Musevilerin "Hamursuz" olarak da adlandırdıkları en önemli bayramı ...

Pesah,
Fısıh,
Hamursuz,
Yahudilerin önemli dini bayramlarındandır. Festival havasında kutlanır.
Mayasız ekmek yeme Festivali de denir.
Musevilerin Hamursuz Bayramı olarak da adlandırdıkları bayram.


Mısır’da esaretten kurtulmalarını simgeleyen Pesah Bayramı. Bayram Nisan ayının 15 (14'ünün akşamından) başlar ve 22 Nisan akşamına kadar sürer. Yahudi bayramları içerisinde en çok kutlanan bayramlardan birisidir.

İsrail 'de, Yahudilerin Mısır topraklarında 211 yıl süren esaretten kurtulduğu, özgürlüklerine kavuştuğunun ifadesi olan dini bir bayramdır. Mısır'dan çıkışı Agada adıyla bilinen hikayeler okunarak anarlar.

Mısır Firavun'u İsrailliler’i özgür bıraktığı zaman İsrailliler, aceleyle Ülkeyi terk ederler. Bu esnada ekmek hamurunun mayalanmasını beklemezler. Bunu anmak için Hamursuz Bayramı boyunca mayasız ekmek yenir ki buna Matza denir. Bu bayramın semboludür.

Yahudiler Hamursuz bayramında hiçbir kabaran veya mayalanan ürünü tüketemeyecekleri gibi, buğday, arpa, darı, yulaf, çavdar adı verilen tahılları ve bundan üretilmiş yan ürünleri de (makarna, bira, ekmek, vb.) evlerinde bulunduramazlar. 
Seder adı verilen sofralarda yemekler yenir.

Bakırtaşı ...

Malakit, 
(Malahit).
Bakırtaşı,
Tavuskuşu Taşı,
 
Bazik bakır karbonat. Yeşil, parlak renkli bir mineral. Amerika, Avustralya, Batı ve Güney Afrika, Sibirya, Anadolu'da yumrulu, salkım şeklinde cam parıltılı olarak bulunur. Bakır yataklarında bulunur. Kolay kırılan gevrek bir yapısı vardır.

Kimyasal Fomülü;
Cu2CO3(OH)2

Sertlik Derecesi; 3,5 - 4, Özgül Ağırlığı;  3,75 - 3,95olup Amonyakta çözünür. Asitte köpürerek çözünen bu mineral kolay işlendiği için mücevhercilik ve sedefcilikte kullanılır. Yeşil rengine benzaldehit yeşili veya anilin yeşili denir. Deri, yün ve pamuk, tekstil sanayinde çokça kullanılır. Mantar ve bakterilere karşı etkilidir. Antiseptik malzeme olarak Tıpta kullanılır.
 

Bu taşa ait burçlar; Terazi, Yay, Oğlak.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ