16. yüzyılda düzenlenmiş Çağatayca sözlük.
Çağatay Türkçesinden Osmanlıcaya sözlük. 
Eserin asıl adı ve yazarı belli değildir. 
Sözlüğün ilk maddesi, er, zevc, koca, erkek anlamlarına gelen Abuşka sözcüğünden dolayı bu adla tanındı. 
Ali Şir Nevai’nin eserlerinde geçen Çağatayca sözcükleri açıklamak amacıyla 16. yüzyılda düzenlenmiştir. Doğu dilleri bilgini Vambery tarafından 1802 yılında Macarcaya çevrilmiştir. 


1868 yılında Vilyaminov Zernofon tarafından Fransızca bir önsözle Petersburg baskısı yapılmış, 1970 yılında ise günümüz Türkçesine çevrilerek yayımlanmıştır.

“Coppelia”, “Lakme” gibi yapıtlarıyla tanınmış Fransız besteci...

Leo Delibes,  
Fransız besteci. 
(d. 21 Şubat 1836, Saint-Germain - ö. 16 Ocak 1891, Paris, Fransa), Bale için yazdığı özenli müziklerle tanınan besteci. 
Senfonik bale yapıtlarıyla tanınmış ve öncü olmuş.
Çaykovski başta olmak üzere bale için beste yapan  müzikçileri  etkilemiştir. Aydınlık, zarif, incelikli, egzotizme dönük müziği,    Fransa’da III. Napoleon döneminin ruhunu yansıtır.  


Delibes Paris Konservatuvarı’nda, önemli  bir opera bestecisi olan Adolphe Adam’la  çalıştı. 1853 yılında Theatre-Lyrique’te sanatçılara  piyanoda eşlik etmiş.

Eserleri;
Offenbach,
Ludwig  Minkus ile birlikte hazırladığı La source  (1866) 
Jean de Nivelle (1880) 
Les Filles de  Cadiz (Cadiz Kızları) 
Coppelia (1870) 
Sylvia (1876) 
Lakme (1883) Çan  Şarkısı, ile ün kazandı.

Delibes, 1883 yılında Lakme ile önemli bir eleştirel ve ticari başarı elde etti. Daha sonraki yıllarda kompozisyon öğretmeni olarak Konservatuar fakültesinde çalıştı.

54 yaşında Paris'teki evinde öldü. Coppelia ve Sylvia, uluslararası bale repertuarında çekirdek eser olarak tanınıyor. 

Eylül ayı başında olgunlaşan bir mandalina cinsi...

Okitsu,
Eylül ayı başında olgunlaşan bir mandalina cinsi.
Okitsu mandalin fidanı Japonya kökenlidir. Meyve kabuğu hafif pürüzlüdür. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Meyve şekli yassı olup çapı 7-8 cm arasındadır. Kabuk ete bağlılığı gevşektir. Meyve ağırlığı ise 180-200 gram arasındadır. Çekirdek sayısı olmayıp puflaşma az miktardadır. Hasat zamanı Ekim ayında yapılmaktadır. Soyulması oldukça kolaydır. Okitsu mandalinanın yemesi mükemmeldir. Okitsu mandalinanın ağaç gelişimi hızlıdır. Saksıda  da yetiştirilir. 

Bir Mandalina Cinsi ...

Okitsu,
Eylül ayı başında olgunlaşan bir mandalina cinsidir.
Mandalina cinsleri;
Ankor,
Dancy,
Encore,
Fremont - Fremond,  Fortune, Fairchild ,
Kara, Klausellina,
King, Kinnow, 
Klemantin - Clemantin,
Lee,

Marisol, Monreal,
Nova, 


Mineola - Minneola
(Tangelo türü Greyfurt-mandalina melezi), 
Ovari - Owari, Okitsu, Ortanik - Ortanique (Tangor familyasından),
Orlando,
Robinson,
Satsuma (Rize Mandalinası), Suntina, Sunburst,
Topaz,
Vinola,
Yerli.

Hayastan, Ermenistan'ın kendi dilindeki adı ...

Hayastan,
Ermenistan'ın kendi dilindeki adı. 
Ermenistan adı, Antik Yunancadaki 'Aρμενία kökünden Latince aracılığıyla dünyadaki pek çok dile girmiştir. Ermeni halkı için  hayerand ve ülkesi için hayk terimleri kullanılmaktadır.
Ermenistan Cumhuriyeti, (Hayastan).
Eylül 1991 yılında, Sovyetler Birliğinden ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyinde Gürcistan vardır. Doğusunda Azerbaycan ve güneyinde İran bulunur. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye Ermenistan'ın batısındadır. Güney Kafkasya'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

Ülkenin en yüksek dağı, 4090 m. ile Alagöz Dağıdır. Ermenistan'ın en büyük şehri Erivan olup, 1918 yılından beri 12. başkenti olmuştur. Erivan, Ağrı Dağının en doğusundaki ovada ve Hrazdan Nehri'nin geçitlerinin üstünde MÖ 782 yılında kurulmuştur. 

Ermenistan on bir bölgeye (marz) ayrılmıştır. Bu bölgelerde bulunan Ermenistan'ın önemli şehirleri;
Erivan (Başkent).
Aştarak, Ararat, Armavir, Artik, Gavar, İcevan, Kapan, Artaşat, Alaverdi, Çarentsavan, Goris, Gümrü, Sisian, Sisian, Sevan, Vanadzor, Eçmiadzin, Masis, Hrazdan.

Hırsızlık hastalığı olarak da bilinen sürekli bir şeyleri çalma durumu ...

Kleptomani,
Fransızca kleptomanie,
İngilizce: kleptomania
Kişiyi hırsızlık yapmaya iten saplantı.
Çalma hastalığı.
Hırsızlık hastalığı olarak da bilinen sürekli bir şeyleri çalma durumu.
Gerçekte gerek duyulmayan maddeleri çalma dürtüsü.
Gereksinim olmadığı halde, parasal değeri gözetilmeksizin başkalarına ait eşyayı karşı konulmaz bir istekle izinsiz almayla belirgin dürtü kontrol bozukluğu, 

Avrupa'da konuşulan slav dillerinden biri ...

Sorab,
Avrupa'da konuşulan slav dillerinden biri.

Hint-Avrupa Dilleri

  • Roman Dilleri: Fransızca, Provence, Katalanca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Sardinya dili, Retro-Roman dili, Rumence (Moldovca)
  • Germen Dilleri: İngilizce, Friesland dili, Almanca (Yiddiş), Hollandaca (Afrikaans), İsveççe, Danca, Norveççe, İzlandaca
  • Baltık-Slav Dilleri: Letonca, Litvanca, Rusça, Ukrayna dili, Beyaz Rusça, Lehçe, Çekçe, Slovakça, Sorab dili, Bulgarca, Makedonca, Sırp-Hırvat dili, Slovence
  • Kelt Dilleri: Gaelce (İrlandaca), İskoçça, Bretonca, Cornwall dili, Galce
  • Hint-İran Dilleri: Sanskritçe, Farsça, Peştu, Kürtçe, Tacikçe, Hintçe-Urduca, Bihari, Nepalce, Assam dili, Bengali, Oriya dili, Gucerat dili, Marathi, Seylan dili, Pencabi, Sindhi, Keşmir dili, Çingene dilleri
  • Diğer diller: Arnavutça, Yunanca, Ermenice

İskorçina, Eskiden yılan sokmasına karşı, günümüzde ise sebze olarak kullanılan otsu bir bitki...

İskorçina,
Scorzonera,
Eskiden yılan sokmasına karşı, günümüzde ise sebze olarak kullanılan otsu bir bitki.

Birleşikgillerden, lezzetli kökleri sebze olarak kullanılan, Akdeniz bölgesinde çok yetiştirilen bir bitki.

Rus tarihinin en kanlı yöneticilerinden biri, Rusya’nın ilk Çarı ve imparatoru ...

İvan,
Çar Korkunç İvan,
IV. Ivan Vasilyeviç,
Büyük Moskova Prensi,
Rusya’nın ilk imparatoru.
Kötülüğün vücut bulmuş hali.
Rus tarihinin en kanlı yöneticilerinden biri.
IV. İvan, tüm derebeyleri kendine bağlayarak Rus ülkesini birleştirdi ve tarihe ilk Rus Çarı olarak geçti. 

Egemenliği döneminde, kendisinin ve kardeşinin çocukluk döneminde maruz kaldığı işkencelerin ve aşağılanmanın intikamını almak için binlerce insanı katletti. Aktarılan hikayeler, onun zeki bir hükümdar olduğu gibi acımasız bir işkenceci ve katil olduğunu anlatıyordu. İvan, tarihe Büyük Rus İmparatoru olarak modern çağın en kanlı diktatörü olarak tarihe geçti.

IV. Ivan Vasilyeviç, 25 Ağustos 1530 yılında Moskova Büyük Prensi III. Basili’nin en büyük oğlu olarak doğdu. 

Çar Korkunç İvan,  IV. İvan, hükümdarlığı döneminde (1533-1584), Kazan, Astrakhan ve Sibirya hanlıklarının fethiyle anılan bir dönemin çarı Büyük İvan’ın torunu olan Korkunç İvan, askeri egemenlikle ve merkezden idare edilen bir Rus devleti yarattı.  Tüm Rusların Çarı olarak 16 yaşında bir katedralde takdis edilerek  taç giydi. IV. İvan, Romanov ailesinden Anastasia Romanova ile evlendi. İvan’ın üç kızı ve üç oğlu oldu.

IV. Ivan Vasilyeviç,  28 Mart 1584 günü, öldü. Mutsuz ve lanetlenmiş bir tarih bırakan Rusya’nın büyük despotu, adını tarihe Korkunç İvan olarak yazdırdı. 

Aşram, Hindistan'da bilgelerin inzivaya çekildikleri yerlere verilen ad ...

Aşram,
Sanskritçe: आश्रम
Hindistan'da bilgelerin inzivaya çekildikleri yerlere verilen ad. Antik Hindistan’da orman içinde ya da dağda, bilgelerin dünyanın telaşından uzak, huzur içinde yaşadıkları yerlere verilen Sanskritçe bir addır. 


Bu yerler inzivaya çekilmek için kullanıldığı kadar eğitim için de kullanılır. Dolayısıyla aynı sözcük guru ve öğrencilerinin yaşadığı ve ustalarının öğretilerini izledikleri yerler için de kullanılır. Ancak bu durumda genellikle gurukula adı kullanılır. Bu kelime, üstat anlamına gelen guru ile gurunun biyolojik ailesi ve öğrenci grubunu kapsayacak biçimde aile anlamına gelen kula kelimelerinden oluşur.

Aşram aynı zamanda bir brahmanın Veda geleneğine göre geçirmesi gereken dört aşamayı tanımlamak için de kullanılan bir sözcüktür. Bu aşamalar şunlardır:

  1. Brahmaçarya,
  2. Grihastha ya da garhasthya 
  3. Vanaprastha ya da vanaprasthya 
  4. Sannyasa ya da samnyasa,

Alaotra, Madagaskar' ın en büyük gölü ...

Alaotra,
Fransızca, Lac Alaotra,
Lake Alaotra,
Madagaskar' ın en büyük gölü.
Madagaskar'ın doğusunda, Mangoro Bölgesi'ndedir ve bölgenin başkenti Ambatondrazaka' dır. Havzası, yoğun bitki örtüsü alanlarıyla çevrili sığ tatlı su gölleri ve bataklıklardan oluşmaktadır. Adanın önemli pirinç yetiştirme bölgesinin merkezini oluşturur. 


Daha önce ormanlık olan göl çevresi son yıllarda tarım arazileri için çoğunlukla temizlendi. Bu durum şiddetli erozyonla, gölün çökelmesine neden olmuş. Göl kurak mevsimde sadece 60 cm derinlikte olmakta. 

Göl aynı zamanda nesli tükenmekte olan Meller'in ördeği (Anas melleri) dahil olmak üzere su kuşları için önemli ama giderek daha fazla tehdit edilen bir yaşam alanıdır. 


Ambato Nehri, göle su sağlar. Nehir aynı şekilde 381 km sonra nehir Hint Okyanusu'na dökülür.

Lemyezel, Kalıcı, ebedi ...

Lemyezel,
Layezal ,
Kalıcı,
Ebedi,
Baki,
Arapça, (ﻟﻢ ﻳﺰﻝ) 
Arapça lem ve zeval kelimelerinden türetilen lem-yezel.
Yok olmaz, zeval bulmaz, baki, daimi,
Ezeli, başlangıç (Kars yöresinde)

Bengi
Layemut,
İlanihaye,
İlelebet,

İlluminati, 16. yüzyılda İspanya'da ortaya çıkan gizemci bir hıristiyan mezhebi ...

İlluminati,
İlluminato,
İlluminatus, 
Aydınlanmış.
Bavyeralı İlluminati.
16. yüzyılda İspanya'da ortaya çıkan gizemci bir hıristiyan mezhebi.  Aydınlatma yolu anlamında din adamı grubu veya tarikat için belirtilir. 


Birine yolu bilmeyi öğreten kimseler için din adamı grubu veya tarikata denir. Aydınlanma Çağı döneminde batıl inanca, ön yargıya, dinin sosyal hayat üzerindeki etkisine, iktidarın kötüye kullanımına karşı, 1 Mayıs 1776 yılında Ingolstadt'da (Yukarı Bavyera), Ingolstadt Üniversitesi kilise hukuku profesörlerinden biri olan filozof Adam Weishaupt tarafından beş kişiyle kurulmuş bir topluluktur.

Modern illuminati, zihin kontrolü uygulayarak, hükumetleri ve kuruluşları ele geçirerek Yeni Dünya Düzenini sağlamak amacıyla hareket ettiği iddia edilir. Bu amaçla monarşileri yıkmayı, dini inançları yok etmek, ulus devletleri ve vatanseverliği sonlandırmak, sosyal düzeni altüst etmek planladığı öne sürülür; ancak faaliyeti ve varlığı kanıtlanamamış bir yapılanmadır.

Lamia, Yunan mitolojisinde yılan kuyruklu dişi canavar...

Lamia,
Medusa,
Yunan mitolojisinde yılan kuyruklu dişi canavar.

Medusa,

Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar. Gorgon kardeşlerden tek ölümlü olandır. Bu yüzden insanların kahramanı Perseus tarafından öldürülebilmiştir.

Lamia,
Türkçede Parlayan, parıldayan, parlak anlamındadır.

Lamia (La `mēə, lamiai).
Yunan mitolojisinde çocukları korkutmak için kullanılan, keder-çılgın kadın anlamına gelen yaratık. Dişi bir hayalet olarak kayıtlara geçmiştir. Bu konuda iki rivayet vardır. Bu rivayetlerden en baskını Libyan kraliçesi olarak bilinendir. İkinci rivayet ise bir tür yaratık olarak Lamia açıklar. Yunan mitolojisinde genç erkeklerin kanını emen dişi vampirler için bu kelime kullanılmıştır.

Süreç ...

Proses,
İng. process.
Fr. procès.
Vetire, 
Osmanlıca, Arapça vetire  عملية.
Süreç,
Aralarında birlik olan veya belli bir düzen veya zaman içinde tekrarlanan, ilerleyen, gelişen olay ve hareketler dizisi.
Fiilerin anlamında beliren iş (eylem), oluş ve durum kavramlarının ortak adı.
Belli bir sonuca ulaşan düşünce akışı. 
Olayların ya da işlemlerin belli bir sonuca doğru gidişi.
Belli bir sonuca götüren işlem basamakları dizisi.
Bir işlemi gerçekleştirmek için, özellikle uygulanan yöntem ve iş.
Süregelen bir oluşum ya da yürümekte olan işlem.
Bir olayın düzenli olarak ve birbirini izleyen değişmelerle gelişmesi, başka bir olaya dönüşmesi.

Tarikata giren dervişlerin doldurdukları 40 günlük çile..

Erbain,
Tarikata giren dervişlerin doldurdukları 40 günlük çile.

Arapça, erbain, (ﺍﺭﺑﻌﻴﻦ) kırk,
Kırk, kırkıncı,
Aralığın 22’sinde başlayıp ocağın 31’ine kadar 40 gün süren ve kışın en soğuk zamanı sayılan kara kış devresi, 
Halk dilinde imam kırkı.

İşret, İçkili eğlence ...

İşret,
Juerga,
İçki içme,
İçkili eğlence.
Arapça, işret içki içme, (ﻋﺸﺮﺕ).
İşret meclisi. 
İçki içme, içki.

Şivava, Dünyanın en küçük köpek ırkı ...

Şivava,
Chihuahua.
Pomeranian, 
Yorkshire terrier, 
Pug, 
Pekinez, 
Shih Tzu, 
Malta köpeği


Dünyanın en küçük köpek ırkı.
Anavatanı Meksika olan Chihuahua ırkı köpeklerin boyu 23 santim kadardır. Dünyanın en küçük köpekleri arasında olan ve adını, Meksika'nın Chihuahua eyaletinden alır. Bu küçük köpekler bir kişiye bağlanırlar ve sözünü dinlediği sahibini de kıskanırlar.

Şivava türü Chihuahua cinsi köpek ise 300 gram ağırlığında ve sadece 7 santim boyunda.

Bir tür lor peyniri ...

İrimçik,Erimçek,
Bir tür lor peyniri.
Kaynarken kesilen yoğurda irimçik denilir. Çeşitli kullanma şekillerine göre yoğurdun süzüldüğünü ve bunu da süzülmüş yoğurt şeklinde ifade edilir.


Kazaklara mahsus bir çeşit peynir olan irimçik, iremçek, olarak da söyleniyor. Labne peynir veya lor peynir olarak açıklanan kavramın ilk hecelerdeki sesli harflerin yer değiştirmesi ile erimçek olarak aktarılır. 
İritme, Labne peyniri manasındaki sözcüğün Eritme kelimesinin farklı bir söylenişi olarak söylenir.

Peynir besleyici ve lezzetli bir besindir. Fransızların fromage, İtalyanların formaggio, İspanyolların queso, Almanların kase, Rus ve Boşnakların sir, Farsların penir, Hintlilerin paneer, Arapların cebn ya da cübn, Yunanlıların tiri, eski Türklerin ağrımşık, akerişimik, sogut, bışlak, irimçik diye adlandırdıkları peynirdir. 
Peynir kelimesi Türkçe’ye Farsça’dan girmiş olup, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya göçlerinden sonra kullanmaya başladıkları görülmektedir. Memlük kültüründe peynir (penir, benir, beynir), olarak kullanılmıştır.

Büyük Okyanus’ta bir ülke...

Fiji,
Fuji ,
Tuvali,
Kiribati,
Arafura,
Bahamalar,
Endonezya,
Filipinler,

Büyük Okyanus’taki ülkeler;
Avustralya,
Fuji (Fiji),
Fransız Polinezyası,
Gaum,
Kiribati,
Mikronezya,
Nauru,
Papau Yeni Gine,
Samoa,
Saipan,
Soloman Adaları,
Tahiti,
Tonga,
Tuvalu,
Vanuatu,
Yeni Kaledonya.

Küçük çıban, sivilce ...

Abile,
Sivilce,
Çıban,
Ergencelik, 
Sazak,
Küçük çıban, 
Abek,
Kabarcık,
Kabarcıkda denilen sivilce çıban.

Venüs gezegenine verilen bir başka ad ...

Çolpan,
Zühre, 
Akşam Yıldızı, 
Sabah Yıldızı,
Çoban Yıldızı,
Venüs,
Bu gezegen adını Eski Roma tanrıçası Venüs (Eski Yunan Mitolojisi'nde Afrodit)'ten almıştır.


Venüs adını aşk ve güzelliğin tanrısından almıştır. 
Bir kadın figürü ile adlandırılan tek gezegendir. Venüs Roma tanrıçasıdır. 

Güneş’e Merkür’den sonra ikinci en yakın gezegendir. Venüs, akşamları Güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda veya sabahları Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda en parlak cisim olarak kendini gösterir.  
Venüs, büyüklük ve kütle bakımından Dünyamıza çok benzerdir. Dünyanın ikiz kardeşidir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ