Süryanilerde aziz sayılan kimselere verilen unvan...

Mor,

Süryani,  Samilerin, Arami kolunun doğu bölümünde olan bir Hristiyan topluluğu ve bu topluluktan olan kimse. 

Dünyada 20 milyonu aşkın Süryani bulunmaktadır. Süryaniler, tarihçiler tarafından coğrafik olarak Batı ve Doğu Süryanileri olarak isimlendirilmişlerdir. Doğu Süryanileri İran, Irak ve Hindistan coğrafyasında yaşayanları tanımlamak için kullanılıyordu. Batı Süryanileri coğrafi olarak Doğu ve Güney Anadolu ve Suriye' de yaşayanları kapsamaktadır.

Süryani Ortodokslar, Süryani Katolikler, Maruniler, Melkitler (Melkit Katolikler), Syro-Malabarlar vb. 3,5 milyonu Hindistan’da olmak üzere yaklaşık 5,5 milyon Süryani Ortodoks'un dini liderliğini Patrik Moran Mor İğnatiyos I. Zekka Iwas yapmaktadır. Türkiye’de 17.000 i aşkın Süryani’nin 15.000'i İstanbul’da yaşamaktadır.  

Süryaniler İstanbul dışında başlıca Mardin,Mersin, Diyarbakır, Adıyaman, Elazığ, Ankara, İzmir, Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep, Antakya, Antalya ve Adana’da yaşamaktadır.

Ülkemizde önemli merkezlerden, Aziz Gabriel Manastırı Midyat Cizre yolu üzerinde ana yoldan içeride. Süryani manastırı. Halen aktif. Aynı ülkedemi yaşıyoruz sorusunu doğuruyor. Görmek lazım.

Popüler Yayınlar

İzleyiciler

Yeni içerikler için takip edin!

BULMACA ANSİKLOPEDİSİ