Rus mantısı ...

Pelmeni,
Rus mantısı,
Rus mantısı olarak da bilinen yemek klasik mantı pişirme tekniğiyle hazırlanıyor. Ancak hamuru diğer mantılara göre daha ince açılıyor. Kıymalı, tuzlu harçla yapılan pelmeni, ketçap ve mayonez gibi soslarla servis ediliyor. 
Ayrıca içi marmelat dolu tatlı pelmeniler de hazırlanabiliyor. Bu tür pelmeniler pudra şekeri ile tüketiliyor.


Türk mutfağında Kayseri mantısı, Rusya'da Pelmeni, İtalyan mutfağında Ravioli ve Çerkez mutfağında Haluj, (Hingel, Hınkal) ve Uzakdoğu mutfağında Gyozo hepsi benzer lezzetlerdir.
Pelmeniyi diğer benzerlerinden ayıran en önemli özellik hamurunun çok ince açılması. Tatlı ve tuzlu olmak üzere iki farklı biçimde hazırlanır. Tatlı olanın içine meyveli bir sos, üzerine hafif şeker (pudra şekeri) serpiliyor. 
Tuzlusu ise sade, peynirli, kıymalı olarak yapılıp, afiyetle yenir. Üzerine hafif tereyağı gezdirilerek yenir.

Pelmeni, bir kaşığa 40 tane sığdırdığımız kayseri mantısının lezzet ve zahmeti  yanında pratik bir lezzettir. Yapılışı;
Malzemeler;
Hamuru için; 
4,5 su bardağı un
1 su bardağı ılık su
2 adet yumurta
2 çay kaşığı tuz

Pelmeninin içi için;
200 gram dana kıyma
1 adet orta boy soğan
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber 
1 Çay kaşığı kırmızı biber(pul)
1 tutam maydanoz

Soğan soyulur ve minik küpler halinde doğranır. Bir tavanın içine zeytinyağı ve soğan alınarak kavrulur. Daha sonra kıyma ilave edilir. Kıymalarda iyice pişince ocaktan alınarak içine baharatlar ve maydanoz konur ve soğumaya bırakılır.

Derin bir kabın içerisinde un, yumurta, su ve tuz ilave edilerek iyice yoğrulur. Çok sert olmayan, kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir. Bu hamuru beş bezeye (yuvarlak hamur parçası) bölün. Her bezeyi ince bir biçimde açın. Bir su bardağının yardımıyla açtığınız hamurlardan küçük yuvarlak hamurlar elde edin. Bu hamurların içine hazırlanan ve soğumaya bırakılan içten-kıymalı harçtan ilave edin. Yarım ay şeklinde kapatarak uçlarını aşağıya doğru birleştirin. İşte size pelmeni. 

Tüm hamurlar için aynı işlem yapılarak bir tepsiye dizin ve buzdolabında yaklaşık 15 dakika dinlendirin. Bir tencerenin içerisinde suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine bir miktar tuz ve zeytinyağı ekleyin. Kevgir yardımıyla pelmenileri suya atın. Yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirin ve kevgir ile sudan çıkarıp bir tabağa alın.  Bu lezzet tabağı sos ile ya da sade bir biçimde servis edilir. 
Sos, acı pul biber, tereyağı ve sarımsaktan hazırlanarak yoğurt ile sunulabilir.

Ağaçlıklı yol...


Ave,
Avenu.
Ave (İng.)
İki tarafı ağaçlıklı yol.
Cadde, geniş yol, sokak.
Girilecek veya çıkılacak yol
Bulvar, ağaçlı yol, 
İki yanı ağaçlıklı yol; 
Cadde, yol.


Ave kelimesi, Türkçe'de merhaba, selam, güle güle, hoşça kal anlamındadır.
İsim olarak kullanıldığında, Hazreti Meryem'e selam duası anlamına gelmektedir.

Yaprak tomurcuğu ...

Bozalak,
Yaprak tomurcuğu.
İng. Leaf bud,
Çalının taze sürgünü, 
Yaprak tomurcuğu, 
Taze mısır koçanı,

Bozalak kelimesinin anlamları;
Çalının taze sürgünü. 
Yaprak tomurcuğu. 
Taze mısır koçanı.
Ötleğen kuşu.
Ekzema gibi bir deri hastalığı
Kel.
Sürgün.
Ötleğen kuşu.
Taze Mısır Koçanı;
http://www.bulmacabil.com/2012/01/taze-msr-kocan.html

İşlenmemiş, boş bırakılmış tarla ...

Gen,
İşlenmemiş, boş bırakılmış tarla.
İşlenmemiş toprak,
İşlenmemiş boş tarla,
Boş yer, arazi, sürülmemiş işlenmemiş arazi.
Bir müddet sürülmeyerek boş kalmış ve otla kaplanmış tarla.
Bor,
Borak.
Bir süre sürülmeyerek boş bırakılmış (tarla).
Uzun yıllar sürülüp ekilmemiş ve otlanmış tarla. 


Kele,   
Keleme,
Malaz,


Gen kelimesinin diğer anlamları;
Geniş. 
Döven, 
Uzak, 
Üçgen, dörtgen vb. geometri terimlerinde “kenarlı” anlamıyla kullanılan bir söz.  

Gen, (Fr. gene, İng. gene) Biyoloji,
Osm. gen.
Yunanca genos = soy
İçinde bulunduğu hücre veya organizmaya özel bir etkisi olan, kuşaktan kuşağa ve hücreden hücreye geçen kalıtımsal öge. 

Kromozom üzerinde belirli bir yer işgal eden kalıtımın temel birimi. Kalıtsal karakterler ana babadan oğul döle genlerle taşınır. 
Tek bir gen belirli bir DNA uzunluğunda (bazı virüslerde RNA) olur. Genler protein sentezini yönetir, kendilerini eşler ve RNA tiplerinin sentezini yaparlar. 
Polipeptit zincirinin sentezini yöneten fonksiyonel gen bir sistrondur.    
Kromozomlarda bulunan ve kalıtsal karakterlerin bir dölden bir döle taşınması, karakterlerin gelişmesi ve tayini ile ilgili oları kalıtım faktörleri.


Kayseri’nin eski adlarından biri...

Mazaka,
Kanisti,
Kaisareia,
Kayseri,
Eusebeia,

Dünyanın en eski şehirlerinden Kayseri Milattan önce kurulmuş bir şehirdir. Asur'lular döneminde Kayseri'ye Mazaka ismi verilmiştir. 

Kapadokya Krallığı döneminde başkent olarak Eusebeia adını da almıştır. Kayseri bugünkü adını VII. yüzyılda Arap ordularının şehri ele geçirmesinden sonra Kaisareia adını, Kayseri olarak telaffuz etmesinden dolayı Kayseri adını almıştır.

Erciyes dağının eteklerine kurulu Kayseri iline bağlı ilçeler şunlardır.;
Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas, Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisar.

Kapadokya bölgesinde bulunan ve eskiden ipek yolunun geçtiği Kayseri ilinin komşuları; Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Adana Niğde, Nevşehir.

Yansıca ..

Ekopraksi,
Yansıca, 
İng. echophrasia.
Echopraxia

Başkasının yaptığı devim ve davranışları anlamsız olarak yineleme.
Başkasının yaptığı hareket ve davranışları anlamsız olarak tekrarlama, ekopraksi.

Batı, Orta Afrika, Malezya ve Endonezya’ da Afrika Yağ Palmiyesi ağacının meyvelerinin pulp kısmından elde edilen bir yağ ...

Palm Yağı,
Palmiye yağı,
Palmiye meyvesinden elde edilen yarı katı bitkisel yağdır. Palmiye yağı ağırlıklı olarak yemeklik yağ olarak kullanılır. Dizel veya biyodizel üretiminde de kullanılmaktadır. Palmiye yağı, içerisinde barındırdığı asit içeren bileşenler nedeniyle tümörlere yol açabiliyor. Maliyeti nedeniyle gıda sektöründe bir çok ambalajlı üründe kullanılan bu yağ türüdür.

Batı, Orta Afrika, Malezya ve Endonezya’ da Elaeis guineensis-Afrika Yağ Palmiyesi ağacının yağlı meyvelerinin pulp kısmından elde edilen ve oda sıcaklığında yarı katı olan bir yağdır. Dünyanın en büyük Palmiye Yağı üretici Endonezya ve ikinci sırada Malezya'dır. Palmiye ağacının ömrü 25-30 yıl, boyu 30-40 m. dir. 

Meyvenin çekirdeğinden elde edilen ve laurik asit içeriği yüksek olan bu yağ ise palm çekirdeği yağı olarak bilinmektedir. Gıda sanayinde diğer yağlara göre ucuz olması sebebiyle sıklıkla kullanılmaktadır. Palmiye yağının bağımlılık yaptığı ve kokaine benzediği iddia edilmektedir. Sektörde bisküvi, kek, çikolata gibi hazır gıda, dondurma ve margarin yapımında tercih edilmektedir. 

Ayrıca şampuanlar, cilt losyonları, sabunlar ve mumlar gibi gıda dışı kategoride yer alan pek çok ürünün yapımında da kullanılmaktadır. Palm yağını diğer bitkisel yağlardan farklı kılan özelliği tek bir meyveden iki farklı yağ üretilmesidir. Bunlardan biri mezokarp yani meyvenin taze kısmından elde edilen palm yağı, diğeri ise palm bitkisinin çekirdeğinden elde edilen palm çekirdek yağıdır. Bu iki yağın her ikisi de ticari değere sahiptir. 
Karotenler ve tokoferoller palm yağına stabilite sağlar ve besin değeri katar. Ayrıca yüksek karoten içeriği palm yağına derin kırmızı turuncu bir renk verir. Ancak bu bileşenler kırmızı palm yağında yüksektir. Rafine palm yağında ise daha düşük miktarlarda bulunur.

Gemi omurgasının baş ve kıç tarafından yukarıya uzanan ağaç ya da demir direklerden her biri ...

Bodoslama,
Podostima, (Rumca).
Bodoslama kelimesi rumca sözcüğünden türemiş ve kullanılmaktadır. Orjinal olarak Pod-Ayak ve Stema-Durmak kelimeleri rumcada birleştirilerek Podostima olarak çevrilmiş ve Türkçeye girmiştir.
Bodoslama, bir geminin baş ve kıçında, gövdenin her iki yanının tam ortada birleştiği kalas veya metal dikmeye denir. 
Teknelerin baş ve kıç tarafından yukarıya doğru uzanan demir, ahşap ya da ağaç direklere verilen ad. 

Gemi omurgasının baş ve kıç tarafında birleşen kısımda omurgadan yukarıya doğru uzanan demir ya da ağaçtan yapılmış direklere bodoslama denir. 

Geminin, teknenin ya da vapurun suyu yararak yüzdüğü zaman baş kısmındaki direklere de bodoslama denir. Herhangi bir şekilde bir yere veya kişiye çarpan cisimler, kişiler için yaptığı bu işi benzeterek bodoslama girdi denir. Pervasızca hareket edenler için de aynı sözcük kullanılır. Kelime Yunancadan pervasızca anlamındadır. Geminin baş kısmındaki burun kısmına baş bodoslama, kıç taraftakine de kıç bodoslama denir. Tabi her zaman kastedilen baş bodoslama anlamındadır.

Açık ve kesin yargı ...

Nas,
Nas, (Arapça ناس )
Açık ve kesin yargı.
Doğma,
Eski dilde açık ve kesin yargıya verilen ad, Nas.
Açıklık, açık ve kesin yargı.

Nas kelimesinin diğer anlamları;
Kalabalık,
İnsanlar.
Halk.
Herkes.
Karagöz ustaları, Nas sözcüğünü gitmek anlamında kullanır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ