Sarı altın üzerine yeşil altınla yapılan süsleme ...

Zerenderzer,
Zerender-zer, 
Tezhipte kullanılan bir tekniktir.

Sarı altın üzerine yeşil altınla yapılan süsleme.
Farsça, zer ( زر ) altın anlamında olup bu kökten türetilmiştir.

İki veya tek renk altının mat ve parlak şekillerinin kullanıldığı klasik tezhip tekniğine zerenderzer denir. 

Zerendud; Ezilmiş varak altının zer mürekkep haline getirilmesiyle beyaz veya renkli bir kağıda fırça ile sürülerek hazırlanan eserlere denir. 

Zer-ender-zer sözcüğü altın içinde altın anlamındadır. Altını parlak ve mat tonda kullanmak yoluyla yapılan süsleme ve bezemelere denir. Desen zemininde mat, sap ve yapraklarda parlatılmış altın tercih edilir. Zerenderzerlerde sarı ve yeşil iki renkli altın kullanılır. Bazende aynı renk altının farklı tonları kullanılarak zerenderzerler yapılabilir. Sulu altın denilen zermürekkep ile de süsleme ve bezeme sanatı icra edilir. 

Ejderha takımyıldızının en parlak yıldızı ...

Eltanin,
(Gama Ejderha), 

Ejderha takımyıldızının en parlak yıldızı.
Ejderha'nın en parlak yıldızıdır.
Ejderha (
Draco) takımyıldızı.

Farsça, ( ﺍﮊﺩﺭﻫﺎ ), büyük yılan anlamında Ejderha.
Eski dilde ejderha Tinin. 


Arapça, ( ﺗﻨﻴﻦ ) tinnin kelimesi ejderha anlamındadır.
Eskiden Arapça ( ﺛﻌﺒﺎﻥ ), Suban kelimesi büyük yılan, ejderha anlamındadır.
Kuzey gök kutbuna yakın bir takımyıldızdır. Grek mitolojine göre Ejderha, evrenin ilk tanrıları olan Titanlardan birisidir. Titanlar ile Olimpus tanrıları arasındaki savaşta, bilgelik tanrıçası Athena ejderhayı kuyruğundan yakalayıp göğe fırlatır. Kuzey kutbuna yakın bir yere düşen ejderha orada donup kalır.Rivayet böyledir. Bundan sonra bu takım yıldızına Ejderha takımyıldızı denmektedir. Diğer bir ifade ile Draco'dur.


Gökyüzünde bulunan büyük ve küçük kepçe takımyıldızlarının arasında bulunur. Tüm yıl boyunca batmaz. Circumpolar (Batmayan yıldız) takımyıldızlardandır. Bu takımyıldızında bulunan yıldızlar şunlardır. Ejderha takımyıldızının başını dikdörtgen şeklinde yıldızlar oluşturur. En parlak olanı, Etamin yıldızıdır. Diğerleri ise Eltanin, Resül tinnindir. Diğer baş kısmında bulunan Rastaban ve kuyruk kısmında bulunan Thuban yıldızları parlak olmayan sönük yıldızlardır.

Sınır boyu ..

Serhat,
Farsça, serhad ( سرحد ) sınır. 
Hudut.
Uç.
Arapça hadd ( حد ).
Sınır boyu. 
Eski dilde sınır boyu serhad.
Farsça sınır kalesi, hudut anlamında Derbend sözcüğü kullanılmıştır.Serhadlü, Osmanlı Devleti’nde sınır boyundaki kalelerde görevli asker, uç eri anlamındadır.

Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ