Yüzeni içeriye çeken deniz akıntısı ...


Rip,
Rip akıntısı,
İçe çeken akıntı,
Yüzen kişiyi içeriye çeken deniz akıntısı.
Marmara ve Karadeniz sahillerinde ölümlerin yaşanmasının sebebinin çoğumuzun haberdar olmadığı hatta adını dahi bilmediği rip akıntılarından kaynaklandığını söylüyor.Rip akıntısı (içe çeken akıntı), sahile vuran dalgaların, deniz zemini ve derinlik farkı nedeniyle birleşerek dar bir bölgeden hızla geri çekilmesine deniyor.

Rip akıntısı kısaca kıyıdan denize doğru olan bir akıntının adı. Dalgalarla kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmesi sebebiyle meydana geliyor. Pek çok plajda bu oluşum kıyıya dik bir şekilde gerçekleşiyor. Eğer yüzmekte olduğunuz suyun rengi çevresindeki suyun rengine nazaran daha koyu ise orada rip akıntısı var. Rengin yanında ortalama derinliğin çevreye göre daha fazla olması da akıntının belirtisi. Halk arasında ‘kum kayması’ şeklinde tarif edilen olay tam da bu akıntının yaşandığın göstergesi.

Rip akıntısı aylar boyunca aynı yerde görüldüğü gibi kısa bir zaman aralığında sahile gelen dalgaların yüksekliğinin değişmesi yani aniden meydana gelen akıntılar şeklinde de olabiliyor. Kıyıya paralel bir akıntının sebep olduğu ve kıyı boyunca yer değiştiren rip akıntısı da az da olsa rastlanılan türden. Uzmanlar rip akıntısına maruz kalındığı zaman çok sakin olunmasını tavsiye ediyor. Böyle bir durumda kıyıya doğru dik bir şekilde yüzmemek gerekiyor. Ripten kurtulmak için kıyıya paralel yüzmek gerekir. Uzun süre suda kalma tehlikesi olduğu için yorulmamak da önemli. Rip akıntısı kıyıya dik gelen dalgaların kıyıdaki kayalık, rıhtım, mendirek ve hatta kalabalık halde yüzen insanların dalgaların yönünü kesintiye uğratması sebebiyle oluşabiliyor. Böyle durumlarda dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken denize doğru kuvvetli bir basınç oluşturuyor. 


Sonrasında da söz konusu dalgalar kıyının uygun bir kesiminden denize doğru dönerek rip akıntısını meydana getiriyor. Akıntı deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir su görüntüsü oluşturuyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, zaman zaman saatte 70 kilometre hızla hareket eden bu sinsi ve çok güçlü akıntı, çok sığ plajlarda da görülüyor. Akıntıya kapılan insanlar kuvvetli bir basınç ile denize doğru sürükleniyor. Panikle birlikte karaya direkt yüzülünce yorulmayla birlikte istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu konuda vatandaşı uyaran kurumların başında Sivil Savunma ekipleri geliyor. Bunun yanında İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin de broşürlerle halkı uyardığını belirtelim. Her iki kuruma bağlı uzmanlar vatandaşların ‘Ben çok iyi yüzerim, bana bir şey olmaz, ben zaten açılmıyorum’ düşüncesine kapılmamalarını tavsiye ediyor. Çünkü rip akıntıları tam kıyıdan ve üstelik bilek hizasından başlıyor.

Rip akıntısına karşı yapılması gerekenler:
Sakin olun, asla paniğe kapılmayın.
Akıntı sizi derine çekmez, sahilden uzağa götürür.
Akıntı durduktan sonra belirli mesafe yanlara doğru, sahile paralel yüzün ve akıntıdan çıkın.
Sonra sahile doğru yüzün.
Marmara ve Karadeniz sahillerinde genellikle 100 metreden daha fazla açığa götürmez.
Asla çeken akıntıya karşı sahile doğru yüzmeye çalışmayın, dünya yüzme şampiyonu olsanız dahi rip akıntısına karşı koyamazsınız.
Akıntıya karşı yüzerek gücünüzü tüketmeyin, akıntıdan değil, yorgunluktan ölürsünüz.
Akıntının sizi götürmesine izin verin (akıntıdan derhal kurtulmak istiyorsanız sahile değil; sağa veya sola yanlara doğru yüzün).
Bu arada seslenerek veya sadece tek kolunuzu kaldırarak yardım isteyin.
Yüzünüz daima sahile dönük olsun.
Akıntı sizi açığa çektikten 1-2 dakika sonra duracaktır.

Bağırsak solucanı ...

Askarit,
Asgaris,
Enterobius, 
Tenya,
Şerit,
Bağırsak solucanı, (Ascaris lumbricoides).
Bağırsağın yuvarlak solucanı.
Bağırsak kurdu, paraziti.
Ascarididae familyasının bir üyesidir. Omurgasız olan bu canlı, ince bağırsağa yerleşerek enfeksiyona neden olur. Geri kalmış ülkelerde sık görülür. Ascaris veya Askarit diye bilinir. Genellikle nemli ve sıcak iklimlerde yaşamasına rağmen, ılıman iklimlerde de yaşar. Bu parazit ülkemizde kıl kurdundan sonra en sık gözlenen yuvarlak solucandır. Dişi ve erkek formları ayrı olup, dişisi 20-35 cm, erkeği 15-30 cm büyüklüğündedir. Genellikle gri beyaz veya kırmızı renktedir. 

Bağırsak parazitleri, yuvarlak olanları solucan, yassı olanları şerit adıyla bilinir. Yuvarlak olanlarından en çok rastlanılanlardan biri oksiyürlerdir. Bunlar ince bağırsaklarda yaşarlar. Genelde çocukların bağırsaklarında görülen bağırsak solucanları anal kaşıntıya neden olurlar. Bulaşıcıdırlar ve çocuğun bağırsak solucanı yumurtalarını alıp elini ağzına götürmesiyle vücuda girerler. 0.5 mm. lik beyaz, ipliksi kurtçuklardır ve bağırsakta yaşarlar. 0.5 mm’lik beyaz, ipliksi kurtçuklardır ve bağırsakta yaşarlar ve anüsün dışındaki deriye yumurtalarını bırakıp ölürler. Bu yumurtlamalar sırasında anüste şiddetli kaşıntılar meydana gelir. Bu bölge kaşınır ve el ağıza götürülürse, yumurtalar sindirim sistemine geçer. Yumurtalar burada olgunlaşır. Karın ağrısı, ishal ve kusma yapar. İlaçla tedavi edilir. 

Bağırsak solucanı yumurtaları toprakta, evdeki tozlarda, nevresimlerde ve kıyafetlerde haftalarca yaşayabilirler. Öncelikle doktora görünmeli bir takım inceleme ve tahlillerden geçmelisiniz. Eğer bağırsaklarınızda bu parazitlerden varsa doktor kurtçukları öldüren bir ilaç verir ve bu ilaç tüm aile bireyleri tarafından kullanılmalıdır. Yumurtaların en sevdiği bölge tırnak içleridir. Bu yüzden çocuğunuzun ve kendinizin tırnak bakımına özen gösterin. Yumurtaları öldürmek için yatak örtülerinizi sıcak suda yıkayıp yüksek ısıda kurutun. Her konuda hijyene dikkat edilmelidir.

Pulluğun açtığı iz ...

 Akos,
Çizi,

Akoz,
Abara,
Telem.
Pulluğun açtığı iz.
Pulluğun toprakta bıraktığı ize, Telem denir.
Saban, pulluk veya traktörün toprakta açtığı iz, çizgiye akos denir.
Çift demirinin açtığı çizgi, saban izi.Saban, pulluk veya traktörün toprakta açtığı iz, çizgi.  


Saban demirinin toprakta bıraktığı iz,  

Cesur, yiğit ...

Koçak, 
Cesaretli, 
Cüretli, cüretkar,
Dayı,
Atak,
Korkusuz,
Yiğit,
Cesur,
Yürekli, 
Serbaz, 
Yürekli, korkusuz (kimse).
Neriman, (Farsça).
Alp,
Güçlü ve yürekli, kahraman.
Tehlikeyi korkusuzca karşılayan, hiçbir şeyden korkusu olmayan.
Gözü pek,
Babayiğit, 
Delikanlı, 
Genç erkek.
Pehlivan,
Dilaver,
Kahraman.
Bogatır,


Nesnelerin belli bir düzen içinde yerleştirilmesi ...

Patern.
Örüntü,
İng. Pattern, setting-complex 

Nesnelerin belli bir düzen içinde yerleştirilmesi.

Olay veya nesnelerin düzenli bir biçimde birbirini takip ederek gelişmesi.

Çeşitli alt öğelerin örgütlenmesiyle oluşan işlevsel birlik.

Fransızcadan dilimize geçmiş olan “arena” kelimesinin kökeninin anlamı nedir ...

Kum,
Fr arène,
kumluk, kumsal, 
Jeoloji, kum
Stadyumun kumluk zemini,
Latarena, 
Harena 
Arena, 
Kumluk. 
Amfiteatr,


Fransızcadan dilimize geçmiş olan arena kelimesinin kökeninin anlamı.
Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen arena veya harena sözcüğünden alıntıdır.
Boğa güreşi, yarış, oyun, maç vb. gösteriler yapılan alan, 
Siyasi çekişmelerin geçtiği yer olarak tanımlanıyor. 
Arena, Eski Yunan ve Roma tiyatrolarında olurdu.
Sirk gibi yerlerin ortasında, eski çağlarda gladyatörlerin dövüştüğü, daha sonraları güreş, boğa güreşi, yarış, oyun gibi türlü gösterilerin yapıldığı, üzerine kum serilmiş alan.

Latince, kılıç ustası silahşör, gladius anlamına gelen gladiator, gladyatörler, Eski Roma'da arenanın kumlu zemininde ayakkabı ya da sandalet giyilmez, ayak bileklerini destekleyici kısa tozluk kullanılırdı. Savaşcılar genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan, Romalı insanları eğlendirmek, Roma halkını askerliğe, dövüşlere ve olası savaşlara hazırlamak amacı ile halkın seyirciliği refakatinde birbirleri veya vahşi hayvanlarla dövüşmek zorunda bırakılan insanlardır. Gladyatörlerin her biri farklı silahlara sahiptir. Hemen her gladyatör elinde bir kılıç veya mızrak, başında ağır metalden siperli miğferle ve üstü çıplak olarak dövüşürdü. Altta bir kasık örttüğü ve onu tutan bir kemer bulunurdu. 

Eskiden kullanılan bir kelime olan “mahviyet” ne anlama gelmektedir ..

تواض
محويت

Mahviyet,
Alçakgönüllülük.
Arapça, Mahviyyet, 
Eskiden kullanılan bir kelime olan “mahviyet” ne anlama gelmektedir.
Alçak gönüllülük. 
Tevazu. 
Kendi kusurunu bilip kendine haddinden fazla kıymet vermemek. 
Tevazu içinde olmak. 
Alçakgönüllülük, tevazu.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ