İran mitolojisinde sözü edilen otuz kuş büyüklüğündeki efsanevi yaratık ...

Simurg,
Simurg kelimesi "otuz kuş büyüklüğünde" anlamındadır. 
Senmurw (Pehlevi).
Sina-Mru (Pazand).
Sireng,
Simurg, (Farsça: سيمرغ ).
Taraklı.
Tuğrul kuşu.
Efsanevi bir kuş.
Efsanevi yaratık.


Kaynağı Pers mitolojisi olan kuşun küllerinden yeniden doğan kuş anlamındadır.  Ayrıca Farsça si, otuz anlamında olup otuz kuş büyüklüğünde efsanevi yaratık. Türk mitolojisinde karşılığı Tuğrul kuşu'dur. Anka kuşu, mekanı Kafdağı olarak rivayet edilir. Kafdağı yeşil zümrütten oluştuğu için bu kuşa Zümrüdü Anka denmesine neden olur. 

Diğer isimleri şunlardır.;
Zümrüdüanka adlarıyla da bilinir. Cennet kuşuna benzer yeşil bir kuş olduğu için bu ad verilmiştir. Devlet kuşu da denilen Hüma kuşu, Türk ve İran mitolojilerinde kuşların en asili olarak bilinir. Anka’nın mekanı kabul edilen Kafdağı’nın yeşil zümrütten oluşu gösterilir.
Çavuş kuşu, 
Hüthüt, Hüdhüd, 
İbibik, İbikli.

Kaknus-Musikar,(Kuğu kuşu).
Phoenix, 
Semender.

Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar olarak bilinen Alman siyasi hareketi...

Pegida,
Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar.


Almanya'da Dresden kökenli bir Alman siyasi hareketinin adı. 
Almanca: Patriotische Europäer Gegen Islamisierung Des Abendlandes,

Kastamonu'nun Cide ilçesinde bir vadi...

Loç,
Loç vadisi.
Kastamonu, Cide ilçesinde bulunur. 
Loç vadisi doğal güzellikleri, orkideleri, birçok bitki türü ve şelaleleri ile bir yeryüzü cenneti olan vadi. Küre dağlarında bulunan vadi Karadeniz sahilinden 10 km içeridedir. Yörenin ve ülkemizin akciğeri konumundadır. Loç Vadisi, Rafting ve trekking gibi doğa sporuna uygun kanyonları ile ünlüdür. 

Kastamonu Şenpazar'dan Cide’ye giderken Cide'ye 23 km kala ana yoldan ayrılarak 8 km.lik bir yol ile Loç Vadisine gidilir. Hamitli Köyü,  Karakadı köyü, Çamdibi Köyü, Devrekani Çayı, Valla Kanyonu, Kayacık Gen Ormanı, Şeh Dağı, At Köprüsü, Dönen Göl, Sal Deresi bu bölgededir. Loç vadisinin kuzeybatısında Gökçeler köyü civarında doğal güzellikleriyle Evken şelalesi yer alır. 

İnsan boğmakta kullanılan yağlı ip ...

Okruk ..
Yağlı urgan.
Yağlı ip,
İnsan boğmakta kullanılan yağlı ip, urgan ...
Bir çok ülkede elektrikli sandalye, zehirli iğne, giyotin gibi idam cezası da en sık uygulanan ceza yöntemlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. İdam cezalarında insanı asmak için kullanılan bir ip çeşidi. 
Tarihte suçluların cezalandırılmasında kullanılan bir düzenek olan darağacında idam esnasında, suçlunun boynuna yağlı ip geçirilerek bir sehpaya çıkarılır. Cellat idam sehpasını devirir. İdam esnasında kullanılan ipin uzunluğu çok önemlidir. Kısa ip kullanılır ise mahkumun boynu kırılmaz, boğularak ölür. Uzun ip kullanılır ise boynu kırılır. 

Osmanlı döneminde süre gelen kardeş katli için Fatih Sultan Mehmet tarafından Nizam-i Alem fermanı yayınlanmıştır. Bu ferman ile "her kimseye evladımdan saltanat müyesser ola karındaşlarını nizam-i alem için katletmek münasiptir" diyerek idam fermanı vermiştir. 
Tarihte bu katletme işi saray mahzenlerinde, boğma şeklinde yapılmış olup yağlı ip, urgan kullanılmıştır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ