Diyarbakır yöresinde kamçı gibi kullanılarak düğümlü ip ile oynanan bir oyun ..

Karmiçi,
Diyarbakır yöresinde kamçı gibi kullanılan düğümlü ip ile oynana bir oyun. Bu düğümlü ipi iki kişi birbirine vurarak oynanıyor.
Diyarbakır yöresinde geleneksel olarak hasadın bereketli olması amacıyla mayıs ayının son perşembe günü bir araya gelen köylülerin,  Karmiçi denilen düğümlü iplerle birbirlerini kamçılayarak oynadıkları bir oyun vardır. Bu oyunda iki erkek üst kısımları çıplak olarak karşı karşıya gelirler. Ellerinde düğümlenmiş ipten oluşan Karmiçi denilen kamçılarla  birbirini kırbaçlama oyunu vardır. Bu oyunun adı da kamçıdan dolayı Karmiçi olarak bilinir. Gençlerin daha önceden düğümleyerek yaptığı kalın iplerle yapılan kamçılarla oynanan bu oyunda rakipler birbirini saatlerçe kamçılayarak oyun oynarlar. Arena denen köy meydanında oynanan bu oyun yaz gelip ürün hasadının bereketli olması için oynanır. Bu oyun yıllardır yöre halkınca bilinmektedir.

Hasatın verimli olması için dua eden köylüler, 800 yıllık geleneğe uyarak birbirleini kamçı ile döverek oyun ynarlar. Etkinliğe katılanlar meydanda halka oluşturarak, oyunu seyrederler. İki gruba ayrılan erkekler, sırayla düğümlenmiş ipten yapılan kamçıyı alarak meydanda birbirlerine vurarak oyun oynarlar. Bu kamçılar önceden suda bırakılarak vurduğu zaman daha çok acı vermesi için ıslatılır.  Oyun gençlerin güç gösterisi şeklinde cereyan eder. Tarafların taraftarlarınca tezahürat yapılara oyuncunlar desteklenir. Karmiçi oyununda elindeki kamçıyı düşüren taraf oyunu kaybeder. Oyunda hakem vardır. Kazananı belirler. Taraftarların kavgasını önlemek için eli sopalı görevliler oyunu oynayanların çevresinde koruma yaparlar. Bir şenlik içinde oynanan bu oyun da aileler de mevcut alanda piknik yaparak eğlence düzenlerler. Oyun bittikten sonra yemekler yenir. Panayır şenliği gibidir.

Bazı ülkelerde faşist nitelikli siyasi ve yarı askeri topluluğa verilen ad..

Falanj, (Fr. phalange, İng. Phalanx ), 

Bazı ülkelerde siyasi ve yarı askeri bir kuruluştur.
Eski Yunanlarda, Makedonyalı yayaların oluşturduğu mızraklı alaya verilen ad. 
Antonio Primo de Rivera (1903-1936) tarafından İspanya'da 1933 yılında kurulan faşist nitelikli milliyetçi siyasi topluluğa verilen ad.   

İspanya Ulusal Falanjı.

Almanyada Hitlerin iktidara gelmesiyle İspanya da doğrudan sağ iktidar oldu.  Seçimlerde büyük başarı sağlayan sağcılar, işçi sınıfını ezmek için büyük güç topladı. Bu dönemde cesaretlenen sağ iktidar örgütlü biçimde uyguladı. Faşistler bu maçla yarı siyasi yarı askeri birlikler şeklinde falanjları oluşturdular. İspanyol komünistlerine karşı geliştirilen, en çok Francisco Franco tarafından uygulanmış otoriter, kralcı faşist bir ideolojidir.

Eskiden kullanılan 50-70 santimetrelik bir kumaş ölçüsü. ..

Halebi, 
Arşın,
Eskiden kullanılan altmışbeş santimetre boyunda bir uzunluk ölçüsü.
Eskiden Genellikle kumaş ölçümünde kullanılan, uzunluğu 50-70 cm arasında olan bir ölçü birimidir.
50-70 santimetrelik bir kumaş ölçüsü. 
Genellikle kumaş ölçmekte kullanılan, uzunluğu 50-70 santimetre arasında olan bir ölçü birimine standart halebi denir.

Arşın, Parmak ucundan dirseğe kadar olan uzunluğa arşın denir. Farsça arş kol demektir.
Eskiden kumaş ölçmekte kullanılan ölçü birimlerinden 68 cm. olan arşına çarşı arşını denir ve kumaş, elde tutulup dirseğe dolandırılarak ölçülürdü.

Endaze, Farsça endaz (atan) kelimesinden gelir. 65,25 santimetredir. 
Arşının dörtte birine urub denir.

Haşhaş sütünü toplamakta kullanılan kaşık ...

Algı,
Algı bıçağı.
Halk arasında haşhaş sütünü toplamakta kullanılan kaşık.
Haşhaş kozasını çizip akan sütü almaya yarıyan aygıt. 
Haşhaştan alınan afyon sütü.
Başaklardaki afyon sütünü almakta kullanılan aygıt.
Haşhaş kozasını çizmeye yarayan alet 


Haşhaş, (Papaver),

Haşhaş bitkisi (papaver Somniferum L.),Gelincikler familyasından tek yıllık bir kültür bitkisidir. Ana vatanı ön Asya olup 3000 yıllık bir tarihe sahip afyon ve yağ elde edilen bir bitkidir. Yumuşak yapraklı ve çiçekli, 1,5 metreye kadar uzayabilen Haşhaşın baş kısmından (kapsül kısmı) afyon, tohumlarında da haşhaş yağı çıkarılır. Kapsülün içinde çok miktarda tohum vardır. Afyonun elde edilişi, haşhaş meyvesinin baş kısmı özel bir bıçakla çizilir. Belirli bir süre sonra kesilen bu yerlerden beyaz süt çıkar. Beyaz süt akarak güneşte katılaşır. Bu haline afyon denir. Algı denilen özel bir kaşıkla bu süt toplanır. Süte benzer bu beyaz sıvının güneşte katılaşmış ve esmerleşmiş şekline afyon denir. Bu üründe morfin, kodein, papaverin, narkotin, noskapin, tebain gibi alkaloid maddeler bulunur. Uyuşturucu özelliği olan bu ürün aynı zamanda zehirlidir.  Alman Friedrich Sertuerner, 1803 yılı

nda ilk kez morfin bireşimini  (principium somniferum) yaptı.

Hekimlikte; ağrı ve sancıları giderici ve ishal kesici olarak özellikle diş ağrılarında birebir etkisi olan bu ürünün bitkisel  tedavi ilaçlarında kullanılmaması salık verilir. Afyonun uyuşturucu özelliği nedeniyle ülkemizde ekimi izine tabidir. Haşhaş yağı, kaliteli bir yemek yağıdır. Çıkarılan bu yağ aynı zamanda kozmetik ve sabun sanayinde de kullanılır. Yağı çıkarılan bu tohumlardan kalan kısım küspe olup hayvan yemi olarak kullanılır. Afyonu çıkarıldıktan sonra geriye kalan haşhaş tohumunu direkt olarak hamur işlerinde kullanılır. Bildiğimiz haşhaşlı çörek en lezzetli olanıdır. 

Çeşitleri;

Körhaşhaş,  
Beyaz ve mor çiçekli çeşitleri vardır.
Akhaşhaş,  
Çiçekleri saf beyaz olup tohumlar beyaz veya devetüyü renklidir. 
Karahaşhaş, Gökhaşhaş, 
Çiçekleri mor renkli olup tohumlar gri veya kahverenklidir.
Açıkhaşhaş, 
Bitki boyu 60-100 cm. olup ince kabukludur. Olgunlaşınca kapsül kısmında delikler açılır. Çiçeklerinin rengi açık mordan koyu mora değişir. Tohumları mavi ile gri karışımı ya da kahverenklidir.

Tam, bütün, eksiksiz...

Tekmil, (Arapça).
Tehmil,
Tam, bütün, eksiksiz.
Yekün,
Hep,
Bitirmek, tamamlamak.
Kemale erdirmek.
Tamamlama, bitirme.
Bütün, tüm,
Eksiksiz.

Etek ve ceketten oluşan kadın giysisi ...

Döpiyes, (Fransızca deux-pièces).
Döpiyes, (Two-piece dress, two-piece, ensemble). 
Etek ve ceketten oluşan iki parçalı kadın giysisi. 
Aynı kumaştan kesilen etek ve ceketten takım kadın giysisi.

Tayyör, (Fransızca Tailleur, İngilizce Tailleur).
Etek ve ceketten oluşan kadın giysisi.
Eteklik ve ceketten oluşan kadın giysisi. 

Döpiyes ve Tayyör kelimeleri fransızcadan dilimize geçmiş aynı anlamı ifade eden manadadırlar. Belki bilinen veya gözlenen bir fark varmıdır diye bakarsak;
Döpiyesin içine bluz veya gömlek genellikle giyilmez. Ama tayyörün içine ise gömlek veya bluz giyilir. Esasen tayyör, erkeklerdeki takım elbise gibi etek ve ceketten oluşan hanımlara uyarlanmış giysisidir. Döpiyesler için hafif kumaştan dikilen ceket bluz niyetine çıplak giyilir.

Konuşurken gereksiz tekrarlanan söz ...

Pelesenk,( Farsça perseng).
Persenk,
Konuşurken gereksiz tekrarlanan söz.

Pelesenk kelimesinin başka anlamları;
Çeşitli bitkilerden elde edilen kokulu bir reçine. 
Bir ağaç adı. Pelesenk ağacının kerestesi kırmızı-kahverenkli olup üzerinde mor ya da siyah çizgiler bulunur. Bu keresteden yapılan mobilya makbul olur.

Ruh çözümleme...


Psikanaliz, (Fr. psychanalyse, İng. psychoanalysis).
Ruhsal çözümleme.
İnsanın bilinç altındaki çatışma ve güdüleri  oluşturan uyumsuz  ya da uyumlu davranışları araştırıp, çözme yöntemine Psikanaliz denir. Bu metod Freud tarafından geliştirilmiş ve ruhsallığın sürecini, katmanlarını inceleyen bir bilim dalı olmuştur.

Yunanca psykhe, ruh demektir. Analysis yunancada çözümleme demektir. Psikanaliz Viyana’lı doktor Sigmund Freud'un kurmuş olduğu ruhbilim öğretisini ifade etmektedir.

Ruhsal çözümleme metodu, ruhun derinliklerinde, bilinçaltında kalmış olan istek, kompleks, karmaşa ve tasarımları ortaya çıkarmaktır. Bilinçdışı, içgüdü kuramı, bastırma(represyon) şeklinde ruhu tedirgin ve hasta eden baskılarını gidermeyi amaçlayan bir sistem olan bir tedavi tekniğidir. 

Biyolojik ihtiyaçlar ve cinsel güdüler insanların davranışlarını belirleyicisidir. İnsan yaşamını kontrol eden cinsellik ve saldırganlık güdüleri esas olup her zaman insanları etkisi altında tutmaktadır.Bu nedenle Freud' a göre insanlar doğuştan kötüdür. Bu güdülerin ağırlıklı olarak açığa çıkması bir hastalık olup tedavi gerektirir.
Popüler Yayınlar

Takipçiler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ