Bir borunun ağzına biçim vermek, genişletmek ya da pürüzlerini almak için kullanılan kesici aygıt ...

Rayba, (Alm. Reiber, İng. reamer ),
Pürüzalır.

Metal üzerine açılan deliklerin pürüzlerini gidermede kullanılan matkap ucuna benzer alet.
Demir halkaları açmak için kullanılan tornacı aracı.

Silindirik Raybalar :
Bu raybalar silindirik deliklerin raybalanması için kullanılır.

Konik Raybalar :
Konik deliklerin raybalanmasında kullanılan bu raybalar, hem kaba hem de ince işleme için, bütün standart ölçüleri vardır.

Ayarlı Raybalar :
Raybaların en verimlisi ayarlı olanlarıdır. Ölçüsünün üstünde ve altında yeterli bir aralıkta istenilen çapa göre ayarlanabilir. Bu aranan bir özelliktir.


El Raybaları :
El raybaları özellikle ince işleme ve bitirme raybası olarak kullanıldığından hemen hemen ağızların tam boyunca düz taşlanır. Raybanın deliğe kolay girebilmesi için ucu konik yapılmıştır. Bir boşluk elde etmek için ağızların sırtı boşaltılmıştır. Sapın ucu daha önce delindiği gibi buji kolunun takılması için dört köşe yapılır.


Genişlemeli Raybalar :
Bu raybaların gövdesi genişler. Bunun için iç kısmı konik delinmiş yanları ayartılmıştır. Genişleme, bir ucuna vida, diğer ucuna da anahtar ağzı açılmış konik bir parça ile yapılır. Bu, bir ayarlı rayba olmadığı gibi çap büyütme de söz konusu değildir. Burada amaç standart ölçüdeki delikleri ince işlemekte kullanılan bir raybayı genişlemeli yaparak körlendikçe bileyerek, onun ömrünü uzatmaktır.

Aynalı rayba,
Açılır rayba,
Takma rayba,
Kovanlı rayba,
Tezgah raybası,
Makina raybası,

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ