İran'ın Horasan'daki cüceler köyü ...


Makhunik,
İran'da 1500 yıl önce kuruldu.
Cüceler köyü, İran'ın Güney Khorasan (Horasan) Eyaletinde Afganistan sınırından 75 km uzaklıkta kurulmuştur. Horasan Eyaletin Sarbisheh İlçesi'nin Merkezinde Doreh Kırsal Bölgesi'nde bir köydür.

2019 tarihinde köyde 700 kişi yaşamaktadır. Gaz lambası kullanılmaktadır. Evlerinde televizyon yok. Köy dağlarla kaplı bir bölgededir.

Makhunik Cüceler köyündeki evlerin boyutu "Yüzüklerin Efendisi" film serisindeki Hobbit Köyü’nü andırıyor. Makhunik'te 1500 yıl önce kurulduğu belirtilen köy, yaşayanların boylarının bir metreyi aşmaması nedeniyle ünlenmiş olup, cüceler köyü anılmaktadır.


Fotoğraflar Mina Amin tarafından sosyal medyadaki paylaşımından alınmıştır.



Soğan tohumu ...

İlasan,
Soğan tohumu.

Soğan,
Allium cepa,
Fr. Bulbe 
İng. onion 
Soğun, (Eski Türkçe),
Osm. Basala, Basaliye.
Zambakgiller (Liliaceae) familyasındandır.


Zambakgillerden, yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Yemeklere tat vermek için yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Soğan, yaprakları taze, gövdesi taze ya da kuru olarak yenen bir kültür bitkisidir. Soğan pişirilerek veya çiğ yenilebiliyor. Soğan gövdesinin en iç kısmında, ortasında yer alan ve en lezzetli yeri olarak kabul edilen kısma soğanın cücüğü denir. 

Taze soğanın yaprakları yuvarlak ve içi boştur. Çiçekleri yaprak ucunda şemsiye şeklinde ve zarsı bir yapı ile çevrilidir. Soğan çiçekleri erselik yapıdadır. Sinekler ve yaban arıları yalancı döllenmeye neden olurlar.  Soğan bitkisi iki yıllıktır. 



İkinci yıl küçük siyah tohum verir.  Ilıman iklimlerde soğanlar sonbaharda dikilir. Soğuk bölgelerde ilkbaharın başında ekilir. Soğan çiçek açtıktan sonra meyve olgunlaşır ve çatlar. Siyah renkli tohumlar görülür. Çiçek demetleri bitki üzerindeki gövdenin bir kısmı ile beraber kesilerek tohumlar toplanır. Gölge ve havadar bir yerde, tohumlar  serilerek kurutulup harmanlanarak saklanır.


Soğan ve soğan tohumu çeşitleri;
Ada soğanı, Aksoğan, Arpacık soğanı (fisil), Çiçek soğanı, Göksoğan, Beyaz (Gümüş) Soğan, Sarı soğan, Köpek soğanı, Kuru soğan, Taze soğan, Yeşilsoğan, Kırmızı ya da Mor soğan (Balık ve Piyazlarda kullanılır), Erenk, Yaprak, Banko, Keş,  Valenciana (Valanciana), Fito delfos, Swale, Bereket, Songur, Yazlık, Kışlık, Tatlı (şeker) soğan .


Zambakgiller (Liliaceae) familyasından, çiğdem, lale, zambak, sarımsak vb. bitkilerin toprak altındaki yumru köklerine de soğan denir.

Kristof Kolomb' un Amerika seferi sırasında yönettiği üç gemiden biri ..

Nina,
Pinta,
Santa Maria,

Kristof Kolomb
Asıl adı Cristovao Kolombo,
Cenovalı kaşif, gezgin ve sömürgeci.
D: 1451, Genoa, Italy 
Ö: 1506, Valladolid, Spain 

Portekizce, Cristóvão Colombo, 
İtalyanca, Cristoforo Colombo, 
İspanyolca, Cristóbal Colón, 
Latince, Christopher Columbus

1492 tarihinde Atlantik Okyanusunu İspanyol bayrağı çekili gemileriyle aşarak Kuzey Amerika Kıtasına ayak basan ilk kaşif.

Kristof Kolomb, 1451 yılında Genova’da dünyaya geldi. Babası Domenico Colombo, annesi Susanna Fontanarossa’dır. 1492 yılında Amerika’yı keşfedeceği yolculuğa çıktı. 1503 yılında Küba’yı keşfetti. 1506 yılında İspanya'nın Valladolid kentinde hayatını kaybetti. 1509 yılında mezarı Sevilla’ya aktarıldı. 

1479 yılında Madeiralı zengin Filipa Moniz Perestrelo ile evlenmiş ve bu evlilikten Diego Columbus, Ferdinand Columbus adında iki çocuğu olmuş.

Kristof Kolomb yolculuk için seyahatini finanse edecek birçok hükümdardan yardım istemiş. Hatta Osmanlı Sultanı II. Bayezid'dan da istemiş. İspanya bu talebi karşılamış.

1476 yılında İngiltere'ye giden bir gemide tayfa olarak çalışmış. Sonra Portekiz, Lizbon’da okuma-yazma ve gemicilik sanatını öğrendi. 1477 yılında İrlanda ve İzlanda’ya yolculuk yaptı. 1478 yılında Atlas okyanusunda bulunan Madeira Adaları’na gitti.


İspanya Kralı Ferdinand ve Kraliçe İsabella'nın desteğini aldı.  Palos Burnu’ndan 3 gemi ile 1492 yılında yola çıktı. Atlas Okyanusu’nu aşarak Bahama Adaları’na 33 günlük bir yolculukla ulaştı. İlk adaya kral adına San Salvador adını verdi. Buradan güneybatıya yönelerek Küba’nın kuzeydoğu ve sonra Hispaniola’nın (Tahiti) kuzey kıyılarına vardı. 

İspanya Kralı Ferdinand ile İsabella tarafından amiral yapıldı ve keşfettiği bölgenin genel valiliğine atandı. 

İkinci gezisine, 1493 yılında Cadiz’den yola çıkarak Batı Hint Adaları’na (Antiller) gitti. 1496 yılında İspanya’ya geri döndü. 1498 yılında üçüncü yolculuğa çıktı. Güneyden yol alarak Trinidad Adası, Paria Körfezi (Venezuela), Paria Yarımadası, İnci Kıyısı ve Margarita Adası’nı keşfetti. 

1502 yılında 4 gemiyle yola çıktı. 21 günde Martinique Adası’na ulaştı. Büyük bir fırtınaya yakalanarak, o zamanlar henüz bilinmeyen Batı Karayip Denizi’den Honduras’ı geçerek Nikaragua ve Kostarika kıyılarına vardı. Panama Kanalı’na yöneldiğinde, Kızılderililerle çatıştı ve iki gemisini yitirdi. Burada takas yoluyla yerlilerden oldukça altın elde etti. 

1503 yılında yeniden Küba’ya geçti. Kolomb, Santa Gloria adını verdiği şimdiki St. Ann’s Koyu’na (Jamaika) gitti ve orada kaldı. 1504 yılında İspanya’ya döndü. Bu dördüncü ve son gezisi, altın yükü ve getirdiği bilgiler yönünden oldukça başarılı oldu. 

Güney Amerika’ya Amerigo Vespucci adında bir İtalyan 1497 yılında ulaştı. Norveçli Leif Eriksson Kuzey Amerika kıyılarını dolaştı. Ancak tarihte Amerika’nın keşfedilmesinin onuru Kolomb’a aittir. Ama Kolomb yepyeni bir kıta keşfetmiş olduğunun farkında değildi.


Bugün Amerika’da ekim ayının ikinci Pazartesi günü, 1492 yılında Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’u anmak amacıyla Columbus Günü olarak kutlanır.

Tabut ...

Sal,
Tabut,
Sandık,
Arapça, تابوت
İng. Coffin, bier.
Frn. Cercueil,
Alm. Sarg.
Ölünün içine konulduğu sandık biçiminde araç, sal, ölü salı.




Arapça, Meyyit, ölü, میت
Ölünün taşınmasına veya kabire konulmasına yarayan alet, sandık. 
Tabutlar, sandıklar, Tevabit.  
Sandık.  
Ölü nakline mahsus sandık. 
Dönüp dolaşıp gelinecek merci-i küll. 

Mezarların açılması, ölülerin çıkarılması, ölülerin tahniti, tabutlanması ve nakli fert, toplum ve çevre sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bununla ilgili olarak 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa uygun olarak ve yayınlanmış genelgelere uygun olarak yapılmalıdır.  Sağlık Bakanlığı tarafınca  yayınlanmış, 19 Ocak 2010 tarih ve  27467 sayılı Resmi Gazete, Yönetmeliğine göre yapılması gerekir.

Tabut, cenazenin taşınmasını kolaylaştıran bir malzeme, bir sandık şeklinde olup, uzunluğu ve genişliği bir insanın sığabileceği büyüklüktedir. Baş taraftan ayağa doğru daralmaktadır. Tabutlar çeşitli şekillerde yapılmaktadır. 



Yoklukta tabut veya sal ile ölü nakli yapılamadığı durumlarda, ağaçtan yapılmış merdiven üzerine konularak veya uzun bir ağaca ölüyü bağlayarak iki kişinin omuzlarında ölü nakli yapılmaktadır. (Etiyopya)

İslam dinine göre çivisiz, geçmeli tahtadan yapılmış, sade, çok süslü olmayan tabutla ölünün gömülmesi olmaktadır. Özellikle kadınların, tabutla gömülmesi tercih edilmesi iyidir. Konu esasen mezar toprağı ile ilgili olup çürük, kokuşmuş ve nemli topraklara tabutla gömülme işlemi uygundur. Mezar toprağı kuru ve sağlam ise gömme işi tabutsuz yapılabilir. Örf ve  adetlere göre tabutla gömülünce, tabut içine biraz toprak konur. 

Cenazenin durumu da tabutun özelliğini belirler. Kolera, veba, çiçek, şarbon, cüzzam, ruam ve tifus gibi hastalıklardan vefat edenlerin nakli esnasında tabutunun içi çinko ile kaplanır. Bazen cenazenin bedeni taşınmaya uygun olmayabilir. Bu duruma uygun tabut hazırlanarak tabutla gömülür. Nihayetinde her canlı ölümü tadacaktır. Tabut ya da nakil biçimi o kadar önemli değil. 

Hz. Musa'ya inen evamir-i aşerenin konulduğu sandık.

Yumurta sandığına da tabut denir.

Su kovasına da tabut denir.

Farsça tabut anlamında kullanılan sal kelimesi, سال , yıl demektir.

Nibiru, Dünyaya çarparak kıyamet gününe neden olacağına inanılan gökcismi ...

Nibiru,
Neberu, 
Nebiru,
Gökcismi ,
Gezegen X,
Dünyaya çarparak kıyamet gününe neden olacağına inanılan gökcismi.
Nibiru, Babil astronomisi ve Akad dilinde geçiş noktası, geçiş anlamında bir terimdir. 

Ayrıca ekinoks ve onunla ilişkili astronomik nesneler anlamına da gelir. Nibiru, Sümer tanrılarından, Marduk ile özdeşleşmiş. Marduk'un gökteki yıldızı denir. Cennetin ve yerin geçitleri Nibiru tarafından sağlandığına inanılıyor.

Babilde bilinen büyük tanrılar;
Adad,
Dumuzid,
Enkimdu, Ereshkigal,
Geshtinanna,
Kingu,
Lahar
Marduk,
Nergal,
Ninurta,
Nibiru,
Tiamet,

Sümerler zamanında yazı, hukuk, adalet, sanat, tarım ve gök bilimi, mezopotamyada yayılmıştır. Bu bilgiler sümerlerin inanç önderleri olan Annunaki'lerin tarafından tüm dünyaya yayılmış. Sümerler tanrılarına gökten gelenler diye adlandırırlarmış. 

Yazar, Zecharia Sitcin tarafından yapılan araştırmalarda, dünyadan 4 kat daha büyük olduğu ve güneş çevresindeki turunun 3600 yıllık periyoda sahip, eliptik bir yörüngesinin olduğu bu araştırmalarda ortaya atılmıştır. Mısır ve Mezopotamya'daki araştırmaları esnasında eski uygarlıkların da bu gezegenden haberdar olduğunu ileri sürmüştür. Sümer kültürünün oluşumunu, Nibiru adındaki Neptün dışında bir gezegenden dünya dışı, Anunnaki ırkı olduğunu söylüyor. Sümerler tarafından, geçiş gezegeni ismi verilen Nibiru, Babil astronomları tarafından ise Marduk, günümüzde ise Gezegen X olarak adlandırılıyor.

Nibiru Gezegeni Kehaneti

Bir viski çeşidi ...

Lagavulin,
Lagavuin,

Dünaynın en iyi 10 viskisi; 
The Macallan
Lagavulin
Glenmorangie
Ardbeg
Laphroig
Balvenie
Chivas Regal
Highland Park
Dewar's
Talisker, 

Viski çeşitleri;
Temel olarak 7 farklı viski kategorisinden bahsedebiliriz.

Single Malt (Tek Malt) Viski,

Malt viski tek bir damıtım evinde üretilmelidir. Yapımında maltlanmış arpa ve su kullanılmalıdır. Maltlama tahıl tohumlarının çimlendirilip sonra bitki oluşamadan kurutulması işlemidir. Bakır imbiklerde (Pot still) bir defada alınan miktarlarda damıtım tekniği ile damıtılır. 
Malt viskiye buz konmaz. Malt viski daha çok İskoçya ve İrlanda'da üretilir. 

Grain (Tahıl) Viski ,
Coffey ismi verilen dev, endüstriyel imbiklerde sürekli damıtım tekniği ile üretilen hafif bir viskidir. Üretiminde arpa kullanılır. Ancak buğday, çavdar, mısır ve yulaf gibi tahıllar da kullanılır. 

Blended Viski (Harman)
Malt ve tahıl viskilerinin karışımı olarak, dünyada ençok üretilen viski kategorisidir. Genellikle %40 malt, %60 tahıl viskisinden yapılıyor. Johnnie Walker, J&B ve Chivas Regal gibi markalar en ünlü harman viski üreticileridir.

Blended Malt Viski (Malt Harman)
Harmanda yalnızca malt viskiler kullanılır. Harman viskilerden farklı olarak tahıl viskileri içermezler.
Chivas Regal Ultis ve Johnnie Walker Green Label bu tür viskilerdir.

Bourbon Viski
Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen alkol oranı en az %40 olan viskilerdir. Üretiminde en az %51 oranında mısır kullanılır. İlave olarak buğday, çavdar veya arpa kullanılıyor. 

Tennessee Viski
Bourbon viskiler gibi üretilir. Ancak Tennessee viskiler damıtılma işleminden sonra bir kez de kömürden süzülür. En ünlü Tennessee viski markaları, Jack Daniel’s, George Dickel'dır.

Rye (Çavdar) Viski 
Çavdar (Rye) viskilerin üretiminde, yarıdan fazla çavdar kullanılır. Çavdar viskilere örnek olarak Bulleit Rye, Crown Royal Northern Harvest Rye, Jim Beam Pre-Prohibition Style Rye ve Woodford Reserve Rye viskilerini verebiliriz.

Viskiye dair bilinmesi gerekenler;
27 Mart Uluslararası Viski Günüdür. J&B adlı viski tam 42 çeşit viskinin harmanlamasıyla üretilir. Viskilerin yapılışı gereği belli bir süre dinlendirilmesi gerekir. İskoçya gibi soğuk iklimlerde bekleme süresi asgari 10-12 sene iken, daha sıcak iklimlerde 6-8 senedir. Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde, uisge beatha olarak bilinir ki yaşam suyu anlamına gelir. Viski genelde sek veya buz konularak içilen bir içkidir. Viski kokteyl içkisi değildir. Daha çok viski içmek bir kültürdür. Viski Kültüründe yarım bardak viski içerisine bir veya iki tane buz konur.  

Malt viskilere buz konulması doğru değildir. Viski içerken yanında Bitter Çikolata, Badem, Kuru Et, Füme Balık tüketilir. Viski denilince, hemen akla Puro gelir.  Şişe üzerinde Whisky, yazıyorsa İskoçya, Kanada, Japonya üretimidir. Eğer Whiskey yazıyorsa İrlanda, Amerika üretimidir. Viski  sarhoş olmak için içilmez, Bu yüzden viski her zaman adam gibi içilir. Viskinin rengi kalitesini belirlemez. Viski güneş görmemeli ve serin bir yerde saklanmalıdır.  (buzdolabında değil). Şişe mantarının ıslanmaması gerektiğinden şişe dik tutulur. Viskinin kalitesini dinlendirildikleri fıçılar belirler. İçinde İspanyol şarabı bekletilmiş Sheery adlı fıçılarda dinlendirilen viskiler daha kalitelidir. Viski, fıçı içerisinde yıllandırılırken, her yıl %2 'lik bir kısım buharlaşır. Buharlaşan bu kısma Meleklerin Payı denir. Damıtım evlerinde tat, mayalama, fermentasyon konuları hakkında baş damıtıcı karar verir.

Dünyada en çok tercih edilen en kaliteli viskiler;
The Macallan, Ardbeg, Glenmorangie, Lagavulin, Chivas Regal, Laphroig, Balvenie,  Highland Park, Dewar's, Talisker, Ferintosh viskilerdir.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ