Hodbin, Başkasına hak tanımayıp, kendi lezzet ve menfaatını takib eden.

Hodbin,
Farsça, bencil, خودبين 
Hodkam,
Bencil. 
Enaniyetli. 
Kibirli.
Egoist,
Başkasına hak tanımayıp, kendi lezzet ve menfaatını takib eden. 
Hodkam,  Farsça,  خودکام 
Kendini beğenmiş, kendini düşünen.
Hodkâmlık, Kendini düşünme.


Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan, hodbin, hodkâm, egoist, 
Bencilik öğretisine inanan. 

Karadeniz ile Marmara Denizini birbirine bağlayan Birinci Köprü ...


Boğaziçi Köprüsü, 
15 Temmuz Şehitler Köprüsü,
Birinci Köprü, 

Karadeniz ile Marmara Denizini birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan üç asma köprüden biridir. Köprünün ayakları Avrupa Yakası'nda Ortaköy, Anadolu Yakası'nda Beylerbeyi semtlerindedir.

İstanbul Boğazı üzerine yapılan ilk köprüdür. Birinci Köprü olarak da adlandırılır. Boğaziçi Köprüsü, daha sonra yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle birlikte kentin iki yakası arasında kara ulaşımını sağlar. 

1967 yılında uzman dört yabancı mühendislik firmasından bir proje hazırlamaları istendi.
En uygun öneriyi yapan Freeman, Fox and Partners adlı İngiliz firmasıyla 1968 yılında anlaşma imzalandı. İnşaatı Hochtief AG adlı Alman ve Cleveland Bridge and Engineering Company adlı İngiliz firmalarının oluşturduğu konsorsiyum ihaleyi kazandı. 

Köprünün inşaatına 20 Şubat 1970 tarihinde başlandı. 8 Haziran 1973 tarihinde araçla geçiş testi yapılarak 30 Ekim 1973'te, Cumhuriyetin ilanı'nın 50. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından hizmete açılmıştır. 

Toplam uzunluğu 1.560 m, orta açıklığı, 1.074 m. dir. Birbirlerine kaynaklanarak bağlanmış 60 ünite, yüksekliği 3 m, genişliği 28 m. dir. Tam orta noktası deniz yüzeyinden 64 m yüksekte bulunan tabliyenin üstünde üçü gidiş, üçü geliş olmak üzere altı şerit, vardır.

20 Şubat 1970 tarihinde yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından devlet töreniyle hizmete açıldı. Yapımı tamamlandığında dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsüyken, 2012 yılı itibarıyla yirmi birinci sırada bulunmaktadır.

26 Temmuz 2016 tarihinde köprünün adı, 2016 Türkiye askeri darbe girişimi sırasında köprüde hayatını kaybeden vatandaşların anısına 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir.

II. Dünya Savaşı'nın dönüm noktası sayılan Fransa'nın bir kıyı şehrine yapılan çıkarma ...

Normandiya,
Normandiya Çıkarması.
İngiliz, Amerikan, Kanadalı ve Fransız askeri birlikleri, 6 Haziran 1944 tarihinde Fransa kıyısındaki Normandiya kıyılarından Alman ordularına yönelik başlatılan saldırının başlangıcıdır. 
Overlord Harekatı, General Dwight D. Eisenhower kumandasında başladı.


Müttefik kuvvetlerinin 1944 yılının Haziran - Eylül ayları arasında başlattığı hücum harekatıdır. Müttefiklerin çıkarmasından sonra Alman cephesi yarılarak Fransa'nın ortasına kadar geriletilmiştir.

Bu güne kadar görülmemiş büyüklükte bir deniz, hava ve kara kuvvetleri operasyonudur. Nazi Almanyası'nın işgali altındaki kuzeybatı Avrupa'yı işgalden kurtarmak için bu çıkarma yapılmıştır. Operasyonun başlamasıyla birlikte Fransa'nın kıyı şehri olan Normandiya'nın beş farklı sahiline aynı anda on binlerce asker çıktı.

Planlaması bir yıldan uzun süren operasyon daha önce başlayan fırtınalar nedeniyle 6 Haziran'da sabahın erken saatlerinde başlamış. Sabahın çok erken saatlerinde uçaklarla Fransa kıyılarına taşınan askerler, Alman askerlerinin bulunduğu noktanın arkasına paraşütlerle indirilmiş. Aynı anda deniz ve kara operasyonu için binlerce gemi Normandiya sahillerinden karaya çıkmıştır.

Ağustos sonunda Paris yeniden müttefiklerin eline geçtiğinde, Fransa'ya ulaşan 2 milyon askerin yaklaşık yüzde 10'u ölmüş, ağır yaralanmış ya da kaybolmuştu.

Müttefik ordularının Normandiya çıkarmasında ABD kuvvetlerinin komutanlığı görevini ünlü ABD' li general Omar Nelson Bradley, (12 Şubat 1893, Clark, Missouri - 8 Nisan 1981, New York kenti, ABD) yürüttü. II. Dünya Savaşı'nda Müttefiklerin Almanya karşısında zafer kazanmasını sağlayan 12. Ordu Grubu'nun komutanı.

Kırılma, gücenme, şikeste olma ...

İnkisar,
Kırılma. 
Gücenme. 
Mecazi, Beddua ve lanet okuma. 
Şikeste olma. 
Farsça şikeste olmuş, Kırılış, yeniliş, mağlub olmuş. 
Kırık. 

Ayrıca şikeste, Talik yazının bir çeşididir.

Kırılma.
Gücenme, gönlü kırılma.


Mecaz anlamda, ilenme, ilenç.

“Nevizade” olarak da bilinen ve mesnevi türünün son büyük temsilcisi olan divan şairi...

Atayi,
Atai, 
Nevizade,
Nevizade Atai,
(D.1582-Ö.1635)
XVII. yüzyılın en önemli divan şairlerinden biri olup mesnevi türünün son temsilcisidir.
1582 yılında dünyaya gelmiş ve iyi bir eğitim görmüş, medreselerde hocalık yapmış bir kişi. 

Balkanlarda değişik yerlerde kadılık yapmıştır. Atai, rivayete göre güzel konuşan, nükteli ve alaycı bir insandır.

Divan edebiyatı şairi olarak gazel ve kaside yazmış. Esas başarısını mesnevilerinde göstermiştir. Mesnevilerinde çok kullanılan mevzular yerine yeni konuları ele almıştır.
Mesnevilerinde yerel hayatı, halkın yaşayış ve törelerini dile getirmiş. İstanbul'a has yerli unsurlar katarak İran mesnevi geleneğinden kurtulmayı denemiştir.

Eserleri:
Alemnümaa (Sakiname), 
Nefhatü’l-Ezhar, 
Sohbetü’l-Ebkar, 
Hefthan, 
Hilyetü’l-Efkar,
Hezliyyat, 
Siyer-i Veysi Zeyli (Yarım kalmış)
Münşeat (Mektuplar).
Şaka’ik Zeyli,

Kenarları geniş ve yüksek bir şapka...

Bolivar,
Geniş kenarlı silindir şapka.
Kanotiye,
Düz kenarlı şapka.
Fr. Canotier,
İng. Boater.
Sombrero, 
Sombrero ismini, İspanyolca gölge manasına gelen Sombra'dan alır.


Şapka (Rusça);
Keçe, hasır, kumaş, ip vb. ile yapılan başlık.
Şapkaya Kasket de denir. 
Fransızcadan dilimize geçen Kasket (Fr. casquette), 
Genellikle erkeklerin giydiği, önü siperli başlık anlamındadır. 

Eskiden Şapka yerine kullanılan, kırmızı, kalın çuhadan yapılmış, tepesinde püskülü olan, silindir biçiminde başlıklara da Fes adı verilir. Bu başlık, Fas kentinde yapılmış olup buradan yayılan, kırmızı renkte keçeden bir başlık olup Osmanlı döneminde ve halen bazıları tarafından kullanılıyor.

Bazı bitkilerde, özellikle mantarlarda sapın üstünde bulunan, üreme organlarını taşıyan kısıma da şapka denir.

Çökme, yıkılma, yok oluş anlamında eski bir sözcük ...

İzmihlal,
Arapça, الإبادة
Çökme, yıkılma, yok oluş anlamında eski bir sözcük.
Bozulup gitmek. 
Perişan olmak. 
Yok olmak. 
Görünmez hale gelmek.
Yıkılma, çökme.
İnhidam, Arapça,  yıkılma, انهدام 
Münhedim olmak, yıkılmak, yok olmak.

Cüzzam tedavisinde kullanılan "şolmogra" adlı yağın elde edildiği ağaç ...

Kalav,
Taraktogenos kurzii,
Şolmogra Yağı, (Chaulmoogra).

Cüzzam tedavisinde kullanılan "şolmogra" adlı yağın elde edildiği ağaç.
Cüzzam, Hansen basilinin sebep olduğu, sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen bulaşıcı bir hastalık, miskin hastalığı, lepra.


Asya’da yetişen bir bitki olan kurzii’nin tohumlarının ezilmesiyle elde edilen uçucu bir yağdır. Geç­mişte, dıştan ve içten, cüzzam tedavisin­de kullanılmaktaydı. 


Günümüzde, sülfonlar bunun yerini almışlardır. Daha sonra 1940'lı  yıllarda lepra basilinin üremesini durduran sülfon türevi ilaçlar tedaviye girmiş ve lepralı hastalar bunları tüm yaşamları boyunca kullanmaya başlamışlardır. 

Ofloxacin, Sparfloxacin, Clarithromycin ve Minocycline gibi ilaçlar lepra tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Afrika’da görülmemektedir.

İktidarda olanların ülkenin kaynaklarını soyduğu rejimlere verilen ad ...

Kleptokrasi, 
Kleptocracy,
Yunanca κλέπτης kléptēs,
Hırsızlar rejimi anlamına gelir. 
Kleptokrasi, bir ülkede iktidarı ele geçiren bir ailenin ya da siyasal veya dini grubun, o ülkenin kaynaklarını sistemli olarak soyması demektir. Demokrasinin bütün kurumlarıyla yerleşmediği ülkelerde görülen bu durum, o ülkelerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olmaktadır.

Cumhuriyet;
Republik, Respublica,
Türkiye Cumhuriyeti.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Cumhuriyet, genel olarak temsili demokrasinin uygulanmasıdır. Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. 

Demokrasi; 
Demokrasi doğrudan veya dolaylı demokrasi vardır. Dolaylı demokrasi Cumhuriyet ve Federasyon olmak üzere iki türlüdür.

Başkanlık Sistemi,
Başbakan ve Cumhurbaşkanı aynı kişidir. Yürütme tek elde toplanmıştır. Başkan veya Devlet Başkanı'dır. Yürütme organı yasama organından kesin olarak ayrıştırılmıştır. 

Anarşi
Anarşi (Erksizlik), Her tür otoriteyi, yönetim anlayışını reddeden görüştür. Herkesin eşit olduğunu, insanın devlet kurumuna ihtiyacı olmadığını savunur. 

Oligarşi,
Yönetim sistemleri veya siyasal sistemler, herhangi bir devletin yönetimi için, devlet iktidarı türlerini ifade eder. Farklı yönetim biçimleri ile ülkeler idare edilmiştir. Kısaca bunları tanımlarsak şunlardır. Oligarşi, Azerklilik, Yunanca oligo kelimesi Az, Azınlık ve arch kelimesi Erk, İktidar sözcüklerinin bileşik şeklidir. Küçük bir grubun ya da topluluğun yönetim yetkisine sahip olması durumudur. 
  • Teokrasi, Ülkeyi din adamları sınıfının yönetmesidir.
  • Aristokrasi, Seçkinler veya soylular sınıfı ülkeyi yönetir.
  • Plütokrasi, Zenginler sınıfının ülkeyi yönetmesidir.
  • Teknokrasi, Bilginlerin, akademisyenlerin iktidarıdır.
  • Jüristokrasi, Yargıçlar sınıfına yönetim hakkı tanınmasıdır.
Monarşi 
Tekerklilik, 
Monarşi, Yunanca Mono, Bir, Tek demektir. Arch ise Erk, İktidar sözcüklerinin bileşik halidir.
Ülke yönetiminde tek bir kişinin iktidara mutlak hakim olması durumudur. Bu tek kişinin gücünün çoğu zaman tanrısal kökenli olduğu kabul edilir. Krallık,
Mutlak iktidar gücüne sahip bir yöneticinin tek bir ülkeyi idare etmesidir. Bu erk sahibi kişiye, toplumdan topluma farklı isimler verilebilir: 
Çar, 
Şah, 
Han, 
Sultan, 
Emir, 
Kağan, 
Kaiser,  
Kral, King, König, 
Melik, 
Mikado, 
Padişah, 
Raca, Reks.
Vang, 

İmparatorluk: 
İmparator, kralların kralıdır. Çok ulusludur. İmparator da farklı toplumlarda farklı isimlerle anılabilir: 
Hakan, 
Mihrace, 
Firavun,
Basilius,
Tenno.

Diktatörlük
Baskıcı monarşilerin en yaygın örneği diktatörlüktür. Bu gibi kişiler genellikle asker kökenli olup, ülkeyi tek başına yönetir. Diktatörün arkasında bulunan silahlı güç, iktidarının teminatıdır.

Despotluk: 
Ülkenin başında bir despot bulunur. Bazen Tiran olarak da bilinir. Ülke yönetiminde zorbalığın, acımasızlığın hakim olmasıdır. Despot veya Tiran, kelime anlamı itibarıyla zorba demektir. Sivil görünümlü despot yeri geldiğinde silah kullanmaktan kaçınmaz.

İki direkli yelkenli bir tekne ...

Yavl,
Yavl (Yawl)
Keç (Ketch)   
Uskuna,
Uskuna, Ön direği (pruva) kısa, arka direği (ana direk) uzun iki direkli yelkenli tekne.

Keç (Ketch) ve Yavl (Yawl),
İki direkli, arka direği (mizana) ön direğinden (ana direk) daha kısa iki yelkenli tekne.
Keç’te mizana direği (arka direk) yavl’a göre uzundur.


Yavl’da dümen mili arka direğin önünde yer alırken, keç’te arka direk (mizana) dümen milinin önündedir.

İki direkli yelkenli bir tekne.
İki direkli yelkenli bir gemi.

Çin felsefesinde, evrenin birliğini sağlayan düzen ilkesi. ..

Tao,
Çin felsefesinde, evrenin birliğini sağlayan düzen ilkesi.

Tao (Dao), 
Pinyin.
Taoizm (Daoizm ya da Taoculuk olarak da anılır),  

Çinin en eski dinlerinden biri olan Taoizm, Şintoizm ve Konfüçyanizm 'e reaksiyondan doğmuştur. Kurucusu Lao Tzu (Lao-Tse / ihtiyar bilgin)' dir. 


Hayatı hakkında az bilgiye sahip olmamıza rağmen MÖ.604-517 yılları arsında yaşadığı Honan 'da doğduğu Konfüçyüsün çağdaşı olduğu düşünülmektedir. Taoizm' in kurucusu Laozi' nın ardından Zhuangzi da bu akımın en önemli temsilcisi olmuştur.
 
Mitolojiye göre, Laozi’ nın annesi nurdan gebe kalmış, hikayelerin çoğu Budizm’ den sonra Budist hikayelerine rağbet için yazıldığı iddia edilir. Laozi' nin,babasız bir şekilde dünyaya gelişi mitolojisinden yola çıkılarak bazıları bir peygamber olabileceği fikrini ileri sürer.
 
Taoizmin temeli mistik panteizmdir. Tao,dünyayı yöneten sebeptir. O görülmeye,işitilmeyen, kavranılması mümkün olmayan bir yaratıcı prensip olarak algılanmaktadır. Bir başka açıdan Tao göğün ve yerin kaynağı, yaratıcı ve yaşatıcı kavramdır. Hiçbir şeye muhtaç değildir. 
 

Taoizm 'in mukaddes kitabı Tao-Te-King (Tao ve Fazilet) 'dir. Tao ihtiyarladığında batıya göç etmiş ve kitabını bir gümrükçüye yazdırmıştır. 1788 de Latince 'ye 1823 ‘de Fransızca 'ya çevrilmiştir. Tao-Te-King ile incil arasında benzerlikler olduğu anlaşılmaktadır. Taoizm 'e göre Tao, yol, doğruluk tabii dünya nizamı anlamına gelir. Kitap 2 bölüm 5000 kelime ve 81 bahisten oluşmaktadır.

İri bir denizsalyangozu. ...

Rapana,
Bilimsel adı, Rapana venosa,
İri bir denizsalyangozu.
Rapana venosa, denizsalyangozu, Mollusca (yumuçakçalar) filumunun, Gastropoda (karından bacaklılar) sınıfının Muricidae familyasındandır. 
Deniz salyangozu, Rapana,  Asya sularından Japon Denizi, Sarı Deniz ve Çin Denizinin yerli türüdür. 


Karadeniz’de ilk kez 1947 yılında Novorosisk körfezinde görülmüştür.  Buradan da tüm Karadeniz ve Azak Denizine, Ege ve Akdeniz’e yayılmıştır. Doğu Akdeniz’den veya Karadeniz’den larva evresinde iken ticari gemilerin balast suları ile taşınmış olduğu tamin ediliyor. Bu tür, Kuzey ve Güney Atlantik sularında, son olarak ise Kuzey denizinde görülmüş. 

Karadeniz’de Rapana venosa kumlu ve sert alt tabakalarda 40 m derinliğe kadar yaşarlar. En bol olarak Kerch strait, Azak Denizi, Sevastopal ve Yalta (Ukrayna), Bulgaristan ve Türkiye sahillerinde bulunmaktadır. 
Deniz salyangozu Rapana venosa anavatanı olan Asya sularında 18 cm’ye kadar büyürken, işgal ettiği Akdeniz ve Karadeniz sularında ise 12 cm’e kadar büyüyebilmektedir.


Rapana denizsalyangozunun en küçük 60-100 adedi bir kilogram gelir. En büyüklerinin 14 adedi bir kilogram gelir.

İng. Triton, Bir tür deniz salyangozu, 
İng. winkle, Deniz salyangozu
İng. periwinkle, Küçük bir tür deniz salyangozu
İng. cowrie, cowry, Tropikal deniz salyangozu.

Deniz salyangozu, 
tuzlusuda yaşayan karından bacaklılardan yumuşakçaların ortak adıdır. Bu ad tatlısularda ve karada yaşayan salyangozların dışında denizde yaşayan ve kabukları olanları da kapsar. Denizde yaşasalar bile kabukları olmadığı için deniz sümüklüböceği, deniztavşanı, Nudibranchia gibi gruplar bu adlandırmaya dahil değildir.

Denizkulağı gibi birçok türü insan besini olarak tüketilir. Kabukları süs olarak değerlendirildiği gibi denizkabuğu koleksiyoncuları tarafından da aranan kabuklardır.

Eski Mısır’da 18 litreye eşit ölçü birimi. ..

Apet, 
Eski Mısır’da 18 litreye eşit ölçü birimi

Keleh, Mısır'da kullanılmış 15 litreden biraz daha fazla değerde sığa ölçüsü.

Ardep, Mısır'da kullanılan bir ölçü birimi.

Atılan her tür gıdanın geri dönüşümünün sağlandığı, tüketime ve israfa karşı çıkan felsefi akım. ..

Friganizm,
Freeganism,

Tüketim çılgınlığına karşı bir akımdır.
Atılan her tür gıdanın geri dönüşümünün sağlandığı, tüketime ve israfa karşı çıkan felsefi akımAtılan her tür gıdanın geri dönüşümünün sağlandığı, tüketime ve israfa karşı çıkan felsefi akım.

Friganizm, geleneksel ekonomiye sınırlı katılım ve özellikle de yiyecek gibi israf edilen malların geri kazanılması yoluyla en az kaynak tüketiminin uygulanması ve ideolojisidir. 


Friganizm, Tüketim toplumuna karşı olup, eldeki kaynakların sınırlı ve tutumlu kullanımına dayalı hayat biçimini kapsayan bir akımdır.

Friganizm,  İngilizce, free ve vegan kelimelerinden türemiştir. Free kelimesi, özgür ve ücretsiz anlamına gelir. Vegan kelimesi ise hayvanlara zarar vermemek için hayvansal kaynakları ve ürünleri kullanmayan insanlara denilmektedir.

Friganlar, insanları, hayvanları ya da dünyayı sömürmeyen, kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir toplumlara dayanan bir gelecek öngörüyorlar. 

Müsrif, zengin ya da yardımsever olup olmadığınız çöpünüzden belli olur. Dünyayı ne kadar düşündüğünüz en samimi şekilde çöp içinde görülür. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ