Oyun, hile ...

Firib,
Oyun,
Hile.
Arapça, Oyun, hile, غش, لعبة
Gaşş,
Mekir,

Rus kadınlarının tacı andıran geleneksel saç biçimi ...

Kokoşnik,
Kokoshnik,
Rusça, коко́шник,
Rus başlık.
Rusya'da evli kadınlar tarafından giyilen bir başörtüsü.
Rusya'da bakireler ise arkadan açık, povyazka adında bir başlık takmışlardır.
Rus kadınlarının tacı andıran geleneksel saç biçimi.

Rus kadınlarının geleneksel bir saç süslemesi. Tacımsı bir başlık ve uçları enseden bağlanıyor. Genelde ön kısmında işlemeler, incik boncuk filan oluyor. Geleneksel Rus mimarisinde özel bir yapı tipine de kokoshniki denilmiş. 

Rus kadınlarının tacı andıran saç biçimi, saç aparatı. Evli kadınlar arasında yaygın olarak XVI-XIX.yy arasında kullanılmıştır.  Evlenmemiş kadınlar ise povyazka denilen başka bir baş tacı kullanırlarmış. Kokoshnik genellikle başın arkasında geniş bir yayda uzun kalın şeritlerle bağlanmış uzun, nimbus veya tepeli bir başlıkla ilişkilidir. Rus köylü kızları ve kadınları, Rus Devrimi'ne ihtiyaç duyulana kadar özel günlerde kokoshnik giydiler.

Sarı renkte ve cam parlaklığında, doğal demir ve magnezyum silikat, krizolit ...


Zebercet,
Krizolit,
Fr. chrysolite,
İng. chrysolite.
Yılan taşı.

Arapça, zeberced.
Arapça Zebercedi, fıstık yeşili,  زبرجدی‬
Olivin taşı, 
Peridot, peridot taşı, 
Şifalı kristal, 
Zeytin taşı,
Zeytuni.
Zebercet taşı.

Sarı renkte ve cam parlaklığında, doğal demir ve magnezyum silikat, krizolit.

Zümrütten daha açık yeşil olan, zümrüt kadar değerli olmayan bir süs taşı.
Osm. Zebercet,
Topaz.

Sarı renkli doğal demir ve magnezyum silikat.

Mineraloji'de sarı renkte ve cam parlaklığında, doğal demir ve magnezyum silikat, krizolit.
Cam gibi parlak, sarı renkte, doğal demir ve magnezyum silikat.
Zeberced, Zümrüd cinsinden ve onun kadar kıymetli olmayan, sarımtırak yeşil, cam parlaklığında kıymetli bir taş. 

Zebercet sarı, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir. Zebercet granit ve pegmatit kristalleri içinde bulunur. Brezilya’nın Ouro Preto bölgesinde çok çıkar. Sibirya, Seylan ve Nijerya’da da zebercet yatakları oldukça fazladır.  Sibirya’nın kahverengi zeberceti güneş ışığında beyazlaşır. Yine Brezilya zebercetinin hafifçe ısıtıldığında pembeleştiği biliniyor ve buna Brezilya yakutu deniyor.


İlk olarak Kızıldeniz’de Zebercet isimli adada bulunduğu için zebercet adı verilmiştir. Ayrıca Kleopatra’nın en sevdiği taş olarak da ünlenmiştir.


Zebercet taşın özelliği farklı renklerde ve ısıya dayanıklıdır. Zebercet taşı tesbih, yüzük, kolye gibi süs eşyalarının yapımında kullanılır. Ayrıca açık yeşil renkli porselen yapımında da kullanılır. Süs eşylarında kullanılarak insana pozitif etkilerinin sağlanmasıdır. Beyaz zebercet ısıya dayanıklı olması nedeniyle buji porseleni yapımında kullanılır. İnsana pozitif bir etki vermesi nedeniyle dokunulduğunda rahatlama hissi verir. Özellikle açık yeşil renkli olması, zümrüt taşına benzetilir. Zümrüt taşı kadar değeri yoktur.

Yazar Yusuf Atılgan'ın Anayurt Oteli isimli romanından, hatırlayacağınız üzere bir karaktere zebercet ismi verilmiştir.  Sonradan filmi de yapıldı. Filmde bu karakteri Macit Koper ustaca canlandırmıştır. Böylece Zebercet ismi kimseler tarafından kullanılmaz iken bir anda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. 


Bu taşa kalp çakrası denir. 
Ruhsal olarak etkileri şöyledir.
Kalp çarpıntıları ve bir takım sebebi anlaşılmayan korkulara faydalıdır.
Kalp, dalak, pankreas ve karaciğer üzerinde pozitif etki oluşturur.
Zebercet, kalp rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. 
Timus bezine etki ederek immün sistemi de güçlendirir.
Canlılık ve yaşam enerjisini arttırır. 
Pozitif enerji yönü güçlü bir taştır
Neşe ve sevinç vererek, kaygı ve korkuyu azaltır. 
Farkındalığı arttırır ve kişisel gelişimi güçlendirir.
Kıskançlık, kibir, egoizm gibi birçok olumsuz duyguyu yok eder. 

Öldürme, yok etme ...

İmate,
Arapça, öldürmek, لديك
Ölü hale getirmek. 
Öldürmek. 
Fena etmek.

İtlaf,
Arapça, öldürme, اتلاف


Ziyan etmek. 
Telef etmek. 
Ortadan kaldırma.
Bozmak.
Öldürmek.
Öldürme, yok etme.
Bir canlının hayatına son vermek.


Haylaz, serseri, berduş ...

İpsiz,
Kopoh, 
Nabekar,
Farsça Nabekar, (ﻧﺎﺑﻜﺎﺭ)
Punk, (İngilizce).
Başıboş, serseri kimse.
Haylaz,
Serseri, 
Kopuk,


Pis, bozuk, 
Bakımsız, 
Berduş,
Hergele,
Hayta.
İpsiz sapsız, berduş.

Anadolu'da neolitik çağda ekilmiş iki ilkel buğday türünden biri ...

Emmer,
(Triticum dicoccum).
Einkorn,
(Triticum monococcum)
Kavılca, 
Kavlıca
Kabulca,
Kabılca .
Kablıca.


Dünyanın en eski buğday türlerinden olan Kavılca,  Çatal siyez veya Gernik buğdayı da denir.

Bu buğday çeşidinin tarımı Kuzey Anadolu' da Kars ve Kastamonu yörelerinde halen yapılmaktadır. Kavılca buğdayı soğuk iklime uyum sağlamış bir türdür. Bu buğday türü kış şartlarına uygun olduğundan diğer buğday çeşitlerine göre yapısı farklıdır. Buğday çekirdeği kabuk sayısı bakımından diğerlerine nazaran daha fazla olup başağındaki çatallar daha da kalınlaşmıştır. Ekin hasadı esnasında kabuklarının ayrılması, diğer buğday çeşitlerine göre daha zordur. 

Kavılca buğdayı da emmer grubu buğdaylar içinde değerlendiriliyor. Anadolu'da Emmer çeşidi buğdayların tümüne kablıca, kavlıca buğdayı denmektedir. 

Kastamonu'da yetiştirilen siyez buğdayı ise kavılca buğdayı ile akrabadır. İklime uygun olarak değişiklik göstermektedir. Öyleki çıplak görünüşünden dolayı siyez buğdayına cıbıl arpa denmektedir. Benzer şekilde kavılca buğdayı, siyezin daha çatallısı anlamına gelen çatal siyez olarak da anılıyor.
Diyarbakır, Ergani İlçesindeki bir höyükte yapılan arkeolojik kazılarda Emmer ve Einkorn buğday çeşidine rastlanmıştır.


Kastamonu'nun meşhur siyezi ve Kars'ın kavılcası bu antik buğday grubu içindedir.

DÜNYANIN EN ESKİ BUĞDAY TÜRLERİ

Susamuru ...


Lutr,
Susamuru.
Lutra lutra,
Su iti.
Samur.
Lutra,
Lutr,
İng. otter,
Fr. loutre,
Alm. otter.

Sansargillerden, tüyleri koyu kahverengi, iyi yüzen, kürkü değerli, küçük bir tür hayvan.


Susamuru, Asya, Afrika ve Avrupa'da yaşar. Başlıca besinleri balık, kurbağadır. Böcek, kuş,  yengeç ve bazen de küçük memelilerle beslenir. Çok yumuşak ve ince tüyleri olan, postu için avlanan küçük bir hayvandır. Bu nedenle soyu tükenmek üzere olan hayvanlardan biridir.


Gelincik ailesinin (Mustelidae) su samuru alt ailesinin en yaygın üyesidir. Boyu 60 -90 cm kadar uzunlukta, 20-40 cm kadar kuyruğu olan, esmer kahverenkli ve yumuşak tüylü, 6-7 kg ağırlığında bir hayvandır. Dişilerinin kuyruğu daha kısadır. Gövdesi uzun silindiriktir.  Ayakları kısa ve beş parmaklı olup  yarı perdelidir. Yassı kafalı, uzun bıyıklıdır. Başı koni biçiminde, kulakları büyük, kürkü değerlidir. Su kenarlarında kazdığı çukurlara yuvalarını yaparlar. Yuva girişi su altındadır. Su içinde yaşarlar. Suda sırtüstü yüzmeyi sever. Her yıl tek bir yavru yavrular.  

Samur, 
İng. Sable,
Frn. martre zibeline.
Su samurunun kürküne verilen ad. 

Su samuru

Hamilelikte düşüklere, ölü ya da sakat doğumlara neden olabilen ve genelde kedilerden bulaştığına inanılan bir enfeksiyon ...

Toksoplazmozis,
Toksoplazmozis Toxoplasma gondii,
Toxoplasma gondii.
Kedilerin dışkılarında yaygın olarak bulunan parazitlerden biri Toksoplazma gondii’dir. 
Toksoplazmozis hamilelikte düşüklere, ölü ya da sakat doğumlara neden olmaktadır. 
Toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. 


Bu parazit ilk kez 1908 yılında Afrikada gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanmıştır. 
Kedilerin dışkılarında yaygın olarak bulunan parazitlerden birisidir. Kedileri bu parazitten koruyacak bir aşısı yoktur. 

Toksoplazma gondii ile ilgili yapılan araştırmalarda özellikle hamile kadınlar için düşüklere ve fetüste sinir sistemi hasarlarına neden olabilmektedir. Ayrıca toksoplazma paraziti kanser, parkinson, epilepsi gibi hastalıklara yakalanma riskini de artırabilir.

Parazitin çoğalması kedigillerin bağırsaklarında gerçekleşir. Kediler dışkılarıyla spor oluşturmamış bu ookistleri dışarı atarlar. Kedinin kılı ile dahi bulaşabilen bu parazit insan vücuduna girdikten sonra akut dönemde birçok hücrenin içine girer ve hücre içinde çoğalır. Özellikle kas, karaciğer, dalak, lenf nodları ve merkezi sinir sistemini ve organları etkiler. Parazit, sıcak ya da soğuk her ortamda yaşayabilen bir canlıdır.

Çiğ ya da az pişmiş yenen etlerden ya da kedi besleyenlerde bakımı esnasında kedinin dışkısından insana bulaşan toksoplazma, gebelik esnasında enfeksiyon oluşmasına ve bu enfeksiyonun doğmamış bebeğe bulaşmasına neden olabilir.

Pers Kralı Hüsrev' in adı...

Nuşirevan, 
Anuşirevan,
Nuşirevan-ı adil.
Asıl ismi Hüsrev’dir.
İran’daki Sasani Devleti hükümdarlarından.
Sasani Hanedanının yirmincisidir.   
Pehlevi dilindeki Anoşek-revan, Ölmez, ebedi ruh manasına gelen Anuşirevan veya Nuşirevan lakabıyla meşhur olmuştur.


Adının Arapça karşılığı olan Kisra ünvanı daha sonraki Sasani hükümdarları için kullanılmıştır. Hükümdar Kubad’ın en küçük oğludur.     

Peygamber efendimiz; Ben, adil sultan zamanında dünyaya geldim, diyerek onun adaletini övmüştür. Nuşirevan-ı adil adı ile anılır. On dokuzuncu Sasani hükümdarı olan Kubad zevkine düşkündür. Mejdek adında birisinin ortaya attığı bugünkü komünizme ait fikirleri kabul etmiş ve ateşe tapılması uygulanmıştır. Her şey herkesin malıdır. Herkesin malları ve yaşayışları eşittir. Herkes birliktedir. Şahsi tasarruf yoktur. Bütün insanlar eşit ve her şeyde ortaktırlar. Zenginler malları fakirlere vermeli, onların ihtiyaçlarını gidermelidir. Mejdek’in fikirleri Kubad zamanında yayıldı. Kubad’ın ölümünden sonra M.531 senesinde tahta, oğlu Hüsrev yani Nuşirevan geçti.

Baskın, dominant ...

Başat,    
Baskın.


Dominant,
İng. dominant, epistat
Frn. dominant(eril)
Frn. dominante(dişil)
Alm. dominant,
Çince, 优势
Osm. hâkim .
Sertlik, zorluk bakımından üstün olan.
Benzerleri içinde güç ve önem yönünden başta gelen, etki, sayı ya da önemce üstün olan, benzerlerine baskın çıkan, egemen bulunan.


Genetik olarak;
Baskın gen (Dominant); Bir karakterin oluşumunda etkisini her zaman gösteren gene denir. Baskın gen büyük harfle gösterilir. Baskın gen her durumda etkisini gösterebilen genlere denir. Homozigot(melez olmayan gen) kromozomlardır.


Çekinik Gen (Resesif); Etkisini fenotipte gösteremeyen ve çekinik olan gen. Bir karakterin oluşumda ancak homozigot ise etkisini gösterebilen gene çekinik gen denir. Küçük harfle gösterilir.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ