Şili'nin kuzeyinde bulunan Dünya'nın en kurak çölü. ..

Atakama,
Atacama,
Atakama Çölü 
İspanyolca: Desierto de Atacama, 

Güney Amerika'da Andes dağlarının batısındaki Pasifik sahilinde bir platodur. Şili'nin kuzeyinde bulunan dünyanın en kurak sıcak çölüdür. Kuzeyde Peru, batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Bolivya ve Arjantin ile sınırlanmıştır. Çöl, tahminen 15 milyon yaşındadır. Atacameño kabilesinden adını alır. 


Çöl, taşlık araziden, tuz göllerinden (salaralar), kumdan ve lav akıntısından oluşur. Çöle 400 yıl boyunca yağmur yağmamış. ABD, Nasa uzay ve gezegen araçları ile ilgili testleri bu çölde yapar. 


Atakama çölü, 1883 yılında pasifik savaşı sonucunda Bolivya'dan Şili'ye geçmiştir. Halen Bolivya ile bu konuda gerginlik yaşanmaktadır. Bölgede bulunan bakır, gümüş, altın rezervleri ve özellikle ünlü sodyum nitrat minerali, Şili ekonomisine en büyük katkıyı sağlar.

Atakama çölü, yağmur bölsesi olan hem Atlas Okyanusu ve hemde Pasifik okyanusu tarafından  gelen nemi, havalandıramaz. Bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle, And Dağları ve Şili Sahil Aralığı arasında kalır. Soğuk Büyük Okyanus suyu, çölün serin olmasına neden olur. Özellikle de sahile yakın kesimlerinde sıklıkla sis oluşur. Oluşan bu sis için ilginç bir uygulama yapılmaktadır. Atrapanieblas isimli ağ sayesinde çöl sisinin neminden su elde edilmesidir.

Farklı iklimi yüzünden, birçok rasathane bu bölgenin dağlarında kurulmuştur. Şili' nin Antofagasta şehrinin 120 km güneyinde, Very Large Telescope'u ile tanınmış Avrupa Rasathanesi ve Large Millimeter Array ve Atacama Pathfinder Experiment adlı teleskoplar yerleşmiştir.


Van'ın Başkale ilçesinde bir kaplıca ...

Zereni,
Başkale Zereni Kaplıcası,
Van'ın Başkale ilçesinde bir kaplıca.
Zereni kaplıcasının suyu 55 °C sıcaklıktadır. Saniyede 1 litre kaynamaktadır. 
Sindirim,  böbrek, bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.    
Van, Başkale 
(Ermenice, Adamakert, Kürtçe, Elbak)


Başkale ilçesinin mahalleleri şunlardır:
Tepebaşı, Yeni mahalle, Camii-Kebir, Samandöken, Cevan, Kale, Hafıziye, Tarım ve Yakınyol.

Başkale, deniz seviyesinden 2460 metre yükseklikte, Büyük Zab Nehri (Zapsuyu) vadisinde yer alır. Toros Dağları'nın doğu yamacındadır. Başkale ilçesinin büyük bir bölümü dağlıktır.

Başkale, doğuda Yiğit-Haravil (3468 m), batıda Başkale-İspiriz (3668 m), güneydoğuda ise Gökdağ Dağı (3604 m) ile çevrilidir. İlçede Mor, Haravil, Mengene ve Çekvan dağları vardır.

Karasu nehri ve Nebirnav, Medgezeren, Pistekan, Hanasor, Çekvan, Aşkitan (Ülya), Perihan, Meydan, Harinan, Kevçikan, Terazın, Sülav, Herevil (Şirez), Derevan, Derik, Bağarük platoları bulunmaktadır.

Van ilindeki kaplıca ve içmeler;
Erçiş, Akbaş Köyü Kaplıcası ve maden suyu, 
Erçiş Hasanabdaz (Hasanabdal) Kaplıcası,
Özalp Bolbülük Maden Suyu, 
Başkale Hozi ve Kanlıbudak Maden Suları,
Gürpınar Yoldüştü Köyü Maden Suyu, 
Muradiye-Çaldıran'da Derviş Kaplıcası, Dergezin Kaplıcaları, 
Muradiye Aşağı Şerefhane Maden Suyu,

Soul müziğinin babası olarak tanınan efsanevi ABD'li şarkıcı ...

James Brown 
(1933 - 2006)

Soul müziğinin babası, olarak tanınan efsanevi şarkıcı James Brown zatürre teşhisiyle kaldırıldığı hastanede 25 Aralık 2006 günü yaşamını yitirdi.

"I Got You (I Feel Good)", "Living America" gibi parçalarıyla dünya çapında tanınan ünlü şarkıcı, Atlanta’daki Emory Crawford Long Hastanesi’de  hayata veda etti. 73 yaşında olan Brown'un öldüğü sırada yanında eski dostu Charles Bobbit varmış.

Ailenin tek çocuğu olan James Brown, 1933 yılında Güney Caroline'da Barnwell kentinde dünyaya geldi. Dört yaşında annesiyle babasının ayrılması üzerine teyzesinin yanında yetişti. ABD'de son 50 yılda müziğe damgasını vuran Elvis Presley ve Bob Dylan gibi sanatçılar arasında yer alıyordu.

Mick Jagger ve Michael Jackson gibi şarkıcılara esin kaynağı oldu. David Bowie'nin "Fame"i, Prince'in "Kiss"i ve George Clinton'ın "Atomic Dog"u açıkça, "Out of Sight", "Sex Machine", "I Got You (I Feel Good)" ve "Say It Out Loud - I'm Black and I'm Proud" gibi hitlere imza atan James Brown'un ritimleriyle ünlendi. 

1965 yılında "Papa's Got a Brand New Bag" ile en iyi R&B şarkısı, 1987 yılında "Living In America" R&B dalında en iyi şarkıcı, 1992 yılında ömür boyu başarı dalında Grammy kazanan James Brown, 1950'leri sallayan ilk hit şarkısı "Please, Please, Please" ile çıkış yaptı.

Alkol ve uyuşturucu kullandığı, üçüncü eşi Adrienne'ye vurduğu suçlaması yaşamındaki lekeler olarak görüldü. XX. yüzyılın en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen James Brown 2005 Temmuz ayında Türkiye'de de konser verdi. Hayatı boyunca müzik listelerine giren 119 şarkı ve 50'den fazla albümü vardır.

Muska, değerli taş, hayvan tırnağı gibi şeylere eski Türklerde verilen ad ...


Moncuk,
Boncuk.
Muska, değerli taş, hayvan tırnağı gibi şeylere eski Türklerde verilen ad.

Atların boynuna takılan muska, değerli taş, hayvan tırnağı gibi şeylere eski Türklerde verilen ad.
Atın boynuna takılan değerli taş, arslan tırnağı, muska gibi şeyler.

Amulet inancı eski neolitik çağa kadar uzanır. Babil, Mısır, Sümer, Akatlar kısacası tüm Anadolu ve yakın bölge uygarlıklarında görülmektedir. Sümerlerin amulet olarak kullandıkları şekil ve figürler eski Mısır ile benzerlik gösterir. 


Eski dönemlerde Babil’de amulete karşı muskalar kullanılmıştır. Eski Mısır’da Osiris, Horus veya Udjad gözü adı verilen muskalar, koruyucu olarak kullanılmış. Ayrıca Firavun döneminde de antik Mısır’da kral mezarlarında ve antik gemilerde koruyucu ve savunma amacıyla sıklıkla kullanılmış. Benzer şekilde Yunanlıların Matisma, Arapların  Elayn  dedikleri göze gelme, kem gözdür.

Eski Mısırlar, Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar tarafından el şeklinde muskaların da
kullanıldığı tespit edilmiştir. Muskalar, boncuklar, moncuklar, Yunan, Roma, Yahudi, Budist, Hindu, İslam inançları içinde her zaman yer almıştır.

Anadolu’da üzerlik tohumu, çörek otu, soğan, sarımsak veya  gök yüzünün mavi renginin göz ve nazardan koruduğuna inanılır. Üzerinde göz şekli ve göze benzer resimler bulunan nazar boncuğu, çocukların omzuna, yastığına, kundağına takılır. İsteğe bağlı olarak da büyükler boyunlarına, bileklerine, kıyafetlerine, arabalarına takarlar. 

Göze gözle, karşı koymak fikriyle renk ve şekil olarak göze benzeyen her obje tek başına ya da bazı ilave objelerle tarihin derinliklerinden bu yana nazarın kötü etkilerine karşı savunma aracı olarak amuleti kullanmıştır.


Antik çağlarda kullanılan muskaya verilen ad ...


Amulet,
Muska,
Fransızca Amulet,
İngilizce, amulet,
Latince, amuletum,
Amulet, Latince savunma aracı anlamındadır.
Amulet, bir tür nazarlık ya da muska.
Antik çağlarda kullanılan muskaya verilen ad. 
Geleneksel olarak, nazarlık, nazar boncuğu, tılsım gibi doğal materyallerden üretilen muskalara amulette denir.

Muska, kötülükleri uzaklaştırdığına, uğur getirdiğine, hastalıkları iyileştirdiğine ve özel güçlere sahip olduğuna inanılan, doğal ya da insan eliyle yapılmış nesnelerdir. 

Değerli taşlar, metaller, hayvan dişleri ve pençeleri gibi pek çok nesne amulet olarak kullanılmıştır. 

Hıristiyanlıkta encolpia denen amulet, haçlar, aziz kemikleri v.b. malzemelerdir.
Amuletin kökeni Eski Mısır’a dayanır. Eski Mısır'da kişinin atalarından kalma küçük vücut parçasını muska gibi kullanır.  Mısırlılar kendilerini kötü günlerden, düşmanlardan ve tehlikelerden korumak için engerek başı, sembolik gözler ve kartuş gibi amuletler kullanmıştır. Pek çok uygarlıkta da hematit, yeşim, ametis, lapis, lazuli ve kantaşı gibi taşların kendilerine özgü koruyucu güçleri olduğuna inanılmıştır. Bir inanışa göre mercan, şeytanın evlerdeki kötü etkisini uzaklaştırma gücüne sahiptir. 

Yanlızca ahlak üzerine kurulu yönetim biçimi ..

Etokrasi,
Fr. éthocratie, 
Ahlak üzerine kurulu yönetim biçimi.
Yanlızca ahlak üzerine kurulu yönetim biçimi.
Ahlak, Etokrasi, 

Teokrasi    
Fr. théocratie 

Siyasi iktidarın, Tanrı'nın temsilcileri olduklarına inanılan din adamlarının elinde bulunduğu toplumsal, siyasi düzen, din erki.

Azerbaycan'ın Kafkas dağlarındaki en yüksek zirvesi ...


Şahdağ,
Shahdagh Dağı,
Rusya'nın sınırına yakın Azerbaycan'ın Qusar rayonundadır. 

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye 200 km. uzaklıktaki Şahdağ, Kafkasların en ulu zirvesi olup, yüksekliği 4243 m. dir. Kafkas sıradağlarının şelaleleri, berrak dereleri ve yemyeşil yamaçlarıyla ünlü bir zirvedir.  


Halk geçimini hayvancılık ile sağlar. Sıcakkanlı ve misafirperverdir.  Şahdağ'da doğa, spor ve temiz hava  ile yamaç paraşütünden dağ bisikletine çok çeşitli spor faaliyetleri yapılabilir.

Alfabe'nin bir ya da birkaç harfini hiç kullanmayarak yazılan yazı ...

Lipogram,
Halk dilinde lebdeğmez.
Dudakdeğmez,
Lebdeğmez, 
Arapça, لا يستحق لبيب

Abecenin bir ya da birkaç harfini hiç kullanmayarak yazılan yazı.

Halk edebiyatındaki lebdeğmez denilen şiir türüdür.
Lipogram, bir metinde belli bir ses ya da ses grubunun kullanılmaması üzerine oynanan oyunların geneline dünya edebiyatında verilen ad. Lipogramın aşık tarzı şiir geleneğindeki şekli ise lebdeğmezdir. 

Lebdeğmez ya da dudakdeğmez içinde dudak ünsüzlerinin hiçbirinin bulunmadığı şiirlerdir. Saz şiirinde "b, f, m, p, v" sesleri kullanılmadan söylenen koşma türüdür.   Dudaktan çıkan harflerden olan b-f-m-p-v sessizlerinin içinde bulunmadığı manzumeler.

Dudakdeğmez, çok zor bir tür aşık atışması çeşididir. Buna Kanlı Atışma da denilebilir. Her iki aşık dudaklarının arasına birer toplu iğne alırlar. İğnenin sivri ucu dudaklardan birine temas edecek şekilde, dik olarak yerleştirilir. Bu şekilde atışmaya başlarlar. Yalnız "b, f, m, p, v" harfleri kullanılmaz. Kullanılacak olursa dudaklara iğne batar ve kanar.

Yazarın belirli bir harfi veya alfabenin belirli harflerini sistematik olarak ihmal ettiği bir kompozisyon.

Lipogram, Eski Yunanca, leipográmmatos. 
Lipogram,  kişinin alfabenin bir ya da birkaç harfini tamamen dışlamaya zorladığı edebi bir çalışmadır. Antik Yunan metinleri sigma mektubundan kaçınmak, lipogramların en erken örnekleridir. MÖ VI. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan Hermione Lasus, bir lipogramın en eski yazarıdır. Lipogram, belirli bir harfi olmayan sözcüklerden oluşan herhangi bir metne karşılık gelir. 

Bir lipogram yazmak, "z, j, q veya x" gibi nadir harflerden kaçınırken önemsiz bir görev olabilir. Ancak yazarın birçok sıradan kelimeyi atlaması gerektiği için "e, t veya a" gibi yaygın harflerden kaçınmak çok daha zordur. Gramatik olarak anlamlı ve akıcı olan lipogramların oluşturulması zor olabilir. Lipogramların tanımlanması da sorunlu olabilir. Çünkü her zaman herhangi bir dilde verilen bir yazım parçasının istemeden lipogramatik olabilme olasılığı vardır. 


Bir harf dışında alfabenin her harfini kullanan bir metindeki lipograma Pangrammatik  lipogram denir. Örneğin, "Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üzerinden atladı" deyişinde "s" harfi çıkarılır.

Lipo "eksik", "olmadan" anlamına gelir. Gram kelimesi ise "gramma" anlamına gelen dilbilgisi anlamındadır. Bir lipogramın oluşturulması, yazarı birçok sıradan kelimeyi kullanmaktan kaçınmaya zorlar. Bu kısıtlama uygulandığında dilbilgisel olarak doğru, anlamlı ve akıcı düzyazı veya şiir yazmak çok zor olabilir.

Asırlar, yüzyıllar ...

Asar,
Arapça, اسار
Osmanlıca,
Eski dilde, Asar.
Asırlar, yüzyıllar,
Çağlar,
Vakitler,
Zamanlar,
Dönemler.
Devirler.

Panama'nın para birimi ...

Balboa,
(PAB)
Şentezimo,
Centisimo,
Panama'nın para birimi,
1 balboa=100 centisimo,08.08.2018 yılında;
(1 PAB = 6.68158381165 TL)
(1 TL = 0.14966511357 PAB)
(1 PAB = 0.9729 $)

Panama,

İspanyolca: Republica de Panama,
Panama'nın önemli şehirleri;
Panama(Başkent), San Miguelito, Colon, David, Santiago de Veraguas.
Konuşulan dil: İspanyolca, İngilizce, Şipça.
Din: Hristiyan (% 96 Katolik, % 2 Protestan), Müslüman (% 3).

Nüfus, %65 Mestizo, %9.2 siyah melezler, %6.7 beyaz ve %12.3 yerli Amerikalılardan oluşur.


Orta Amerika'da, Kolombiya ve Kosta Rika arasında, Kuzey Büyük Okyanus ve Karayip Denizi kıyısında yer alan bir ülkedir. Panama'nın merkezinde, önemli nehirlerinden Rio Chagres bulunur. Bu nehir üzerinde yapılmış Gatun Barajı ve baraj gölü vardır. En büyük ırmak olan Tuira'dır. Kampia ve Madden Gölleri vardır. Ülkede iki dağ zinciri vardır. Batıda Cordillera de Talamanca, doğuda Cordillera San Blas. Doğal kaynaklardan, Cerro Colorado’daki zengin bakır yataklarıdır.


Ülke'nin keşfi; 1513 yılında, Avrupalı kaşif, İspanyol Vasco Nunez de Balboa, Panama Kıstağını geçerek Büyük Okyanusa ulaştı.
Hıristiyanlıkta, şeytanın cennetten kovulmasından önceki adı ...

Lucifer,
Hıristiyan inanışında genellikle şeytanı tasvir etmek için kullanılan isimdir. Şeytanın oğlu olarak bilinir.
Hıristiyanlıkta, şeytanın cennetten kovulmasından önceki adı.

Hristiyan inanışında şeytanı tasvir etmek için Lucifer adı    kullanılır. İncilde şeytanın, Lucifer, cennetten atıldığı ve Gün Yıldızı ya da Sabah Yıldızı olarak bilinen meleğin Latince adıdır. Latincede Lucifer kelimesi Işık Getiren (lux, lucis, ışık ve ferre getirmek) anlamına gelmektedir. Sabah Yıldızı 'na, Venüs ismi verilmiştir. 


Lucifer tanrının meleklerinden biridir. Tanrı insanları meleklerden üstün tutmuştur. Lucifer kibrine ve hırsına yenik düşüyor ve Tanrı'nın yarattığı ve kendinden daha güçsüz olan insanoğluna itaat etmeyeceğini ve  Tanrılığa özendi. Bunun üzerine Tanrı tarafından lanetlendi ve  cennet bahçelerinden kovuldu. 

Lucifer adı, Şeytanın kadın olduğunu düşündüren isimlerden biridir. 

1890 yılında ilk kez ABD'nin New York kentinde uygulanan idam sembolü haline gelen araç ...

Elektrikli Sandalye,
Elektrikli Sandalyenin ilk kullanımı New York'taki Auburn hapishanesinde oldu. Vücuda elektrik akımı verilerek öldürme. 
Elektrikli sandalye, mahkumu özel olarak hazırlanmış tahta bir sandalyeye oturtulur. Sonra baş bölgesine elektrotlar bağlanarak elektrik akımı verilir. Genel kanı elektrik akımının sandalyeden geldiğidir. Halbuki sandalye sadece mahkumun oturması içindir.  


New York Eyaletinde suçlular asılarak idam ediliyordu. Bu idamlar sırasında istenmeyen korkunç olaylar meydana geliyordu. Fazla uzun urgan kullanıldığı zaman mahkumun kafası kopuyordu. 1880 yılında Thomas Edison ile George Westinghouse arasındaki doğru akım, alternatif akım tartışması yeni bir idam modeli doğurdu. Yetkililer elektrik akımı ile idam cezasını uygulamanın daha iyi bir idam yöntemi olacağına karar verdiler.

6 Ağustos 1890 yılında, kız arkadaşını öldürmekten yargılanarak idama mahkum edilen William Kemmler ilk defa elektrikli sandalye kullanılarak idam edilmiştir. 1899 yılında, ilk kadın (Martin Place) mahkum New York'taki Sing Sing Hapishanesinde elektrikli sandalye' de idam edilmiştir. Elektrikli sandalyede idam edilen son kişi Lynda Lyon Bloc, 10 Mayıs 2002 tarihinde idam edilmiş. Elektrikli sandalyenin amacı mahkuma aşırı miktarda akım vererek, beyin ve kalbe zarar vermektir. Genellikle kalp durmasından veya beyin ölümü gerçekleşir. Elektrikli sandalye ABD'nin idam sembolü haline gelmiştir. Ancak ABD'de en çok uygulanan idam yöntemi ise zehirli iğne ile idamdır. ABD'de idam mahkumlarına zehirli iğne veya elektrikli sandalye tercihi sunulmaktadır.

Susmuş, sessiz ...

Sakit,
Arapça, ساكت,
Susmuş, sessiz.

Asude,
Hamuş, خاموش
Susmuş.
Sessiz,

Farsça, Sakit.
Suskun, sessiz.

Farsça, Hamus
Sakin olmak, susmak.
Susan, ses çıkarmayan.
Arapça, suskun ساکت

Türk Boğazlarından (Çanakkale ve İstanbul) geçiş rejimini ve boğazlar bölgesinin güvenliği işlerini düzenleyen sözleşme ...

Montrö,
(Montreux),
Montrö (Montreux) Boğazlar Sözleşmesi,
Boğazlar Rejimi.


20 Temmuz 1936 tarihinde imzalandı.
Türk Boğazlarından (Çanakkale ve İstanbul) geçiş rejimini ve boğazlar bölgesinin güvenliği işlerini düzenleyen sözleşmedir. 1923 yılında Lozan Antlaşması ile beraber imzalanan Boğazlar Sözleşmesi yerine geçmiştir. Montrö anlaşması ile boğazların silah ve askerle ilgili olan hükmünün ve Boğazlar Komisyonunun kaldırılmasıydı.

Türkiye’den gelen bu istekleri görüşmek üzere İsviçre’nin Montrö şehrinde bir konferans yapıldı. Montrö ismini bu şehirden alan Boğazlar Sözleşmesi, 20 Temmuz 1936yılında İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği, Bulgaristan Romanya, Japonya, Yunanistan ve Yugoslavya tarafından imzalanmıştır. İlk zamanlarda Türkiye’nin boğazlar üzerindeki üstünlüğünü kabul etmeyen İtalya daha sonra bu sözleşmeyi imzalamak zorunda kalmıştır. Montrö sözleşmesi yirmi dokuz madde ve üç ek protokolden oluşmuştur.

Boğazlar deyince genel olarak belirtilen Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve Karadeniz Boğazı' ndan geçişi ve gemilerin ulaşımını kapsar. Lozan'da, 24 Temmuz 1923 tarihinde imza edilen Barış Andlaşmasının 23. maddesiyle belirlenen boğazlar rejimi Türkiye'nin güvenliği ve Karadeniz 'de, kıyıdaş Devletlerin güvenliği çerçevesinde koruyacak biçimde, yeniden düzenlemek talebi oldu.

Türkiye'den Dr.Tevfik Rüştü ARAS,(Dışişleri Bakanı), İzmir Milletvekili; B.Suad DAVAZ, Türkiye Cumhuriyeti'nin Paris'te Olağanüstü ve Tam yetkili Büyükelçisi; B.Numan MENEMENCIOGLU, Türkiye Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri; B.Asım GÜNDÜZ, Korgeneral, Genelkurmay İkinci Başkanı; B.Necmeddin SADAK, Türkiye'nin Milletler Cemiyeti'nde Sürekli Temsilcisi, Sivas Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Raportörü katılmışlar.
En önemli değişiklik Madde 24 ile yapılmıştır. Boğazlar rejimine ilişkin 24 Temmuz 1923 tarihli Sözleşme gereğince kurulmuş olan Uluslararası Komisyonun yetkileri Türk Hükümetine aktarılmıştır.

Sözleşmenin tam metni;
Montreux Boğazlar Sözleşmesi

İskoç erkeklerinin giydiği kısa etek ...

Kilt,
İskoç erkeklerinin giydiği kısa etek.
İskoçya'da erkeklerin giydiği etek.
Geleneksel İskoç giysisinin bir parçası.
Etek rengi ait oldukları klanı belirtir.
İskoçya’nın en önemli geleneksel sembollerinden birisi Kilt diğeri Gayda'dır. 
Kilt, düğün ve balo gibi özel günlerde giyilen bir giysidir. 


Etek, ekose kumaştan pileli olarak yapılmıştır. Giysi sadece etekten oluşmaz. Çeket, yelek, dize kadar çorap, kurdele, ayakkabı gibi takım olan bir erkek kostümüdür. Giyilen eteğin uçları kilt iğnesi ile tutturulur.

Bu gelenek çok eskilere dayanır. İskoç erkeklerin ava giderken kullandıkları bir giysiden (atkı) esinlenerek kullanmaya başlamışlar. İngiltere Kralı II George, 1747 yılında Kilt giyilmesini yasaklamış. Ancak 1782 yılında protestolar nedeniyle yasak kaldırılmış. Bu gün bu giysi İskoçların ulusal bir sembolü olarak kullanılmaktadır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ