Dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan, Kırşehir'in 35 km. doğusunda bulunan kuş cenneti olarak bilinen, tektonik göl ...

Seyfe,
Seyfe gölü,

Kırşehir'in 35 km. doğusunda, Mucur'a 20 km. olan sığ, tektonik göl. Rakımı 1080 m. olan göl Seyfe ovasında bulunur. Göl alanı 1550 hektardır. Gölün derinliği, kıyıdan 4-5 m. olup maksimum 10-12 m. dir. Kapalı havzada bulunan gölün uzunluğu 10 km, genişliği 5 km, çevresi 26 km. dir.

Dünyada nesilleri azalan flamingo kuşlarının konakladığı bir yer olan ve kuş cenneti olarak bilinen Seyfe Gölü kapalı bir havza olduğu için suyu, durdukça tuzlanır. Bu tuzlu suyu eskiden var olan Tekel İşletmesi tuz üretimi için kullanmış.

Seyfe Gölü ve çevresi 1990 yılında, 600 binden fazla çeşitli türden kuşlar konakladığı için Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir. Göl aynı zamanda birinci derece Doğal Sit Alanıdır. Uluslar arası Kuşları Koruma Konseyi ( ICDP) tarafından, Seyfe Gölü’nde yaşayan 27 tür kuşu koruma listesine almıştır. Nesilleri azalan bu kuşlar, Türkiye’nin de taraf olduğu Bern sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır. Av mevsiminde avcılar tarafından vurulan bu kuşların nesillerinin azalmaması için önlemler alınmış ama uygulanmamış.

Seyfe Gölü,

Bu gölde 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı ve yaklaşık 25 kuş türünün de göç sırasında uğradığı göl Aralık 2006 yılında kurutulmuştur.

Göl, batı ve kuzeybatısındaki pınarlar ve dip kaynakları ile drenaj alanı yüzeysel akışı  ile göl alanına düşen yağışlarla beslenmektedir. Boşalımı ise buharlaşma ile gerçekleşmektedir.

Göl kıyılarının büyük bir bölümü çamurlu ve düzdür. Gölü besleyen en önemli tatlı su kaynağı olan Seyfe pınarlarının göle ulaştığı yerde küçük bir delta oluşmuştur. Seyfe pınarlarının suları küçük bir rezervuarda tutulmakta ve yazın sulamada kullanılmaktadır. Rezervuar çevresinde ve batı kıyılarında kavaklık ve söğütlük alanlar bulunmaktadır.

Seyfe gölü havzasında, Orta Anadolu step iklimi hakimdir. Gölü çevreleyen alanlar ağaç ve çalı örtüsünden yoksundur. Göl suyu tuzlu olduğu için su içi bitkilerine rastlanmaz. Göldeki en önemli canlı grubunu su kuşları oluşturmaktadır. Göl suları tuzlu ve sodyumlu olduğundan balık türlerine rastlanmaz.

Göl tabanı sakarca kazı, suna, angıt, çamurcun ve sakarmeke gibi kalabalık kuşların beslenmesi bakımından son derece önemli olan, chironomidae  larvaları ve kabuklular bakımından çok zengindir.

Seyfe Gölü ve havzasında, flamingo, ak pelikan, kaşıkçı, küçük ak balıkçıl, macar ördeği, uzun bacak, kılıç gaga, mahmuzlu kız kuşu, akdeniz martısı, karabaş martı, gülen sumru kuluçkaya yatan önemli kuş türleridir. Seyfe Gölü , Tuz gölünden sonra flamingonun ülkemizdeki en önemli üreme alanı gölün doğusundaki adalarda yaklaşık 2000 çift flamingo kuluçkaya yatar. Göl, sonbaharda yüzbinlerce ördeğin konaklama alanıdır. Göl ve çevresi sonbaharda hacı leyleklerin önemli toplanma alanıdır.

Göl çevresindeki halkın temel uğraşısını tarla tarımı ve hayvancılık oluşturmaktadır. Buğday, şeker pancarı, arpa, mercimek, nohut, fasulye, yulaf ve ayçiçeği tarımı yapılır. Meyve ve bağ tarımı da yapılmaktadır.

Kırşehir'de Ramsar Sözleşmesi’ne dahil olan ve Milli Park niteliğinde korumalı bölge statüsüne sahip Seyfe Gölü, kuruyarak çorak bir toprak haline geldi. Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde önemli ve radikal kararlar alınamadığı gibi alınan kararların da bir türlü uygulamaya sokulmaması üzerine göl, 2006  Aralık ayında tamamen kurumuştur.Ekosistem

"Kanlıca" da denilen yenebilen bir mantar cinsi ...

Elicek Mantarı,
Kanlıca Mantarı,
Kanlıca mantarı 
(Lactarius salmonicolor).

Bolu, Kastamonu, Boyabat, Duragan, Vezirköprü,  Gerede,  gibi yörelerdeki yaylarda ve ormanlarda yetişir. 

Kanlıca mantarı, nemli ve yağışlı bölgeleri sever. Genellikle ekim ayında ortaya çıkar. 

Kanlıca mantarının rengi kırmızımsıya çalar. Çamlıklarda, düz arazilerde olur. Turşusuna kadar yapılır. En lezzetlisi mangalda,  közde pişirilerek yenilendir. Kanlıca mantarına çeşitli yörelerde verilen isimler;
Ebişek, 
Ebişke,
Melki, 
Çıntar , 
Çam Mantarı,  
Elicek.
Kanlıca.

Mantar bilimine Mikoloji denir.
Mikoloji, (Yunanca fungus, mantar), 

Balda ve birçok meyvede bulunan şeker ...

Levüloz,
Fruktoz,
Meyve şekeri,  
İng. fructose, laevulose, fruit sugar. 
Balda ve birçok meyvede bulunan bir tür şeker, meyve şekeri, levüloz, fruktoz.
Fruktoz, Früktoz.
İng. fructose,
Fr. lévulose, 
İng. levulose ,
Latince fructus, meyve.
Meyve şekeri, C6H12O6.
Sükroz, glukoz ve fruktozun bir araya gelmesiyle meydana gelen bir disakkarittir. Fruktoz, birçok besin maddesinde bulunan altı karbonlu bir monosakkarittir. Fruktoz sık sık sağlık sorunlarına yol açabildiği iddia edilen bir şekerdir. İnsan karaciğeri devamlı olarak fruktozu yağa çevirir. Bundan dolayı metabolik sendrom oluşur. 

Levüloz, Fr. lévulose .
Latince,  laevus, sol. 
Meyve şekeri; C6H12O6. 
Levüloz, tatlı meyvelerde ve balda bulunan, renksiz, iğne biçimi örütleri olan bir karbonhidrat. Fruktoz'un en sık izomeri levüloz, birçok besin maddesinde bulunan altı karbonlu bir monosakkarittir. 

Fruktoz, genellikle meyvelerde bulunan ve yapısında altı karbon atomu içeren, beyaz katı görünümlü, bir çeşit şeker molekülüdür. Suda çok kolay çözülen fruktoz, ağaç meyveleri, kavun, karpuz gibi meyveler, dut ve benzeri meyveler, bazı köklü sebzeler ve balda bulunur. Çay, sükroz (çay şekeri) içerir. Mısır şurubu, glukoz ve fruktoz karıştırılarak elde edilir.

Osmanlı mutfağına özgü kuzu etiyle yapılan bir yemek ...


Mutancana,
Toprak kapta pişirilmiş anlamına gelen XV-XVI. yüzyıl, şekerli, meyveli bir Saray Yemeğidir.
Osmanlı mutfağına özgü kuzu etiyle yapılan bir yemektir. 
14 Haziran 1469 yılında II. Mehmed' in yemekleri arasında görüldüğü gibi, XVI. yüzyıl saray menülerinde bir kış yemeği olarak menüde yer almıştır.Malzemeler:
1,5 kg but kısmından az yağlı kuzu kuşbaşı
1 kase arpacık soğan
2 yemek yaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı bal
10 adet kuru kayısı
10 adet mürdüm eriği kurusu
Badem.

Yapılışı:
Orta ocak ateşine büyük boy tencere konularak yağ konulmadan önce ısıtılır ki yağ yanmasın. İçerisine 2 yemek kaşığı tereyağı eklenerek eritilir. Ardından 1,5 kg az yağlı kuzu kuşbaşı eti tencereye koyarak kavrulur. 1 kase badem sıcak suya konularak kabuklarının yumuşaması sağlanır. 10 adet kuru kayısı ve 10 adet mürdüm eriği küçük küçük doğranır. 1 kase arpacık soğanlar soyulup temizlendikten sonra bütün halde bırakılır. Etin kendi suyunda daha iyi pişmesi için tencerenin kapağı kapatılır ve kavrulmaya devam edilir. Ortalama 5 dakika sonra suyunun kalınlaşması için 1 yemek kaşığı un eklenerek harmanlanır ve 1 kase arpacık soğan eklenerek 30 dakika kadar pişirilir. Ardından mürdüm eriği, kayısı, 1 yemek kaşığı bal eklenerek 10 dakika kadar daha pişirilir. 1 avuç kabuğu soyulmuş badem orta ocak ateşinde ki küçük boy tavada kavrulur. Kavrulan bademlerde yemeğimize eklenerek servis tabağına alınır. Yemeğin yapılış süreci ortalama 45 dakika olup 6 kişilik servis edilebilir.

Osmanlı mutfağına özgü yemekler;
Mutancana - Kuzu eti, arpacık soğan, kırmızı üzüm, bal ve badem.
Nırbaç - Kuzu eti, kişniş, tarçın, zencefil, damla sakızı
Ayva Kalyası - Nohut, kuzu eti, havuç, ceviz, pekmez, ve ayva yemeği
Kabaklı Burani - Kuzu eti (But), kişniş, tarçın, soğan, balkabağı, kimyon
Soğanlı Kabuni - Kuzu eti, kimyon,tarçın,soğan,tereyağ, pirinç, nohut.
Çeşidiye, (Terkibi Çeşidiyye),
Sura, Koyun ya da kuzu kaburgası içine pirinç doldurularak yapılan bir yemek.
Lalanga,
Fırında bıldırcın dolması,
Mahmudiye,
Sefire,
Muzhir kebabı,
Gendüme,
Osmanlı kebabı,
Erikli yahni,
Merserem,  Osmanlı mutfağına özgü, koyun etiyle yapılan bir yemek.

Derinliğin bittiği yer …

Dip,
Derinliğin bittiği yer.
Taban,
Fr. Base,
İng. deep

Filet, Derinliği aynı olan sığ su alanı.
Sığ, Derinliği az.

Derinlik, 
İng. depth,
Frn. profondeur

Arapça, Umk, عمق
Bir şeyin dip tarafının yüzeye, ağza olan uzaklığı.
En duyarlı nokta.
Amaka, 
Amakat, 
Maakat, 
Kaaret, 
Jerfi, Jersa, 
Gıyabe.


ABD, Kaliforniya'da kurulmuş dünyaca tanınan dev arama motoru ...

Google,
Kuruluş yeri ve tarihi: 4 Eylül 1998, 
Menlo Park, Kaliforniya, ABD
Hisse senedi adı: GOOG (NASDAQ) 


CEO: Larry Page
Kurucular: Larry Page, Sergey Brin.
Mountain View, Kaliforniya, CA, ABD


Google, 4 Eylül1998 yılında bir garajda Stanford öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. “Google Guys” olarak adlandırılan kurucular, google' un doğum gününü 27 Eylül’de kutluyor. Dev arama motoru Google' un en önemli dönüm noktalarından biri de 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arzıdır. Larry Page ile Sergey Brin tarafından kurulan Google'ı birçok kişi sadece arama motoru hizmetiyle tanıyor. Ancak başka hizmetleri de vardır. Mail hizmeti, gmail, reklam ağları, Adsense ve Adwords, dünyanın en büyük video sitesi Youtube, harita hizmeti Google Maps ve Blogger-Blogspot gibi hizmetlerdir.

Google'ın kuruluşundan bu yana misyonunun "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek" olduğunu belirtiliyor.

Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak “google.com”u listelemektedir. Youtube, Blogger, Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ile çok sayıda uluslararası google.co.in, google.co.uk gibi google sitesi de en çok ziyeret edilen siteler arasında yer almaktadır. 

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ