Omurga eğriliği, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğine verilen ad...

Skolyoz,
Omurga eğriliği, 

Omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğine verilen ad.
Skolyoz (Omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelmektedir.

Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında boyun, sırt ve bel olmak üzere düz bir hat şeklindedir. Omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve eğri bir biçimde olura buna skolyoz denir. Skolyoz gözle görülebilir bir rahatsızlıktır. Omurgada ciddi bir eğrilik olarak görülür.


İdiopatik, Nöromusküler ve Konjenital skolyoz olmak üzere üç tür skolyoz vardır. Bu hastalığın tedavisi, gözlem, korse tedavisi ve cerrahi süreçler olmak üzere herhangi birinin uygulanması ile yapılabilir. Çocuklarda eğrilik sırtta 45, belde 35 dereceyi aşmadıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulmuyor. Sadece skolyoz korsesi kullanmak yeterli oluyor. 
Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk (lordoz) ve sırt bölgesinde hafif kamburluk (kifoz) vardır. Omurga arkadan bakıldığında ise tam düz olmalıdır. 

Sanayi ..

Uran.
Sanayi. 
Endüstri,
İşleyim.
Teknik,
Arapça, Sanayi.
Ham maddeleri işlemek, enerji kaynaklarını yaratmak için kullanılan yöntemlerin ve araçların bütünü, işleyim, uran, endüstri.

Kan gruplarını bularak kan nakli yapılmasına imkan sağlayan bilim adamı ...

Karl Landsteiner, 
(1868 Vienna, Austria-1943 New York, USD)
Karl Landsteiner Avusturyalı bir hekimdir. Viyana Tıp Fakültesinden mezun oldu. 
Karl Landsteiner immunitenin basamaklarını araştıran ilk bilim adamlarından biridir ve serolojinin kurucusu olarak tanınır. İnsan kanının birden fazla tipi olduğunu kanıtlamış ve hemablütinasyona dayanan ABO sistemini ortaya koymuştur. Kan gruplarının bulunuşu tıp uygulamasında kan transfüzyonunu rutin hale getirmiştir. Landsteiner bu buluşuyla, 1930 yılında tıp veya fizyoloji alanında Nobel ödülüne layık görülmüştür. Kan gruplarının bulunması sağlanmıştır. Karl Landsteiner sayesinde kan nakli tıpta basit bir işlem haline gelmiştir. 


Kan gruplarını bulunması ve kan naklinin tıpta basit bir işlem haline gelmesini sağlamıştır. Karl Landsteiner 1929 yılında ABD vatandaşlığına geçmiş ve ABO kan grupları sistemini geliştirmesiyle 1930 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü almıştır. Karl Landsteiner 1898-1908 arasında Viyana Patoloji Enstitüsü'nde araştırmacı olarak çalışırken insanlarda kanın yapısındaki farklılıkları bularak, uygun olmayan kan nakillerinin tehlikelerini de ortaya çıkardı.


1900 yılında kandaki alyuvarlarda hücre zarının dış katmanına bağlanan antijenlerin türüne göre insanda kanın dört ana grupta olduğunu, bu grupların kişiden kişiye farklı bulunduğunu ispatlamıştır. Bu gruplama ABO sistemi olarak bilinir. Kan grubları A, B ve O olarak adlandırılmıştır. A ve B antijenlerinin ikisini birden taşıyan ve AB antikorları içermeyen AB grubu bulundu. 1927 yılında M ve N gruplarını, 1940 yılında ilk kez bulunduğu maymun türünün adını taşıyan Rhesus (Rh) faktörünü saptamıştır. Bilinen Rh faktörü, anne ve dölütün kanında ortaya çıkabilen ve düşük, ölü doğum ya da yeni doğanda ölümcül bir hastalığa yol açan bir dizi tepkimenin temelini oluşturmuştur.

İran mitolojisinde sözü edilen otuz kuş büyüklüğündeki efsanevi yaratık ...

Simurg,
Simurg kelimesi "otuz kuş büyüklüğünde" anlamındadır. 
Senmurw (Pehlevi).
Sina-Mru (Pazand).
Sireng,
Simurg, (Farsça: سيمرغ ).
Taraklı.
Tuğrul kuşu.
Efsanevi bir kuş.
Efsanevi yaratık.


Kaynağı Pers mitolojisi olan kuşun küllerinden yeniden doğan kuş anlamındadır.  Ayrıca Farsça si, otuz anlamında olup otuz kuş büyüklüğünde efsanevi yaratık. Türk mitolojisinde karşılığı Tuğrul kuşu'dur. Anka kuşu, mekanı Kafdağı olarak rivayet edilir. Kafdağı yeşil zümrütten oluştuğu için bu kuşa Zümrüdü Anka denmesine neden olur. 

Diğer isimleri şunlardır.;
Zümrüdüanka adlarıyla da bilinir. Cennet kuşuna benzer yeşil bir kuş olduğu için bu ad verilmiştir. Devlet kuşu da denilen Hüma kuşu, Türk ve İran mitolojilerinde kuşların en asili olarak bilinir. Anka’nın mekanı kabul edilen Kafdağı’nın yeşil zümrütten oluşu gösterilir.
Çavuş kuşu, 
Hüthüt, Hüdhüd, 
İbibik, İbikli.

Kaknus-Musikar,(Kuğu kuşu).
Phoenix, 
Semender.

Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar olarak bilinen Alman siyasi hareketi...

Pegida,
Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar.


Almanya'da Dresden kökenli bir Alman siyasi hareketinin adı. 
Almanca: Patriotische Europäer Gegen Islamisierung Des Abendlandes,

Kastamonu'nun Cide ilçesinde bir vadi...

Loç,
Loç vadisi.
Kastamonu, Cide ilçesinde bulunur. Loç vadisi doğal güzellikleri, orkideleri, birçok bitki türü ve şelaleleri ile bir yeryüzü cenneti olan vadi. Küre dağlarındadır. Karadeniz sahilinden 10 km içeridedir. Yörenin ve ülkemizin akciğeridir. Loç Vadisi, Rafting ve trekking gibi doğa sporuna uygun kanyonları ile ünlüdür. 

Kastamonu Şenpazar'dan Cide’ye giderken Cide'ye 23 km kala ana yoldan ayrılarak 8 km.lik bir yol ile Loç Vadisine gidilir. Hamitli Köyü,  Karakadı köyü, Çamdibi Köyü, Devrekani Çayı, Valla Kanyonu, Kayacık Gen Ormanı, Şeh Dağı, At Köprüsü, Dönen Göl, Sal Deresi bu bölgededir. Loç vadisinin kuzeybatısında Gökçeler köyü civarında doğal güzellikleriyle Evken şelalesi yer alır. 

İnsan boğmakta kullanılan yağlı ip ...

Okruk ..
Yağlı urgan.
Yağlı ip,
İnsan boğmakta kullanılan yağlı ip, urgan ...
Bir çok ülkede elektrikli sandalye, zehirli iğne, giyotin gibi idam cezası da en sık uygulanan ceza yöntemlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. İdam cezalarında insanı asmak için kullanılan bir ip çeşidi. 
Tarihte suçluların cezalandırılmasında kullanılan bir düzenek olan darağacında idam esnasında, suçlunun boynuna yağlı ip geçirilerek bir sehpaya çıkarılır. Cellat idam sehpasını devirir. İdam esnasında kullanılan ipin uzunluğu çok önemlidir. Kısa ip kullanılır ise mahkumun boynu kırılmaz, boğularak ölür. Uzun ip kullanılır ise boynu kırılır. 

Osmanlı döneminde süre gelen kardeş katli için Fatih Sultan Mehmet tarafından Nizam-i Alem fermanı yayınlanmıştır. Bu ferman ile "her kimseye evladımdan saltanat müyesser ola karındaşlarını nizam-i alem için katletmek münasiptir" diyerek idam fermanı vermiştir. 
Tarihte bu katletme işi saray mahzenlerinde, boğma şeklinde yapılmış olup yağlı ip, urgan kullanılmıştır.

Anton Çehov'un bir eseri ...


Ayı.
Anton Çehov'un eserleri ...
Vanya Dayı,
Üç kızkardeş,
Orman cini,
Vişne Bahçesi,
Martı,
İvanov,


Teklif,
Jübile,
Düğün,
Besleme,
Korkulu Gece,
Kara Keşiş,
Maran­gozun Köpeği Kaştanka.
Bir Taşralının Öyküsü,
Asma Katlı Ev,
Belalı Misafir .


Antov Çehov.
(1860-1904 ),
Anton Pavloviç Çehov,
Öyküleri ve oyunlarıyla dünya edebiyatında çok özgün bir yeri olan Rus yazarlarından Anton Pavloviç Çehov, Azak Denizi kıyısındaki Taganrog' da doğdu. Özgürlüğe kavuşmuş bir kölenin torunu ve bir taşra bakkalının oğludur. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte tamamladı. 1879' da tıp öğrenimi görmek üzere Moskova'ya gitti. Öğrenim yıllarında ailesine destek olmak amacıyla gazete ve dergilere yazılar ve kısa mizah öyküleri yazdı. Çehov tıp öğrenimini bitirdiğinde yazılarıyla yaygın bir ün kazanmıştı. O yıllarda dönemin önde gelen dergilerinden Yeni Zamanın yönetmeniyle tanıştı ve takma ad kullanmaktan vazgeçerek, öykülerini kendi imzasıyla yayımlamaya başladı.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ